Domov Slovensko Vláda schválila celoplošné testovanie obyvateľov na koronavírus

Vláda schválila celoplošné testovanie obyvateľov na koronavírus

0
0

Vláda SR na nedeľňajšom mimoriadnom rokovaní schválila návrh na celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska starších ako desať rokov na koronavírus. Vyplýva to z materiálu, ktorý na vládu predložili ministri obrany, zdravotníctva a vnútra. Na akciu sa plánuje vyčleniť do 8 tisíc vojakov.

Premiér Igor Matovič ešte v sobotu informoval o tom, že chce na koronavírus otestovať všetkých obyvateľov Slovenska.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: PELLEGRINI: Ľudia za koronu nemôžu

Bude sa testovať alebo odídem

„Posledné tri týždne sme chystali najväčšiu logistickú operáciu, aká kedy bola na Slovensku spravená.

Je to celoplošné pretestovanie obyvateľov Slovenska, a to nielen raz. Situácia je vážna a bolo vo verejnom záujme, aby sme tie tri týždne mlčali,“ ozrejmil premiér s tým, že štát už objednal približne 13 miliónov antigénových testov, v celkovej hodnote 52,3 milióna eur bez DPH.

Schválenie testovania dokonca Matovič podmienil aj svojím zotrvaním vo funkcii.

„Som ochotný od tohto plánu upustiť, ale bude to spojené s mojou demisiou. Ak by chcel niekto na mňa vyvinúť tlak, že touto cestou nepôjdeme, ja sa pod to nepodpíšem,“ zastrájal sa v sobotu.

Vláda testovanie schválila

Už v nedeľu sa v súvislosti s celoplošným testovaním stretla vláda na mimoriadnom rokovaní. Tá tento návrh schválila. Slováci by mali byť pretestovaní dvakrát.

Matovič zdôraznil, že na celoplošné testovanie musí prísť čo najviac ľudí, inak hrozí Slovensku tzv. lockdown, avšak premiér zatiaľ nevedel povedať, či bude testovanie povinné, keďže aktuálne neexistuje právna norma, ktorá by občanom prikazovala zúčastniť sa ho.

Hlavná časť testovania sa uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra. Pilotné testovanie bude 23. až 25. októbra v aktuálne najproblematickejších okresoch, a to Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov.

Máme dostatok personálu?

Plošné testovanie obyvateľov Slovenska do konca októbra pripravia a začiatkom novembra uskutočnia Ozbrojené sily SR, ktoré sú podľa premiéra ako jediné schopné zastrešiť takúto rozsiahlu a náročnú operáciu.

Odberové miesta by sa mali podľa Matoviča vytvoriť tam, kde sú ľudia zvyknutí chodiť voliť. Na Slovensku je takýchto volebných okrskov 5 997, pričom v každom z nich by bolo prítomných sedem ľudí, ktorí by zabezpečovali testovanie.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) ozrejmil, že na túto akciu s názvom Spoločná zodpovednosť nasadia všetkých disponibilných vojakov, hasičov a policajtov.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko na tlačovej konferencii uviedol, že v teréne by malo byť zhruba 5 tisíc tímov.

„Tí budú musieť svoje povinnosti vykonávať nielen dobre, ale aj nad rámec svojho pôsobenia,“ priblížil Zmeko. Verí, že vojaci budú prví, ktorí podstúpia testovanie.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) dodal, že na zvládnutie tejto akcie by Slovensko malo mať dostatok personálu. „Na Slovensku je 19 tisíc lekárov a 34 tisíc zdravotných sestier a 3200 študentov, ktorých vieme použiť,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: NAĎ: Spoločná zodpovednosť

Postoj ostatných strán

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) v tejto súvislosti vyzval opozíciu, aby nerozbíjala spoločnosť a zatiahla za jeden povraz, keďže podľa neho sa bojuje za občana Slovenska.

Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) poznamenal, že diskusia o celoplošnom testovaní začala pred tromi týždňami. Zároveň dodal, že strana Sloboda a Solidarita v plnom rozsahu podporuje tento plán a je podľa neho lepší ako iné alternatívy.

Rovnako ako ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vyzdvihol pilotné testovanie v najviac zasiahnutých okresoch Slovenska.

Ako vyhlásil predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico, ak o tom rozhodnú odborníci, nebude mať problém dať sa otestovať. Nepáči sa mu však spôsob, akým sa takto závažné opatrenia prijímajú.

„Je trestuhodné, že takýto vážny zásah do života a súkromia ľudí, ktorý sa bude realizovať v súčinnosti s armádou, nekonzultuje vláda ani s prezidentkou ako vrchným veliteľom ozbrojených síl alebo s opozíciou v parlamente, ktorá má dosah na stotisíce voličov.

Všetky opatrenia sa robia poza chrbát, za zavretými dverami. Ak sa na celoplošnom testovaní nenájde celospoločenská dohoda, môže to skončiť absolútnym fiaskom a Slovensko sa prepadne do ešte hlbšej krízy,“ uviedol Fico.

Odídenci zo Smeru okolo Petra Pellegriniho sa zas obávajú amaterizmu súčasnej vlády.

„Pri obrovskom amaterizme tejto vlády v zdravotnej, ekonomickej i sociálnej oblasti máme oprávnené pochybnosti, či ho dokáže vláda pripraviť tak, aby prinieslo zmysluplné výsledky a aby zároveň nenapomohlo ďalšiemu šíreniu vírusu,“ uvádza vo vyhlásení strana Hlas-SD.

Prezidentku neinformovali

Prezidentka Zuzana Čaputová nebola o pláne celoplošného testovania obyvateľov Slovenska na koronavírus vopred informovaná.

Ako ozrejmil hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, prezidentka vie len to, čo sa dozvedela verejnosť z tlačovej konferencie.

„Zmysluplnosť a realizovateľnosť plánu v tejto chvíli neviem zhodnotiť a budem sa najskôr informovať na názor odborníkov. Myslím si zároveň, že plán takéhoto rozsahu by mal byť oznámený spôsobom, ktorý nevyvolá viac otázok, ako poskytne odpovedí,“ uvádza sa vo vyhlásení prezidentky Čaputovej.

Matovič sa ospravedlňuje

O pripravovanej akcii vedela skôr ako slovenská hlava štátu dokonca aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, s ktorou sa premiér stretol v Bruseli.

„Pani prezidentky sa to evidentne dotklo a ja sa jej týmto chcem ospravedlniť,“ napísal Igor Matovič na sociálnej sieti s tým, že definitívne sa o podpísaní kľúčových zmlúv o nákupe testov dozvedel v piatok 16. októbra práve počas samitu v Bruseli na raňajkách s nemeckou kancelárkou, ktorej následne tajný plán prezradil.

ano, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…