Domov Slovensko Víťazom volieb sa stal Igor Matovič, Progresívci zlyhali

Víťazom volieb sa stal Igor Matovič, Progresívci zlyhali

0
0

Uplynulá sobota (29. februára) sa na Slovensku niesla v znamení volieb. Slovenskí občania si volili svojich zástupcov do Národnej rady SR. Parlamentné voľby priniesli tento rok viacero prekvapení. Po 14 rokoch je ich víťazom iná strana ako Smer, dve z troch koaličných strán nedosiahli výsledok potrebný na vstup do parlamentu no a za brány parlamentu sa nepozrie ani najväčší favorit opozície.

Od siedmej hodiny rannej boli po celom Slovensku pootvárané volebné miestnosti a po celý deň do nich prúdili voliči v počte, ktorý naznačoval, že volebná účasť bude skutočne vysoká.

Väčšina z miestností sa zatvorila o 10. hodine večer. O hodinu dlhšie ostala otvorená len volebná miestnosť vo Veľkom Krtíši, kde ešte pred jej otvorením zomrela členka volebnej komisie.

Miestnosť tak otvorili o hodinu neskôr a o hodinu neskôr, teda o 23.00, ju aj uzavreli. Podobne smutnú záležitosť museli riešiť aj v Banskej Bystrici, kde priamo vo volebnej miestnosti zomrel volič. Tu sa zatvorenie miestnosti posunulo o pol hodinu.

Volebné moratórium teda trvalo až do 23. hodiny, kedy sa aj voliči najskôr mohli dozvedieť výsledky volebných prieskumov realizované priamo pred volebnými miestnosťami, takzvaný exit poll.

Z exit pollov mala opozícia veľkú radosť

Exit poll realizovaný agentúrou Focus pre TV Markíza i ten od agentúry Median pre RTVS dávali dôvod na veľkú radosť pre takmer všetky relevantné opozičné strany, keďže brány parlamentu prekročili všetky, ktoré pred voľbami udržiavali čulú komunikáciu s cieľom spájania síl.

Na druhej strane oba prieskumy predpovedali prepad Smeru pod 15 % a jeho doterajších dvoch koaličných partnerov, SNS a Most‑Híd, až pod 5 %.

V parlamente len 6 strán

Realita sa napokon až taká dramatická neukázala. Najlepšie trafili exit polly zisk hnutia OĽaNO, ktoré vyhralo s veľkým náskokom, keď mu svoj hlas odovzdalo viac ako 25 % všetkých hlasujúcich.

Druhý skončil so ziskom viac ako 18 % hlasov Smer, ktorý tak po prvýkrát od roku 2006 nevyhral voľby. S väčším odstupom je treťou najsilnejšou politickou stranou na Slovensku Sme rodina so ziskom viac ako 8 %.

Necelých 8 %, čo je podstatne menej ako predpovedali predvolebné prieskumy, získala ĽSNS. Viac ako 6 % dosiahla strana SaS. Cez päťpercentnú hranicu sa ako posledná dostala strana Za ľudí. Účasť vo voľbách dosiahla na slovenské pomery pomerne vysoké číslo, a to 65,80 %.

Najväčšie sklamania volieb

Najväčším volebným sklamaním je PS/Spolu. Progresívci síce získali väčší počet hlasov ako SaS a Za ľudí, no keďže vo voľbách kandidovali ako koalícia dvoch strán, kvórum potrebné na prekročenie brán parlamentu pre nich platilo na úrovni 7 %.

So ziskom 6,96 % ich od tohto cieľa delilo necelých tisíc hlasov. Nič to však nemení na tom, že zástupcovia strán, ktoré predviedli v ostatných mesiacoch jednu z najväčších a najdrahších predvolebných kampaní v histórii samostatného Slovenska, do parlamentných lavíc nezasadnú.

Predstaviteľom PS/SPOLU ostali len oči pre plač.

Podobne tak ani doterajšie vládne strany SNS a Most‑Híd. Obe skončili s mizerným výsledkom. SNS sa tesne prehupla nad 3-percentnú hranicu, čo jej prinesie aspoň štátny príspevok, Most však len tesne prekročil dvojpercentnú hranicu a na štátnu dotáciu tak môže zabudnúť.

