Domov Slovensko Vláda má na mále, hlasovanie o jej osude však posunuli

Vláda má na mále, hlasovanie o jej osude však posunuli

0
0

Vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) to má už nejaký čas poriadne nahnuté. Po odchode koaličného partnera vládne v menšine a opiera sa o hlasy nezaradených poslancov, prípadne dobrú vôľu tých opozičných. Práve odídený koaličný partner, strana Sloboda a solidarita, však dal do parlamentu návrh na vyslovenie nedôvery vláde. A že to tesne pred hlasovaním vyzeralo, že sú to jej posledné minúty! Pravdepodobne rôzne zákulisné dohody však vyústili do odloženia utorkového hlasovania.

O osude vlády sa malo pôvodne hlasovať v utorok o 11.00 h. Predseda parlamentu Boris Kollár však najskôr vyhovel poslaneckému návrhu, aby sa umožnilo rokovaniu klubov, a tak nasledovala polhodinová prestávka.

Po tom, čo sa poslanci vrátili do pléna, navrhol Juraj Šeliga (Za ľudí), aby sa o tomto bode hlasovalo na januárovej schôdzi. Tento návrh však nemal podporu troch klubov, a tak o ňom nebolo možné hlasovať. Neprešiel ani návrh, aby sa hlasovanie posunulo na koniec aktuálnej schôdze.

Posunuli hlasovanie na štvrtok

Hlasovanie o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde sa napokon predsa len presunulo. Poslanci Národnej rady (NR) SR odsúhlasili procedurálny návrh predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša, aby sa hlasovanie presunulo na štvrtok o 17.00 h.

Odôvodnil to potrebou vytvoriť priestor na rokovania o riešení vzniknutej krízy vrátane možnosti volieb.

Presunutie hlasovania podporili poslanci OĽANO, Sme rodina vrátane Martina Borguľu, ktorý avizoval podporu pádu vlády a odchod z klubu.

Okrem toho presun termínu podporili aj nezaradení poslanci zo strany Za ľudí i Martin Čepček, Katarína Hatráková, Miroslav Kollár, Ján Mičovský, Martin Klus či poslanci okolo Tomáša Tarabu.

Klub Smeru-SD bol proti, rovnako tak poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD a Ján Krošlák, ktorý avizoval podobný postup ako Borguľa. Strana SaS sa zdržala.

Predseda parlamentu Boris Kollár po schválení návrhu prerušil aktuálne rokovanie až do termínu hlasovania. Počkať tak okrem iného musí aj návrh rozpočtu. Práve rozpočet je jedným z bodov, za ktoré si vláda vysluhuje kritiku.

Tá sa bráni, že ak ho parlament neschváli, nebude možné pomôcť ľuďom s dopadmi krízy.

Blízko k pádu

Návrh na vyslovenie nedôvery kabinetu Eduarda Hegera predložila opozičná SaS, pod zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Líder SaS Richard Sulík v pléne počas diskusie uviedol, že si vie po páde vlády predstaviť jej riadnu a zmysluplnú rekonštrukciu. V takom prípade by SaS kabinet podporila, no nebola by jeho súčasťou.

Hovoril aj o možnosti predčasných volieb či úradníckej vlády. V pléne vystúpili aj viacerí členovia vlády a premiér. Návrh SaS odmietali. Argumentovali zachovaním demokratickej vlády a upozorňovali na riziká návratu Smeru-SD a Hlasu-SD.

Poslanci SaS, Smeru-SD aj nezaradení z Hlasu-SD avizovali podporu návrhu. Za chceli hlasovať aj koaliční poslanci zo Sme rodina Martin Borguľa a Ján Krošlák. Rovnaký postoj zaujali aj nezaradení poslanci Tomáš Valášek či Slavěna Vorobelová.

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…