Domov Slovensko Vláda predložila programové vyhlásenie

Vláda predložila programové vyhlásenie

0
0

Jeden mesiac mal nový vládny kabinet na to, aby predstúpil pred poslancov Národnej rady SR (NR SR), predložil im programové vyhlásenie svojej vlády a požiadal ich o vyslovenie dôvery. Vláda Igora Matoviča tento termín stihla v poslednej chvíli, no nepredpokladá sa, že by v parlamente dôveru nezískala.

Popri problémoch s pandémiou koronavírusu musela vláda na čele s Matovičom riešiť aj svoje pokračovanie, ktorého podmienkou je vyslovenie dôvery poslancov parlamentu.

Matovič požiadal o dôveru

21. marca 2020, presne tri týždne po parlamentných voľbách, vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová premiéra Igora Matoviča a jednotlivých členov jeho vlády.

Od tohto momentu mal kabinet 30 dní na to, aby do parlamentu predložil programové vyhlásenie vlády. Popri riešení koronakrízy sa tak musela vládna koalícia zaoberať aj svojím programom.

Ten skompletizovala uplynulý víkend, ešte v nedeľu ho schválila vláda, aby ho už v pondelok premiér mohol predložiť poslancom v NR SR a požiadať ich o vyslovenie dôvery novovymenovanej vláde.

Koalícia sa však rozhodla, že ešte predtým, ako prebehne rozprava a následné hlasovanie o dôvere vláde, sa parlament bude zaoberať zákonmi, ktoré majú pomôcť v boji proti koronavírusu. Hlasovanie o dôvere vláde tak príde na rad najskôr koncom týždňa.

Vzhľadom na to, že má koalícia v zložení OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí v parlamente pohodlnú, dokonca ústavnú väčšinu 95 poslancov, nepredpokladá sa, že by mali pri vyslovovaní dôvery vzniknúť nejaké problémy, keďže na to je potrebných 76 hlasov poslancov.

Programové vyhlásenie vlády

Vláda Igora Matoviča predložila poslancom parlamentu programové vyhlásenie rozpracované na 121 stranách. „Výsledkom je dokument, ktorý svojím rozsahom nemá obdoby.

Na 121 stranách rozpracovali všetci ministri najambicióznejší plán, ako zmeniť Slovensko k lepšiemu,“ napísal premiér Matovič na sociálnej sieti.

Vláda sa v programovom vyhlásení zaväzuje zabezpečiť kvalitné vzdelanie a včasnú zdravotnú starostlivosť. Sľubuje tiež rovnosť pred zákonom a skutky, na základe ktorých sa zvýši dôvera ľudí v štát a ľudí, ktorí ho reprezentujú.

Osobitnú pozornosť chce venovať chudobným, chorým a slabším. Zároveň sa do neho dostalo aj 11 bodov, o ktorých mali ešte pred voľbami v rámci kampane OĽaNO hlasovať ľudia cez internet.

Koalícia je spokojná

Podľa vyjadrení jednotlivých lídrov koaličných strán, sú všetci spokojní, keďže sa im do programového vyhlásenia podarilo dostať ich priority.

„Podarilo sa nám tam dostať tie priority, ako sú štátne nájomné byty, exekučná amnestia a zrušenie doplatkov na lieky,“ povedal predseda Sme rodina Boris Kollár.

Aj strana Za ľudí má vo vyhlásení opatrenmia, s ktorými bojovala o priazeň voličov vo voľbách. „Všetky protikorupčné opatrenia sa nám podarilo presadiť.

Preukazovanie pôvodu majetku, hmotná zodpovednosť politikov, hĺbková reforma justície,“ povedala podpredsedníčka Kiskovej strany. No a nespojkojní neostali ani liberáli.

„Dostali sme tam väčšinu našich nápadov a opatrení s cieľom spraviť život na Slovensku lepším. Nie je tam všetko, čo sme chceli my, ale je to kompromis,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

Kritika opozície

S postojom koaličných zástupcov k programovému vyhláseniu vlády však nesúhlasí predseda opozičnej strany SMER-SD. „Ak ste videli obsah tohto dokumentu, tak je len o útokoch na stranu Smer-SD.

Takýto guľáš sme tu v živote nemali. Je tam naplácaných 120 strán bez akýchkoľvek súvislosti,“ objasnil Robert Fico. Zástupcovia jeho strany počas prejavu premiéra Matoviča opustili rokovaciu sálu, čo im bolo zo strany koalície vyčítané.

„Urobili sme tak preto, lebo sa nenecháme urážať daňovým podvodníkom,“ objasnil bývalý trojnásobný premiér SR.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…