Domov Slovensko Vôňa ihličia aj ochrana životného prostredia

Vôňa ihličia aj ochrana životného prostredia

0
0

„Umelý stromček mám roky, chránim tak stromy pred ich zbytočným vyrúbaním“, počujeme bežne pri rozhovoroch na ulici. Nedajme sa však zmiasť! To, že vydrží roky ešte neznamená, že je hneď aj ekologickejší.

Aj poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a tímlíderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová si pri príprave Vianoc prešla rôznymi fázami: živý, umelý alebo v črepníku, či len halúzky vo váze? Všetko má podľa nej svoje pozitíva aj negatíva. Ako to teda je?

Živý je šetrnejší

„Umelý stromček je nerecyklovateľný, biologicky nerozložiteľný a pri jeho výrobe dochádza k znečisťovaniu ovzdušia. Väčšinou je vyrábaný niekde v Číne, jeho preprava zanecháva značnú uhlíkovú stopu a nakoniec končí v spaľovni alebo na skládke.

Naopak, živý stromček je k prírode šetrnejší. Stromček kúpený v záhradníctve alebo od lesníkov je pestovaný na tento účel v lesných škôlkach alebo rastie na plantážach, kde vyrastie do potrebnej veľkosti.

V prírode pri svojom raste plní hneď niekoľko funkcií. Zadržiava vodu, tvorí kyslík, zadržuje uhlík, poskytuje úkryt vtáctvu a hmyzu a po vyrezaní robí radosť počas Vianoc. K

eď som bola malá, mávali sme vysoký štíhly smrek, niektorí náročnejší mali prevažne borovice. V súčasnosti sú dostupné a obľúbené menej opadavé jedličky.

Živý stromček poslúži aj po sviatkoch. Halúzky postrihám, použijem ich do kompostu a kmeň využijem ako oporu v záhrade alebo skončí v krbe,“ približuje poslankyňa SaS Anna Zemanová.

Nepreháňajme to

Vianočný stromček patrí k našim slovenským tradíciám. Je súčasťou sviatkov pokoja a rodinnej pohody. „Pohoda a urobenie si radosti je v týchto dňoch, kedy sa ľudia cítia odlúčení a vyčerpaní z koronakrízy, obzvlášť dôležité.

Pri všetkom platí rozumný prístup. Sama som zástankyňou argumentov a rovnováhy, a to platí aj pre Vianoce. Ak už si ale lámete hlavu nad stromčekom, určite uvažujte aj nad ďalšími vianočnými zvykmi, rôznymi ozdobami a nákupmi, ktoré tiež vplývajú na životné prostredie.

Vianoce, čas hojnosti často končí kopou odpadu pred našimi domami. Ozdoby na stromček sú kategóriou samou o sebe, preferujte radšej prírodné alebo sklenené ozdoby, ktoré mám aj ja. Ozdoby mám potriedené podľa farieb a podľa nálady ich obmieňam.

Pri balení darčekov využite papier, ktorý sa dá dať do zberu alebo zabaľte do tašiek, ktoré sa dajú využiť opakovane,“ hovorí tímlíderka SaS pre životné prostredie.

Pri výbere darčekov Anna Zemanová preferuje trvácne materiály a úžitkové veci, ktoré nebudú po Vianociach vhodené do kúta. Drevené hračky, handrové bábiky, folklórne premety sú vhodné pre malých aj veľkých.

„Ako dorastajú moje vnučky, tak znovu objavujeme hračky z povaly, ktoré patrili mojim deťom a dostali ich kedysi na Vianoce. Patria k tomu aj spoločenské hry, ktoré majú emočnú hodnotu nielen pre ne, ale aj pre nás.

Počas sviatkov si doprajme hojnosť, ale nepreháňajme to s prekypujúcimi stolmi. Radšej sa podeľme s núdznymi,“ vyzýva Anna Zemanová. Neskonzumované a vyhodené potraviny tvoria biologický odpad.

V tomto čase je potrebné myslieť na triedenie odpadu, vrátane toho biologického a navariť a napiecť len toľko, koľko sme schopní skonzumovať.

Najkrajší darček

„Či už sú to Vianoce alebo ochrana nášho životného prostredia, ku všetkému sa dá nájsť rozumný prístup. Berme do úvahy ľudskú činnosť, aj našu planétu. Zachovanie zelenej budúcnosti by sme mali mať všetci na zreteli. Pre naše deti to bude najkrajší darček, aký im vieme zanechať.

O pár dní vstúpime aj do nového roka. Prajem vám preto nielen príjemné prežitie Vianočných sviatkov, ale najmä tak prepotrebné zdravie a silu pri odlúčení od svojich najbližších počas pandémie.

Verím, že nový rok bude aj rokom nádeje návratu k bežnému životu, poučení o krehkosť bytia a s vyššou úctou k nášmu životu a k rovnováhe života našej planéty,“ uzatvára predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

oš, foto: Roman LeškoNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…