Domov Ekonomika Vláda sa vykašľala na vyrovnaný rozpočet, doba dlhová na Slovensku pokračuje

Vláda sa vykašľala na vyrovnaný rozpočet, doba dlhová na Slovensku pokračuje

0
0

Sľuby premiéra Petra Pellegriniho o tom, že vláda nebude míňať viac ako zarobí, sú už minulosťou. Predvolebný rok a kupovanie voličov zo strany vládnej trojky znamená, že pôvodná nula sa zmení na rozpočtovú dieru za vyše miliardu eur. Vláda tak za jediný rok zadlží každého obyvateľa na Slovensku o 200 eur.

Slovenská vláda rezignovala na vyrovnaný rozpočet a opäť sa rozhodla zadlžiť budúce generácie tak, ako počas celej novodobej histórie Slovenka.

Žiadnej vláde sa doteraz nepodarilo „prikryť sa takou perinou, na akú má“, vždy sme tu mali v rozpočte dieru. Dlh nám enormne narástol najmä počas vlád Smeru.

Reálne, teda po odrátaní rastu cien, stúpol verejný dlh Slovenska od roku 2006, keď nastúpil k moci Robert Fico (Smer-SD), skoro o 60 percent. Obdobie vlád Smeru by sme bez väčších obáv mohli nazvať – doba dlhová.

Dlhová poukážka pre každého

K dlhu, ktorý v prepočte na jedného obyvateľa našej krajiny vychádza približne na 8 tisíc eur, pridá vláda tento rok ďalších, minimálne 200 eur. To je dokopy deficit vyše jednej miliardy eur.

Pokojne to ale môže byť aj viac, keďže pri Pellegriniho vláde sa takéto údaje ťažko odhadujú. Aj preto, že v súvislosti s rozpočtom majú slová premiéra len veľmi malú váhu a krátku platnosť.

Sľuby o vyrovnanom rozpočte, ktorými sa nedávno dušoval pred televíznymi kamerami, totiž už dávno neplatia. Zhruba pred desiatimi mesiacmi, tesne pred schvaľovaním rozpočtu na tento rok v parlamente, premiér Peter Pellegrini povedal:

„Dohodli sme sa, že podpredseda vlády a minister financií dá taký pozmeňujúci návrh, ktorý zabezpečí, že vláda na rokovanie NR SR prvýkrát v histórii predloží vyrovnaný štátny rozpočet.

To znamená, že deficit na rok 2019 bude nula celá nula a Slovensko tak historicky prvý raz neminie viac ako dosiahne na svojich príjmoch.“ Neuplynul ani rok a Pellegriniho slová sa rozplynuli ako jarný dážď na Sahare.

Minister financií Ladislav Kamenický vyšiel minulý týždeň s farbou von a priznal, že verejné financie na tom nie sú dobre. „Vyrovnaný rozpočet na tento rok nebude.

Cieľ bohužiaľ nesplníme, hospodárenie skončí opäť v mínuse. Na druhej strane som si však stanovil cieľ, ktorý by som chcel dodržať – aby sme udržali dlh mimo sankčných pásiem zákona o rozpočtovej zodpovednosti,“ povedal minister Kamenický.

Zastierací manéver

Pellegriniho nula, ktorú vlani tak vehementne sľuboval, sa teda rovná viac ako miliarde eur. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť to aktuálne odhaduje na 1,14 miliardy eur. Jej odhady v poslednom období rastú v priemere o sto miliónov eur mesačne.

Paradoxné je, že už pri schvaľovaní v parlamente opozícia kritizovala, že rozpočet je nastavený nereálne a neúprimná nula v kolónke deficitu je len zastieracím manévrom pred Európskou komisiou a falošnou gloriolou pre vtedajšieho ministra financií Petra Kažimíra, ktorému mala hra na vyrovnaný rozpočet pomôcť k lukratívnemu kreslu guvernéra Národnej banky Slovenska.

Vo svojej kritike sa opierala o analýzy rozpočtovej rady, ktorá už vtedy signalizovala, že v rozpočte je toľko rizík, že na rok 2019 hrozí diera takmer 600 miliónov eur.

Ministerstvu financií a vláde vytýkali, že odhady príjmov z dividendy (podiel zo zisku) štátnych podnikov alebo príjmov z emisných povoleniek či predaja štátneho majetku, sú nereálne vysoké a že toľko peňazí nepríde.

Len v týchto troch prípadoch odhadujú analytici rady nadhodndotenie okolo 400 miliónov eur. A takmer každý mesiac na to vládu upozorňujú, aby o túto sumu upravili výdavky, no nepočúva.

„Najvyššie riziko očakávame pri nedaňových príjmoch. Tieto riziká boli vo veľkej miere identifikované radou už v čase schvaľovania rozpočtu, pričom viaceré sa každoročne opakujú,“ upozorňuje rada aj v najnovšom rozpočtovom semafore.

