Domov Komentáre VISKUPIČ: Veľmi sa teším z britského prístupu

VISKUPIČ: Veľmi sa teším z britského prístupu

0
0

Británia minulý mesiac uvoľnila všetky reštrikcie týkajúce sa koronavírusu.

Som presvedčený, že v situácii, keď má 92 % občanov Veľkej Británie protilátky proti Covidu-19, keď je dvoma dávkami zaočkovaných 70 % dospelých ľudí a počty nových prípadov rapídne klesajú dva týždne po sebe – a v krajine aktuálne nie sú povinné žiadne Covid opatrenia (žiadne obmedzenia počtov, žiadne rúška, žiadne sociálne odstupy, sú otvorené všetky prevádzky vrátane diskoték), môžeme konštatovať, že Británia je prvá krajina, ktorá boj s koronakrízou vyhrala.

Nie v zmysle, že nebudú mať nové prípady, v zmysle, že Covid prestal určovať všetky pravidlá života. Briti sa s Covidom jednoducho naučili žiť. Riziko bude vždy, rovnako ako je súčasťou všetkých aspektov ľudského života. A my ostatní by sme mali študovať britský prístup a všetko dobré aplikovať aj u nás.

Briti z môjho pohľadu urobili pár kľúčových opatrení, ktoré sa im vyplatili. Mesiace dopredu deklarovali dátum ukončenia opatrení. Každá kríza má začiatok a zatiaľ každá kríza v histórii skončila, preto dávalo veľký psychologický zmysel dopredu avizovať ukončenie koronakrízy.

Maximálne a úspešne zaočkovali ohrozené vekové skupiny. Psychologicky účinné bolo rozhodnutie, že veková kategória do 18 rokov sa neočkuje, keďže za rok pandémie Covidu podľahlo iba 25 detí mladších ako 18 rokov. Takéto rozhodnutia dávajú veľkú dôveru očkovaciemu programu.

Ak je jasne povedané, ktoré vekové kategórie na Covid neumierajú, tak je na druhej strane o to jasnejšie, ktoré vekové kategórie musia pre svoju ochranu urobiť maximum, keďže aj v Británii bolo veľa obetí Covidu.

Veľký krok Británia urobila aj uznaním, že pre mladých je získanie protilátok prekonaním ochorenia možný a efektívny spôsob. Opatrenia zrušili v správnom období, keďže leto je najlepší čas čeliť vlne vírusu.

Toto všetko spôsobilo dôveru ľudí v zvolený spôsob boja a v koniec ťažkých časov. A dnes sú víťazi – ľudia i vláda spoločne.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Volejbalisti sú na dobrej ceste za postupom na ME

Slovenskí volejbalisti uspeli vo svojom 4. dueli v F­‑skupine kvalifikácie o postup na ME …