Domov Zahraničie Volebný superutorok v USA: formuje sa možný Trumpov protikandidát

Volebný superutorok v USA: formuje sa možný Trumpov protikandidát

0
0

Počas minulého týždňa sa uskutočnil tzv. volebný superutorok amerických primárok na voľbu potenciálneho protikandidáta Donalda Trumpa z demokratickej strany.

Prezidentské primárky sú vnútrostranícke voľby, ktoré rozhodujú o najvhodnejšom kandidátovi za tú ktorú stranu. Keďže v Amerike je preferovaný dvojstranný systém, teda súboj dvoch hlavných strán.

Svojich kandidátov si vyberajú naj- mä tieto dve strany. Republikánska strana pravdepodobne podporí svojho súčasného prezidenta Donalda Trumpa a demokrati si teraz hľadajú svojho najvhodnejšieho protikandidáta.

No a volebný superutorok je deň, keď sa konajú primárky vo viacerých amerických štátoch. Tieto určia priebeh ďalšieho súboja a zvyčajne pri neúspechu odstúpia viacerí kandidáti

Očistené primárky demokratickej strany

Podľa súčasného stavu vedie demokratické prezidentské primárky Joe Biden, ktorý vyhral až v 10 z 15 štátov, kde sa doteraz konali prezidentské primárky.

Práve volebný superutorok rozhodol o novom lídrovi a v kontexte neúspechu niektorých kandidátov sa viacerí z nich rozhodli zo súboja odstúpiť a nepokračovať ďalej v súboji o miesto nominácie na protikandidáta.

Medzi odstúpenými pôvodnými favoritmi sú senátorka štátu Massachusetts Elizabeth Warrenová, bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg, ako aj starosta menšieho mestečka v štáte Indiana Pete Buttigieg, či množstvo ďalších slabších kandidátov.

Budúce súboje sa tak uskutočnia medzi Bideom a senátorom za Vermont Bernie Sandersom. Konečný víťaz týchto primárok za demokratickú stranu napokon vyzve v novembri súčasného prezidenta Trumpa.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…