Keďže sa do parlamentu nedostala ani druhá strana maďarskej menšiny Maďarská komunitná spolupatričnosť, po prvýkrát v histórii nebude mať táto menšina zastúpenie v slovenskom parlamente.

Dopady neúspechu

Pomerne šokujúce výsledky sa nezaobídu ani bez dôsledkom. Zatiaľ, čo víťaz volieb Igor Matovič už rokuje s potencionálnymi koaličnými partnermi, mnoho strán i politikov sa musí vážne zamyslieť nad budúcnosťou.

Zodpovednosť za zlyhanie vo voľbách už prijali obaja lídri koalície PS/Spolu. Zatiaľ, čo predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban položil svoju funkciu, líder strany Spolu Miroslav Beblavý zašiel ešte ďalej a oznámil, že v politike nadobro končí.

Zo straníckej funkcie odchádza aj jeho podpredseda Jozef Mihál. Predseda SNS Andrej Danko zas oznámil, že na najbližšom kongrese zloží svoje funkcie celé predsedníctvo strany.

Svoju funkciu je ochotný ponúknuť aj Richard Sulík, ktorý očakával pre svoju SaS lepší výsledok. Predsedníckej stoličky sa vzdal aj Alojz Hlina, ktorého úlohou bolo dostať KDH do parlamentu, čo sa mu však nepodarilo.

Po prvej prehre za ostatných 14 rokov sa čakalo, že by svoje miesto v čele Smeru mohol prenechať aj Robert Fico. Ten sa však nateraz vyjadril, že chce svoju stranu naďalej viesť.

Smer priznal porážku a je pripravený ísť do opozície.

Akú vládu budeme mať?

Vzhľadom na volebné zisky by na vytvorenie vlády stačili k víťaznému hnutiu dve strany z trojice Sme rodina, SaS a Za ľudí. Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič sa však už na druhý deň po voľbách vyjadril, že si praje ústavnú väčšinu.

„Mojím cieľom je Slovensko zásadne zmeniť, na to potrebujeme ústavnú väčšinu,“ vyhlásil Matovič, ktorý sa už začiatkom týždňa stretol s Borisom Kollárom ako lídrom Sme rodina, Andrejom Kiskom, predsedom strany Za ľudí i predsedom SaS Richardom Sulíkom.

Hoci sa na tlačových konferenciách po stretnutiach jednotlivých lídrov nezdali byť žiadne závažné trenice, odborníci a aj samotní politici očakávajú, že vyjednávania o novej vláde môžu trvať niekoľko týždňov.

Lídri strán zatiaľ nechceli prezradiť, o aké ministerstvá by mali záujem. Podľa všetkého však Igor Matovič, ktorého prezidentka Čaputová poverila zostavením vlády, ako víťaza volieb, bude zastávať funkciu premiéra a jeho hnutie by tiež chcelo viesť ministerstvo vnútra.

Prezidentka poverila Igora Matoviča zostavením vlády.

Kto nás bude zastupovať v parlamente

Medzi 150 osobami, ktoré zasadnú do poslaneckých lavíc, sú aj známe mená.

Napríklad bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica (OĽaNO), bývalý diplomat a analytik v oblasti obrany a bezpečnosti Jaroslav Naď (OĽaNO), komik Jozef Pročko (OĽaNO), matka zavraždeného policajta Róberta Remiáša Anna Remiášová (OĽaNO), tenista Karol Kučera (OĽaNO), rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozef Habánik (Smer‑SD), hovorca ĽSNS a hudobník Ondrej Ďurica, potravinový kritik Patrick Linhart (Sme rodina), ktorý kandidoval za hnutie zo 100. miesta, či Martin Borguľa (Sme rodina), ktorý bol pôvodne členom Smeru‑SD.

Najmladším poslancom bude 22-ročný študent Dominik Drdul, ktorý študuje právo na Trnavskej univerzite. Je na vozíku a aj preto sa vo svojej agende plánuje venovať osobám so špeciálnymi potrebami.

Do parlamentu sa po prvýkrát v histórii dostali aj otec s dcérou, keďže za stranu Za ľudí sa prekrúžkovali starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký a jeho dcéra Vladimíra Marcinková. Okrem toho budú spoločne v parlamente sedieť bratia Kotlebovci i otec a syn Kuffovci.

ano, foto: SITA, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…