Domov Slovensko Vražda Kuciaka: Marček dostal 23 rokov

Vražda Kuciaka: Marček dostal 23 rokov

0
0

Úhrnný trest v dĺžke 23 rokov väzenia za vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, podnikateľa Petra Molnára a ďalšie skutky uložil minulý týždeň senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku obžalovanému bývalému vojakovi Miroslavovi M. z Kolárova. Súd s ostatnými obvinenými pokračuje tento týždeň.

Súd uznal obžalovaného Miroslava Marčeka za vinného z dvoch úkladných vrážd (Kuciak, Molnár), jednej vraždy (Kušnírová), dvoch skutkov porušovania domovej slobody a tiež prečinu a zločinu nedovoleného ozbrojovania.

Miroslav Marček sa ako jediný k vyššie uvedeným skutkom priznal, preto bol vylúčený na samostatné konanie.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku mu okrem trestu 23 rokov odňatia slobody, ktoré by si mal odpykať v zariadení s najprísnejším stupňom stráženia, vymeral tiež ochranný dohľad na dobu troch rokov.

Poškodeným rodičom Jána Kuciaka by mal tiež uhradiť nemajetkovú ujmu vo výške 140 tisíc eur, matke Martiny Kušnírovej 70 tisíc eur a sestre Petra Molnára Silvii 40 tisíc eur.

Rozsudok však ešte nie je právoplatný. Prokurátor na mieste podal odvolanie proti rozhodnutiu o výške trestu, vecou sa tak bude zaoberať Najvyšší súd SR.

Poľahčujúce okolnosti

Vraždy podľa predsedníčky senátu Ruženy Sabovej spáchal chladnokrvne zo zištných dôvodov. Súd však podľa nej pri rozhodovaní o treste bral na zreteľ aj priťažujúce alebo poľahčujúce okolnosti, a to, že nebol doposiaľ súdne trestaný a k trestnej činnosti, ktorú spáchal, sa postavil čelom a nesnažil sa zodpovednosť previesť na inú osobu.

Pri rozhodovaní súdu tiež zavážila aj výpoveď jeho partnerky, s ktorou Miroslav M. žil a pomáhal vychovávať jej syna.

„Súd vzal do úvahy to, že zrejme v istej dobe po spáchaní skutkov došlo u neho k istému zlomu v myslení,“ povedala Sabová. Priznanie a partnerský vzťah podľa nej môžu naznačovať v prípade obžalovaného priaznivú prognózu resocializácie.

„Podieľal sa na usvedčení páchateľov, poskytol o tom dôkazy,“ povedala Sabová s tým, že trest 23 rokov väzenia by mal zaručovať generálnu prevenciu vzhľadom na iných potencionálnych páchateľov.

„Súd vyslal týmto rozhodnutím signál, že má význam priznanie, že má význam pomáhať orgánom činným v trestnom konaní,“ zdôraznila Sabová.

Ostatní obvinení

Svoj trest už dávnejšie pozná aj Zoltán Andruskó, ktorý účasť na vražde Kuciaka priznal a s orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracoval. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia.

Pojednávanie s ďalšími obžalovanými v kauze vraždy Jána Kuciaka, konkrétne s podnikateľom Marianom Kočnerom, Alenou Zsuzsovou a Tomášom Szabóm malo na Špecializovanom trestnom súde pokračovať od 15. apríla.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…