Domov Šport Vlhová hneď v prvých pretekoch sezóny na stupni víťazov

Vlhová hneď v prvých pretekoch sezóny na stupni víťazov

0
0

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová vstúpila v sobotu do novej sezóny Svetového pohára 3. miestom v obrovskom slalome. V rakúskom Söldene vyhrala Američanka Mikaela Shiffrinová, svoju veľkú súperku zdolala o 1,30 s. Druhá skončila Švajčiarka Lara Gutová­‑Behramiová (0,14 s).

Dobré podmienky a suverénna Shiffrinová

Preteky odštartovali za optimálnych slnečných podmienok a na trati, ktorú americký tréner „našil“ na čistý a vyvážený štýl svojej zverenky Mikaely Shiffrinovej.

A najúspešnejšia pretekárka epochy s číslom jeden naozaj určila súťažné parametre, išla bez viditeľného zaváhania, kým nasledujúce talianske súperky robili chyby a víťazka malého glóbusu Marta Bassinová dokonca vypadla.

Až Gutová­-Behramiová, ktorá tiež vyznáva čistotu techniky, šla so Shiffrinovou takmer identickú jazdu na oboch medzičasoch, v cieli mala 2 stotiny navrch.

Petra Vlhová vyrazila so sedmičkou na kombinéze a spravila v prejazde do strmej časti chybu, ktorú však bleskovo skorigovala. Pomerne veľa, až 25 stotín, stratila už v úvode, kde nemohla naplno uplatniť svoju silu a agresivitu, to sa jej čiastočne podarilo až v druhej časti svahu.

Na priebežné pódium to nestačilo, mala ho však na šiestej pozícii vo výhľade 27 stotín. Slovenská zjazdárka sa do druhej jazdy pustila razantne a na prvom medzičase bola v ohromnom predstihu.

Hoci ani v ďalších úsekoch výrazne nechybovala, postupne náskok strácala, aj pod vplyvom difúzneho svetla a zhoršujúceho sa povrchu. To sa potvrdilo aj v jazdách domácich spolufavoritiek a pred jazdami dvoch suveréniek mala Slovenka isté stupne víťaziek.

Obe hviezdy prvého kola svoje pozície nepustili, akurát si ich po dramatickom priebehu vymenili a Shiffrinová slávila úctyhodné jubileum. Na najvyššiu priečku sa v sobotu postavila už 70-ty krát a na rekordnú krajanku Lindsey Vonnovú jej chýba rovný tucet triumfov.

„Začať sezónu výborne je dôležité. Som super šťastná. Bola radosť dnes lyžovať. Ani neviem presne povedať, ako dobre sa mi na kopci išlo. Ďakujem Sölden,“ citovala víťazku agentúra AFP.

Spokojná Vlhová

Vlhová dosiahla už 45. pódiové umiestnenie v pretekoch SP, z toho 20-krát vyhrala. „Ja som veľmi spokojná. Vždy keď skončím v prvých pretekoch sezóny na pódiu, je to dobré. Človek pred nimi nevie, na čom je. Ale dopadlo to dobre a ja sa z toho teším,“ uviedla Vlhová po pretekoch…