Domov Šport Vlhová je olympijskou víťazkou

Vlhová je olympijskou víťazkou

0
0

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová je olympijská víťazka v slalome. V stredajšej súťaži na ZOH 2022 v Pekingu triumfovala z ôsmeho miesta po prvom kole. O 8 stotín sekundy zdolala striebornú Rakúšanku Katharinu Liensbergerovú, bronz získala Švajčiarka Wendy Holdenerová s odstupom 0,12 s.

Petra Vlhová bola najväčšou slovenskou medailovou nádejou na Zimných olympijských hrách v Pekingu 2022. Jej úvodné jazdy však veľa optimizmu na zisk medaily nedávali.

Obrovský slalom nezvládla

Okrem hokejového turnaja je bez debaty najsledovanejším športom slovenských fanúšikov zjazdové lyžovanie. V ňom si na svoju prvú olympijskú medailu brúsila zuby Petra Vlhová.

Premiéra v Pekingu jej však nevyšla. V pondelňajšom obrovskom slalome obsadila štrnástu priečku. Dvadsaťšesťročná Vlhová otvorila úvodnú súťaž alpských lyžiarok na ZOH 2022 so štartovým číslom 1.

Na zjazdovku Ľadová rieka v horskom stredisku Jen-čching sa od prvých bránok vrhla so svojou typickou agresivitou, no na rytmicky postavenej trati mala menšie problémy na dvoch miestach.

Musela korigovať smer a hoci opticky jej to až tak neuškodilo, časy niektorých súperiek ukázali, že do výsledkovej listiny prvého kola sa chyby premietli pomerne výrazne.

Na priebežnej trinástej priečke zaostávala za vedúcou Hectorovou o 1,78 sekundy. Veľkým rozčarovaním sa preteky skončili pre obhajkyňu zlata Shiffrinovú, ktorá už v najvrchnejšom úseku nezahranila, šmykla sa po boku a nezmestila sa do nasledujúcej bránky.

Vlhová sa ani v druhom kole nepriblížila k naplneniu medailových ambícií. Išla bez viditeľnejšieho zaváhania, ale na agresívnom snehu jej lyže nedržali stopercentne a v nesúrodom prejave nedokázala zapnúť potrebnú dynamiku.

Po dojazde sa zaradila na piate miesto, postupne klesla na konečnú štrnástu priečku. Za víťaznou Švédkou Sarou Hectorovou zaostala o 2,46 sekundy. Druhá skončila Talianka Federica Brignoneová (+0,28) a tretia bola Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (+0,72).

„Prvé ani druhé kolo mi nevyšlo, necítila som sa úplne najlepšie. Trochu som sa trápila s tým snehom, mení sa každým dňom, je viac agresívnejší a ľadovejší.

Podložka sa trošku zmenila, olympiáda je o tom, že buď to vyjde, alebo to nevyjde. Mrzí ma, že to nevyšlo, ale je to šport, nedá sa nič robiť. Snažila som sa ísť najlepšie, ako viem.

Som trošku nešťastná, ale dnes som nemala na tie najlepšie. Už sa však koncentrujem na slalom,“ zdôraznila Vlhová pre RTVS.

Zlaté druhé kolo

Hoci sa po neúspechu v obrovskom slalome hotovala na to, že všetka jej pozornosť sa sústredí na slalom, po prvom kole by málokto tipoval, že z toho bude medailová radosť.

Za vedúcou Nemkou Lenou Dürrovou zaostávala 72 stotín sekundy a zaradila sa až na ôsme miesto. Smolu si opäť vybrala jej najväčšia rivalka Mikaela Shiffrinová, ktorej tréner paradoxne staval trať. Podobne ako v obrovskom slalome vypadla už po prvých bránkach…