Domov Komentáre VISKUPIČ: Toto nemôžeme opakovať

VISKUPIČ: Toto nemôžeme opakovať

0
0

Slovensko má za sebou obdobie, keď sme málo analyzovali dáta, rýchlo sme sa rozhodovali a rozhodnutia sme často museli meniť, prípadne odvolávať.

Pre život spoločnosti, pre rozhodovanie firiem, pre občanov sú dôležité signály, ktoré vláda, parlament, konzíliá a starostovia vysielajú. Musíme sa zlepšiť, zjednodušiť komunikáciu a učiť sa od iných krajín EÚ. To nie je hanba!

Opakovať po úspešných ich koncepty je prejav schopnosti sa poučiť. Ak sme spravili chyby, neopakujme ich. Robiť stále to isté a očakávať iný výsledok, je naivné. Dnes, po 6 týždňoch od začiatku prázdnin a po strede leta vieme, že Slovensko má veľmi málo infikovaných.

Tak málo, že sme v Európe z takmer 50 krajín na posledných priečkach. Sme tam spolu so susednými krajinami: Českom, Maďarskom, Poľskom a Rakúskom. Na rozdiel od našich susedov, sme začiatkom leta zbrklo a bez analýzy dát prijali drakonické opatrenia pri prechode našich hraníc.

Prijatím karanténnych opa­trení sme zásadne zasiahli do možnosti mnohých turistov, ale i Slovákov žijúcich v zahraničí, navštíviť v lete Slovensko. Celé skupiny turistov a cestovateľov zrušili pobyty na Slovensku. Prišli sme o turistov v lete, ale málokto dnes plánuje pobyt na Slovensku aj na jeseň. A aj zima je s otáznikom.

Slovensko vyslalo signál, že prijímame prekážky pri príchode na Slovensko. Veľmi silno sme obmedzili príchod neočkovaných, zásadne sme znemožnili príchod detí a rodín.

Ostatné krajiny v Európe aj pri násobnom výskyte Covidu, ak vôbec zaviedli nejaké opatrenia, tak sa správajú veľmi rozumne. Naopak, my máme prázdne reštaurácie, niet koho ubytovať, niet komu navariť, niet koho voziť. Od Bratislavy po Poloniny.

Ako ďalej? Dvakrát meraj a raz rež. Nemali sme spracovanú doložku vplyvov na sektory cestovného ruchu, turistiky, gastronómie a hoteliérstva. Pri prijímaní opatrení nebolo brané do úvahy, čo spôsobíme v strachu z donesenia vírusu zo zahraničia. Slovensko je dnes na chvoste krajín postihnutých pandémiou.

Nebolo by lepšie mať radšej menej prísne pravidlá a funkčný cestovný ruch? Život musí pokračovať a musíme sa naučiť žiť aj s Covidom. Pretože naším nevítaným spoločníkom bude ešte dlho.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…