Domov Zahraničie Volodymyr Zelenskyj: Ukrajina si zvolila nového prezidenta

Volodymyr Zelenskyj: Ukrajina si zvolila nového prezidenta

0
0

Počas posledného víkendu si Ukrajinci zvolili svojho nového prezidenta. Stal sa ním komik a seriálový herec Volodymyr Zelenskyj, ktorý jasne prevalcoval svojho súpera Petra Porošenka.

Z celkového počtu 39 kandidátov na prezidenta postúpili pred dvoma týždňami do druhého kola komik a seriálový herec Volodymyr Zelenskyj a dnes už dosluhujúci prezident a jeden z najbohatších Ukrajincov Petro Porošenko.

Počas druhého kola, ktoré sa konalo ostatnú nedeľu, sa novým ukrajinským prezidentom stal Volodymyr Zelenskyj, ktorý získal až 73 percent hlasov a počet hlasov v porovnaní s prvým kolom volieb viac ako zdvojnásobil.

Novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj sa narodil v roku 1978. Tento mladý ukrajinský seriálový herec, moderátor a komik vyštudoval právo na Národnej ekonomickej univerzite v Kyjeve.

Dôvodom vstupu do politiky bolo, ako uviedol počas rozhovoru pre nemecký časopis Spiegel, že chce obnoviť dôveru v politikov a má za cieľ priviesť profesionálnych ľudí k moci v štáte.

Petro Porošensko oznámil, že neodchádza z politiky

Okrem voľby prezidenta čakajú ešte Ukrajinu tento rok aj ďalšie dôležité voľby, ktoré stanovia budúce smerovanie krajiny, a to budú parlamentné voľby.

Tie by sa mali uskutočniť niekedy v jeseni tohto roka. Porošenko vyhlásil, že je pripravený pomôcť Zelenskému pri nástupe do funkcie, no zároveň dodal, že sa nechystá z politiky odísť a je pripravený zúčastniť sa boja o priazeň voličov.

Dosluhujúci prezident Petro Porošenko.

Kampaň bola slabá a najmä plná sľubov

Samotná predvolebná kampaň pred druhým kolom volieb nebola náročná, nechuť Ukrajincov k súčasnej vládnej elite je veľká, a teda pre víťazstvo bolo potrebné najmä kandidovať a byť známym.

Práve to Zelenskyj, ako obľúbený herec, dokázal využiť. Najviac sledovanou bola vzájomná diskusia, ktorá sa uskutočnila len pár dní pred voľbami. Počas tejto debaty sľúbil Volodymyr Zelenskyj viacero vecí, ktoré bude náročné dosiahnuť.

Napríklad by rád presvedčil proruských separatistov na východe Ukrajiny, že Severoatlantická aliancia nie je pre nich hrozba, dal by tiež vypísať aj referendum o členstve v NATO.

Tiež by chcel, aby k zmene prišlo aj na ďalších úrovniach vládnutia. Má záujem vypísať predčasné parlamentné voľby a postupne vymeniť celú vládnucu elitu profesionálmi, aj keď pripúšťa, že toto by mohlo trvať dlhšie, ako si dnes predstavuje.

Mnoho jeho sľubov však bolo veľmi vlažných, vágnych a všeobecných, ako napríklad boj proti chudobe, preto bude zaujímavé sledovať ako bude svoje sľuby dosahovať.

Plány nového prezidenta sú veľké

Ukrajinský komik Volodymyr Zelenskyj vyhral voľby aj na základe kampane, aj jeho niekedy veľmi priamych vyjadrení a sľubov, ktoré sa mnohým Ukrajincom páčia.

Prezident Ukrajiny má okrem iného veľmi významné právomoci v oblasti bezpečnostnej, obrannej a zahraničnej politiky krajiny.

Voľba je vlastne aj odpoveďou pre Porošenka na jeho pôsobenie v úrade. No práve po voľbách príde tá ťažká práca, kedy bude potrebné sľuby implementovať do praxe.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…