Domov Zdravie Vyčítajte z očí váš zdravotný stav

Vyčítajte z očí váš zdravotný stav

0
0

Oči dokážu o človeku prezradiť veľa. Z jediného pohľadu možno vyčítať, či je človek šťastný, smutný, zamračený, prekvapený, či dokonca chorý. Práve vďaka zmenám na tomto orgáne, totiž vraj, možno zistiť rôzne ochorenia.

Odhaľovaniu chorôb na základe pozorovaní zmien na očnej dúhovke sa venuje alternatívny medicínsky odbor, ktorý sa volá irisdiagnostika. Jej princíp spočíva v tom, že každý orgán v našom tele je prostredníctvom nervových zakončení prepojený s dúhovkou oka.

Práve vďaka tomu vraj môžeme každú zmenu v našom tele spozorovať vďaka zmene, ktorá sa objaví aj na dúhovke. Lekári však zvyknú tento spôsob diagnostiky odmietať pre jeho nepresnosť.

Nielen dúhovka je však časťou oka, ktorá odhalí zdravotné problémy. Čo by sme si teda mali na našich očiach všímať a čo môžeme aj sami z jediného pohľadu zistiť?

Červené oči nemusia znamenať len alergiu

Začervenanie očí patrí k jedným z najčastejších problémov, ktorý sa objavuje na našich očiach. Vo väčšine prípadov znamená podráždenie či alergickú reakciu a stačí podať kvapky do očí.

Ak ale začervenanie neustupuje a trvá dlhšiu dobu, môže byť práve toto zrkadlom niektorého nášho orgánu, ktorý nepracuje tak, ako by mal. Z veľkej časti spôsobuje začervenanie očí zápal spojiviek, očného viečka, ale tiež zápal vnútri oka.

Červené oči však môžu byť predzvesťou závažnejšieho zdravotného problému, ako napríklad akútny glaukóm či onkologické ochorenie. Netreba sa však hneď ľakať. Ak začervenanie pretrváva, stačí navštíviť lekára, ktorý z neho vyčíta viac.

Pečeň sfarbí oko dožlta

Ak ste na očnom bielku spozorovali zažltnutie, ktoré takisto trvá dlhšiu dobu, mali by ste čím skôr navštíviť lekára. Môže to mať totiž dve príčiny, ktoré sami nevyriešite.

V prvom prípade môže ísť o žltačku. V druhom prípade však môžu byť problémy vážnejšie a môžu znamenať ochorenie pečene. Práve zažltnutie oka býva často dôsledkom jej zlyhávania, ktoré treba čím skôr riešiť práve s lekárom.

Zažltnutie bielka môže odhaliť aj nádorové ochorenie pečene, či poruchy prekrvenia krvného obehu v pečeni.

Odhaliť sa dá aj cukrovka

Jedným z ochorení, ktoré je možné odhaliť prostredníctvom zmeny na očiach, je cukrovka. Väčšinou sa príznaky cukrovky v oku prejavujú na sietnici.

V začiatkoch možno pozorovať cievne zmeny s drobným bodkovitým krvácaním. Neskôr sa ložiská zväčšujú, sú ľahšie pozorovateľné a vyskytuje sa krvácanie do sklovca. V dôsledku toho pacient trpiaci cukrovkou často postupne stráca ostrosť videnia.

Za náhlu stratu zraku môže skleróza multiplex

Ak ste so zrakom nikdy nemali problém a náhle pociťujete zhoršenie videnia, či poruchu vnímania farieb vedzte, že môže ísť o závažný problém.

Náhla strata zraku býva často spôsobená ochorením centrálneho nervového systému, najčastejšie sklerózou multiplex. Pacient, ňou trpiaci, v začiatkoch pozoruje akútne zhoršenie zraku, čo sa môže prejaviť ako úplná, no našťastie len prechodná slepota.

U pacienta sa tiež objaví porucha farbocitu, najčastejšie v zeleno‑červenej oblasti. Zelená sa zvykne objavovať ako olivová a červenú pacient vidí ako bordovú či svetlooranžovú.

Náhlu stratu znaku by ste teda nemali ignorovať a už pri menších zmenách videnia je potrebné okamžite navštíviť lekára.

Keď na kruhy pod očami spánok nepomáha

Kruhy pod očami patria medzi častý kozmetický problém, ktorý častejšie trápi ženy. Vo veľkej časti sa ich dá ľahko zbaviť a to dlhším a kvalitným spánkom.

Kruhy pod očami totiž človeka upozorňujú na to, že spánok, ktorý si doprial, nebol ani zďaleka postačujúci. Ak ale ani dlhší spánok tento kozmetický problém nevyriešil, môže byť za ním aj iný problém.

Často sa za kruhmi pod očami podpisuje nesprávna strava a problém by ste mali hľadať vo vašom jedálničku. Telo sa môže takýmto spôsobom pokúšať naznačiť, že mu niektoré jedlo nevyhovuje a má intoleranciu.

Často kruhy zmiznú, ak na nejaký čas z jedálnička vylúčite lepok a kravské mlieko. Ak ale ani po tomto kroku kruhy pod očami nezmizli, môžu signalizovať niektoré z ochorení štítnej žľazy či anémiu.

Opuchnuté viečka? Prestaňte soliť

Aj opuchnutie očných viečok môže mať viacero dôvodov. Tým najmenej závažným môže byť nedostatok spánku či alergia. Za opuchnutými očnými viečkami však môže byť aj dehydratácia organizmu, ktorá sa dá jednoducho vyriešiť pravidelným prísunom tekutín.

Ak ale nemáte pocit, že pijete málo a viečka vám aj tak opúchajú, môže za tým byť iný problém. Často býva za opuchnutými viečkami nerovnováha medzi sodíkom a draslíkom v organizme.

To teda môže znamenať, že v tele sa nachádza väčšie množstvo sodíka, ako by sa malo. V takomto prípade stačí začať menej soliť a vyberať si jedlá s nižším obsahom sodíka.

Opuch viečka ale môže byť spojený aj s očnou infekciou, zápalom spojiviek, či jačmenným zrnom. V niektorých prípadoch môže za opuchnutie viečka závažnejší zdravotný problém. Niekedy sa takto prejavujú ochorenia obličiek, ktoré treba čím skôr riešiť.

Pociťujete tikanie v oku? Spomaľte!

Oko neodhaľuje len zdravotné problémy, ale tiež odzrkadľuje kvalitu životného štýlu. Jedným z problémov, ktoré ľudia zvyknú na očiach pociťovať, je občasný tik.

Keď sa ale tikanie v oku objavuje často, mali by ste zmeniť váš životný štýl a prístup k životu. Hoci nejde o žiadny život ohrozujúci stav, práve tento signál vám oznamuje, že žijete v strese.

No a netreba asi pripomínať, že dlhodobý stres môže byť spúšťačom závažnejších zdravotných problémov. Aj v tomto prípade teda platí, že treba utiecť z kratšej cesty a problém je treba riešiť už v jeho počiatkoch.

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…