Domov Slovensko Všetci ste blázni, iba ja som lietadlo

Všetci ste blázni, iba ja som lietadlo

0
0

Nevedno či práve toto si nemyslel predseda strany Smer­‑SD Robert Fico, keď minulý piatok obhajoval na tlačovej konferencii výsledky svojej strany v nedávnych voľbách do Vyšších územných celkov (VÚC).

Premiér Robert Fico si po župných voľbách, v ktorých jeho strana stratila množstvo postov, nechal čas na analýzu. Analyzoval, analyzoval a analyzoval takmer týždeň, až zistil, že sú vlastne všetci mimo.

Všetci tí, ktorí sa po spomínaných voľbách vyjadrili, že Smer­‑SD utrpel veľkú prehru sa podľa neho mýlili. Mýlili sa médiá, politickí komentátori, politológovia a aj politici.

A to dokonca aj politici z jeho vlastnej strany, pretože nejeden z nich tvrdil, že výsledok župných volieb je pre stranu veľký úder a bude vyžadovať aj personálne zmeny.

Predseda strany však na prekvapenie všetkých, presne podľa hesla „všetci ste blázni, iba ja som lietadlo“, obhajoval výsledok svojej strany a dokonca nevidí ani dôvod na personálne zmeny.

Svoje tvrdenie podporil grafom, ktorý znázorňoval počet zvolených poslancov do krajských zastupiteľstiev za jednotlivé strany.

Akurát sa už akosi nezmestila kolonka, ktorá by znázorňovala počet zvolených poslancov bez politickej príslušnosti, teda nezávislých kandidátov. Bodaj by aj nie, veď táto kolonka by mu celý výstup úplne pokazila.

Zvolených nezávislých kandidátov bolo totiž takmer trikrát toľko ako Smerákov. A tiež chýbal graf, ktorý by zobrazoval počty zvolených županov za jednotlivé strany. Veď napokon ten by mohol potvrdzovať to, čo všetci tvrdili celý týždeň – že Smer dostal vo voľbách veľký debakel.

Čo hovoria čísla?

Aby sme boli objektívni pozrime sa na skutočné čísla. Strana Smer­‑SD v župných voľbách stratila štyri zo šiestich kresiel predsedov krajov. V Bratislavskom a Banskobystrickom kraji dokonca nebola schopná postaviť ani svojho kandidáta.

V počte županov strana padla na číslo 2 a presne toľko majú aj „obyčajní ľudia“ a aj nezávislí kandidáti.

Čo sa počtu zvolených poslancov týka Smer získal samostatne 58 kresiel, čo je o 60 menej ako v posledných župných voľbách v roku 2013. Zároveň je to o 103 menej ako bolo zvolených nezávislých kandidátov.

V koalíciách získal ďalších 39 miest v župných zastupiteľstvách, v roku 2013 to bolo až 57 poslancov. Strana SMER teda získala v tohtoročných voľbách, samostatne i v koalíciách, dokopy 97 poslancov.

V roku 2013 to bolo 175 poslancov a teda o 84 viac ako to bolo v tohtoročných župných voľbách. Koalícia, ktorej základ vo viacerých krajoch tvorili strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Sloboda a solidarita a Kresťanskodemokratické hnutie, získala dokopy 107 kresiel.

Okrem zaujímavých výsledkov tak posledné voľby do VÚC priniesli aj doteraz nepoznaný jav na slovenskej politickej scéne. Nik vo voľbách neprehral – teda aspoň podľa premiéra Roberta Fica.

ano, zdroj: Štatistický úrad SR, foto: SITA, video: youtube/hntelevízia

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…