Domov Slovensko Vzdušný priestor SR bude od 1. septembra chrániť Česko a Poľsko

Vzdušný priestor SR bude od 1. septembra chrániť Česko a Poľsko

0
0

Ministri obrany Slovenska, Česka a Poľska počas Medzinárodných leteckých dní SIAF 2022 v priestoroch Leteckej základne Malacky – Kuchyňa podpísali deklaráciu o ochrane vzdušného priestoru Slovenskej republiky, ktorú budú od 1. septembra 2022 do 31. decembra 2023 zabezpečovať české a poľské vzdušné sily.

„História nás ako bezprostredne blízke krajiny vždy spájala, tak ako aj naše spoločné hodnoty boja za slobodu a demokraciu.

Pre SR je toto gesto českých a poľských spojencov a priateľov jasným dôkazom nášho veľmi blízkeho, generačného spojenectva a tiež odhodlania vzájomne si pomáhať s ochranou stredoeurópskeho regiónu, ktorého občania majú po ruskej agresii na Ukrajine dôvodné obavy o svoju bezpečnosť,“ uviedol minister obrany SR J. Naď.

Svojim rezortným kolegom zároveň poďakoval za dočasné vyplnenie spôsobilosti, ktorú Slovensko opäť plnohodnotne nadobudne po dodaní stíhacích lietadiel F-16 zo strany USA.

Deklarácia a dohody

Okrem podpisu spoločnej politickej deklarácie boli s ČR a Poľskom uzavreté aj technické dohody upravujúce všeobecné a praktické aspekty spolupráce.

Minister Naď v tejto súvislosti dodal, že Česko a Poľsko podľa týchto technických dohôd poskytnú svoje bojové stíhacie lietadlá a posádky pripravené rýchlo reagovať na možné narušenie vzdušného priestoru Slovenskej republiky.

SR zas podľa potreby poskytne nevyhnutnú podporu hostiteľskej krajiny vrátane služieb natankovania, leteckej navigácie či ochrany prostriedkov.

V zmysle politickej deklarácie a technických dohôd budú Česká republika a Poľsko plniť úlohy spojené s ochranou vzdušného priestoru SR 16 mesiacov, pričom toto obdobie môže byť predĺžené na základe dohody účastníkov.

Slovenská republika získava túto spôsobilosť od svojich susedov zadarmo, platiť bude iba za reálne spotrebované letecké palivo v prípade, že bude niektoré zo spojeneckých lietadiel musieť reálne vzlietnuť.

red, mo, foto: FB  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…