Domov Ekonomika Vláda na predvolebné „lízatká“ nemá peniaze. Musí si požičať

Vláda na predvolebné „lízatká“ nemá peniaze. Musí si požičať

0
0

Ak by sme chceli zhrnúť sociálnu politiku súčasnej vlády do jednej vety, nič by ju nevystihlo lepšie ako tvrdenie: „Nik vám nemôže dať toľko, koľko vám Smer a jeho koaliční partneri môžu sľúbiť“.

Potvrdzuje to aj najnovšia predpoveď vývoja daní na nadchádzajúce mesiace a roky, ktorú pripravili analytici ministerstva financií. Takmer dokonale vystihuje „Potemkinovský“ charakter sociálnych balíčkov, ktoré Smer a spol. zabaľuje ľuďom pod predvolebný stromček.

Balíčky na sekeru

Nová daňová prognóza ministerstva financií hovorí, že na všetky sociálne a daňové opatrenia, ktoré v súčasnosti – pár mesiacov pred parlamentnými voľbami – schvaľujú koaliční poslanci ako na bežiacom páse, si bude musieť vláda požičať od bánk.

V rozpočte už na to nie sú peniaze. Daňové predpovede ministerstva financií na tento a nasledujúce tri roky, ktoré zverejnili minulý týždeň, veľmi jasne ukázali, že peňazí v rozpočte bude menej.

Ministerskí analytici spočítali, že najmä sociálne balíčky a ochladenie v svetovej ekonomike oberie rozpočet o stovky miliónov eur. „Pre tento rok znižujeme odhad z júna o 66 miliónov eur.

V ďalších troch rokoch príjmy rozpočtu klesnú v priemere o 700 miliónov eur,“ píše sa v analýze Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií. Oproti schválenému rozpočtu je výpadok ešte vyšší.

Z toho na balíček nových sociálnych a daňových opatrení pripadá v priemere na každý rok približne tristo miliónov eur. Ďalších vyše sto miliónov eur zhltnú rôzne soci- álne opatrenia – pri- dá sa napríklad ženám po materskej.

Kto dá viac?

Pôvodne, ešte podľa plánov vlády, ktoré odobril aj parlament, mal byť rozpočet štátu tento rok vyrovnaný a v nasledujúcich rokoch prebytkový. Taký by aj bol, keby sa koaličníci zo Smeru, SNS a Mostu-Híd nepretekali v tom, kto rozdá ľuďom z rozpočtu viac.

Najprv prišiel Ficov Smer s tým, že chce zvýšiť rodičovský príspevok pre matky, ktoré sa starajú o dieťa do troch rokov o 150 na 370 €. Znížená verzia príspevku stúpne o 50 na 270 €.

Celé sa to dotkne asi 140 tisíc ľudí a štátny rozpočet to bude stáť dokopy 145 miliónov eur. Potom si Andrej Danko a jeho SNS uvedomila, že to nemôže byť iba Smer, ktorý si bude takýmto spôsobom kupovať voličov.

A tak vyrukoval s návrhom znížiť daň z príjmov pre všetkých. Stálo by to asi 800 miliónov a kompletne by to krajine rozbilo rozpočet. Našťastie ostatní koaliční partneri, aj vďaka kritike Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, Danka zahaltovali.

Ten však nemohol vyjsť naprázdno, a tak si vydupal aspoň zníženie daní pre firmy a fyzické osoby s obratom do 100 tisíc eur. Rozpočet to bude stáť na budúci rok niečo vyše 60 miliónov eur.

O slovo sa prihlásil aj Béla

Ako by to bolo, keby dvaja uplácali a tretí by sa iba nečinne prizeral. Tak prišiel aj Most-Híd s vlastným návrhom ako sa pred voľbami zapáčiť ľuďom a pokúsiť sa získať ich priazeň.

Bugárovci navrhli, že dane treba znížiť nielen podnikateľom, ale aj bežným ľuďom. A tak presadili zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, čo vlastne znamená, že bežný človek, ktorý pracuje, zaplatí na daniach menej.