Bezmocný minister

Minister Kamenický k tomu pridáva ďalšie stovky miliónov, ktoré mu vyskočili vo výdavkoch. Napríklad do zdravotníctva musel na úhradu dlhov naliať dodatočných 90 miliónov eur, a to napriek tomu, že vláda na tento rok zdravotníkom vo verejných financiách naplánovala rekordný rozpočet – zhruba 5,2 miliardy eur.

Napriek obrovskej sume sa však nerieši základný problém, a to, že ľudia čakajú na svojho všeobecného lekára alebo špecialistu v čakárňach dlhé hodiny a na vážne operácie sa čaká mesiace.

A tiež to, že odvrátiteľná, teda zbytočná úmrtnosť, je u nás v porovnaní so zahraničím stále vysoká. Ďalšie stovky miliónov navyše išli v tomto roku podľa Kamenického na vyššie výdavky na nezamestnaných, na spolufinancovanie eurofondov, pôdohospodárom či na kanalizáciu.

Dodatočne výdavky vyčíslil spolu na vyše 400 miliónov eur. „Vyzval som viacerých ministrov, aby šetrili.

Dodnes som nedostal od nich žiadne informácie, v akom objeme idú ušetriť prostriedky,“ konštatoval Kamenický, ktorý evidentne nestíha krotiť predvolebné chúťky ministrov všetkých koaličných strán.

Rozpočet ako trhací kalendár

Koalícia si aj vďaka tomu, že minister je slabý, robí z rozpočtu trhací kalendár, argumentujúc, že deficit a dlh sú nepodstatné veci.

Z nich sa vraj ľudia nenajedia a treba rozdávať a rozdávať, lebo vraj ľudia si zaslúžia mať podiel na tom, že sa verejným financiám darí.

Vtip je však v tom, že na dlh sa donekonečna žiť nedá a raz nám môžu veritelia povedať: „Stačí, už ste zadlžení viac ako dosť, nové pôžičky nebudú.“

To sa zvyčajne deje v kríze, keď príjmy štátu klesajú a výdavky naopak rastú. Takýto imperatív potom v praxi štátu znamená, že môžu chýbať peniaze na nezamestnaných, na cesty, zdravotníctvo či na dôchodky.

Príkladom pre štát v tom ako s peniazmi narábať by mohli byť bežné domácnosti. Väčšina z nich si uvedomuje, že sa nedá dlhodobo žiť tak, že si budú požičiavať na stravu, energie či iné bežné výdavky. Vždy si to zariadia tak, že príjmom prispôsobia aj výdavky a neminú viac ako zarobia.

Danko to proste nechápe

Toto akosi nevie pochopiť šéf parlamentu a koaličnej SNS Andrej Danko, ktorý sa z času na čas blysne takým návrhom, ktorý z ekonomického pohľadu doslova ohrozuje fungovanie štátu.

Naposledy tvrdil, že Slovensko má málo diaľnic a zlé nemocnice, tak si štát musí požičať aspoň osem miliárd eur a že dlhová brzda je blbosť. Tých osem miliárd je skoro polovica ročných výdavkov štátu.

Takéto razantné zvýšenie dlhu by krajina finančne nezvládla. Navyše pri tak masívnom investovaní by stavbárom nestačili domáce kapacity, a tak by na stavbách pracovala väčšina ľudí zo zahraničia.

Ak by sa tento nepodarený návrh Danka zrealizoval, o prácu by na niekoľko rokov prišli stovky, možno až tisícky stavbárov. Iná vec je, že takýto návrh je v praxi nerealizovateľný.

Slovensko nemá pripravené projekty na výstavbu diaľnic ani nemocníc. Príprava takých projektov trvá, najmä pri diaľniciach sedem až desať rokov a až potom sa môže stavať.

Analytik inštitútu Iness Róbert Chovanculiak v súvislosti s podobnými nápadmi ako bol ten Dankov a v súvislosti s permanentnou dierou v štátnom rozpočte tvrdí, že deficit dnes znamená vyššie dane zajtra.

Inými slovami, nič nie je zadarmo a všetko treba zaplatiť. Preto je potrebné urobiť si zoznam priorít a orientovať sa na tie najdôležitejšie, a to do výšky toho, čo zarobíme.

„Niektorí však spochybňujú samotnú požiadavku prebytkového rozpočtu. Prečo sa stále rozpráva o nejakom deficite? Veď sa zdá, že všetko je pod kontrolou.

Všetko je pod kontrolou asi tak, ako v prípade človeka, ktorý v dobrých časoch, keď je zamestnaný a dostáva v práci prémie, odkladá predčasné splátky za hypotéku na obdobie recesie, keď príde o prácu.

Deficit dnes sú vyššie dane zajtra. Lenže zajtra budú možno ľudia nezamestnaní a pozajtra starí. Kto bude potom platiť vysoké dane za dnešnú spotrebu?“ pýta sa v denníku N analytik Chovanculiak.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…