Domov Komentáre VISKUPIČ: Zdroje energií treba diverzifikovať, no nesmieme konať nerozvážne

VISKUPIČ: Zdroje energií treba diverzifikovať, no nesmieme konať nerozvážne

0
0

Slovenské hospodárstvo čelí najväčšej kríze modernej éry. Po tom, čo Rusko v roku 2014 anektovalo Krym, krajiny EÚ reagovali ekonomickými sankciami.

Aj napriek vtedajším sankciám sa viaceré štáty EÚ ďalej spoliehali na dovoz energií z Ruska, Nemecko dokonca ignorovalo lobbying zo strany USA a povolilo výstavbu ropovodu Nordstream 2 na svojom území.

Zelená politika sa stala prominentným smerom v rámci štruktúr EÚ a doplatili na to viaceré štáty. Nie každý štát mal možnosti na diverzifikáciu a rýchly presun k zelenším zdrojom energií.

Jedným z takých štátov bolo aj Slovensko, na čo teraz veľmi doplácame. K diverzifikácii sa výrazne nehlásili predošlé slovenské vlády, čo nám situáciu ešte viac skomplikovalo.

Aktuálne sa uvažuje sankcie voči Rusku sprísniť natoľko, že sa hovorí o úplnom embargu na ruský plyn a ropu. Aj keď Slovensko jasne podporuje Ukrajinu, okamžité embargo zo strany Slovenska na dovoz plynu a ropy by znamenalo nepredstaviteľné ekonomické a hospodárske škody.

Na úplné odpojenie jednoducho nie sme pripravení. Značí o tom aj prieskum agentúry Focus, kde je za okamžité odpojenie len 7 % respondentov.

Ľudia citlivo vnímajú aktuálnu situáciu a embargo na dovoz surovín z Ruska spájajú s ešte vyšším rastom cien. Naše rozhodovanie na medzinárodnej úrovni musí byť v súlade s nevyhnutnými aktuálnymi potrebami našej ekonomiky a je potrebné počúvať hlas ľudí.

Preto rozumiem ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi, keď povedal, že urobí všetko pre zachovanie dodávok. Aj keď požadovaná platba v rubľoch je jasné porušenie platnej zmluvy a vydieranie z ruskej strany, pre zachovanie fungovania štátu a ekonomiky v krátkodobom horizonte nemáme na výber.

Slovensko má splatnosť svojich záväzkov za apríl 20. mája. Tým pádom budeme jednou z posledných krajín, ktorá bude musieť povedať, ktorou menou k úhrade dôjde.

Je možné, že niektoré krajiny už k platbe rubľom pristúpili, keďže tok plynu sa v posledných dňoch dokonca zvýšil. Najbližšie zasadnutie ministrov energetiky EÚ bude 18. mája a dovtedy máme čas prispôsobiť sa aktuálnej situácii.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…