Vychádza to tak do osem eur mesačne podľa výšky zárobku. Rozpočet štátu tak príde ročne o 135 miliónov eur.

Za dva roky diera cez tri miliardy

Mierny vplyv ochladenia ekonomiky a zásadný vplyv predvolebných lízaniek pre voličov zo strany vládnej koalície prekreslí budúci rok plánovaný mierny prebytok vo verejných financiách na obrovský mínus v rozsahu niekoľkých stoviek miliónov eur.

Národná banka Slovenska to najnovšie vidí až na mínus 1,5 miliardy eur a v roku 2021 ešte o dvesto miliónov eur viac.

Znamená to, že vládna koalícia na všetky svoje najnovšie sľuby, teda na zníženie daní a zvýšenie sociálnych príspevkov, ako je napríklad rodičovský príspevok alebo dotácie na obedy „zadarmo“, nedokáže vyzbierať peniaze z daní alebo iných príjmov, ale bude si musieť na to požičať.

To je ako keby ste šli na obed, máte v peňaženke iba 5 €, a vyjde vám to na jedno menu, ale oči by vám stále jedli a keď sa vás čašníčka opýta, či si nedáte ešte palacinky, neváhate a hneď si ich objednáte.

Keďže ale musíte doplatiť ďalšie tri eurá, tak vybehnete do banky, ktorá je našťastie hneď vedľa a požičiate si. A tak to robíte každý deň, po celý rok. Že absurdné?

Áno, ale presne o tom sú aj najnovšie daňové a sociálne opatrenia vlády. Krajina si to teraz jednoducho nemôže dovoliť (mohla by si, keby vláda vedela hospodáriť), ale vládu to nezaujíma, blížia sa voľby a mnohí ľudia aj tak číslam nad 10 tisíc eur veľmi nerozumejú. Milión sem, milión tam. Však štát to nejako utiahne.

Výsledok je taký, že podobné predvolebné večierky vždy zaplatia ďalšie generácie zo svojich daní. Hovorí sa tomu, že krajina si prejedá svoju budúcnosť.

Bez priorít sa nedá vládnuť, iba rozhadzovať

Nie všetky opatrenia koalície sú zlé. Napríklad zvýšenie rodičovského príspevku. Zhruba 220 € mesačne (do konca tohto roka, potom sa to zvýši) je pre ženy starajúce sa o dieťa mizivo málo.

A hoci manžel pracuje, domácnosť prichádza o veľkú časť príjmov. Toto opatrenie má preto svoje veľké rácio, lebo povzbudzuje ľudí k tomu, aby mali dieťa.

Zvyšovať príspevok na úkor dlhu je však riziko. Triezvo zmýšľajúci hospodár, čo sa o súčasnej vláde povedať nedá, by to však urobil tak, že by na toto dôležité opatrenie našiel peniaze z vnútorných rezerv namiesto toho, aby zadlžoval krajinu.

To znamená, nekúpil by to, čo nevyhnutne nepotrebuje alebo vôbec k životu nepotrebuje. Napríklad, keby vláda veľmi chcela, peniaze pre matky by sa našli aj bez toho, že by zadlžovala krajinu.

To by ale musela napríklad prepustiť prebytočných štátnych zamestnancov, nestavať diaľnice tam, kde to nie je potrebné, zastaviť predražené IT zákazky, nekupovať stíhačky za vyše miliardu eur, keďže ich nepotrebujeme, nedávať strážiť štátne firmy a inštitúcie polomafiánskej firme Bonul nitrianskeho „podnikateľa“ Norberta Bödöra.

Alebo nekupovať tovary, služby, štúdie či súčiastky pre ministerstvá a štátne firmy mnohokrát aj násobne predražené a riadiť sa princípmi hodnoty za peniaze, teda kupovať za štátne len to, čo sa oplatí a čo je osožné pre ľudí.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…