Domov Zahraničie WHO varuje: Pandémia sa zhoršuje

WHO varuje: Pandémia sa zhoršuje

0
0

Ak si niekto v súvislosti s koronavírusom myslel, že svet sa čoskoro vráti do normálu, veľmi sa mýlil. Tvrdí to šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý sa vyjadril, že až priveľa štátov sveta registruje negatívny trend vývoja pandémie.

Spoločne s rastúcim počtom prípadov koronavírusom nakazených ľudí po celom svete, klesá aj optimizmus zo skorého prekonania pandémie na celosvetovej úrovni.

„Žiadny návrat do starého normálu nás v dohľadnej budúcnosti nečaká,“ vyhlásil začiatkom tohto týždňa Ghebreyesus. Generálny riaditeľ WHO uviedol, že zatiaľ čo početné krajiny, najmä v Európe a Ázii, dostali pandémiu pod kontrolu, priveľa iných registruje negatívny trend vývoja situácie.

Ghebreyesus tiež skritizoval politických lídrov za chaotické pokyny k pandémii a stratu dôvery občanov. Konkrétnych politikov však nemenoval.

Šéf WHO vyzval štáty, aby prijali ucelenú stratégiu na obmedzenie šírenia nákazy. Pripomenul tiež, že približne polovica z nových prípadov teraz pochádza z amerického kontinentu.

Trump s maskou

Pesimistické predpovede generálneho riaditeľa WHO korešpondujú s neustále sa zvyšujúcim denným prírastkom počtu nakazených po celom svete.

Alarmujúco stúpajú čísla naďalej v Spojených štátoch amerických, v Indii, ale aj Mexiku.

S ochrannou maskou na tvári sa dokonca po prvýkrát na verejnosti ukázal aj americký prezident, ktorý situáciu ohľadne koronavírusu dlhodobo zľahčuje a nechal sa tiež počuť, že hoci na nosení masky nie je nič zlé, on to robiť nebude.

Minulú nedeľu však navštívil vojenskú nemocnicu Waltera Reeda, kde si masku skutočne nasadil.

Deň predtým prekonali Spojené štáty ďalší negatívny rekord, keď zaznamenali viac ako 66 tisíc pozitívne testovaných za jediný deň.

Koronavírus vo svete

K 14. júlu 2020 bolo vo svete potvrdených 13 273 595 prípadov nákazy koronavírusom, z toho 576 496 nakazených chorobe COVID-19 podľahlo. Minimálne jedného nakazeného evidovalo 213 krajín sveta. Najviac dotknutou krajinou boli USA (3 480 097 prípadov), pričom evidovali aj najviac úmrtí (138 273). Za nimi nasledovala Brazília (1 888 889 prípadov) a India (911 629). Z európskych krajín evidovalo najviac prípadov nákazy Rusko (739 947) na štvrtom mieste v celosvetovom rebríčku.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 1-2/2022: Nový rok prináša množstvo udalostí i novú nádej

Do roku 2022 vstupujeme opäť s koronavírusom, ale tiež s nádejou, že pandémia čoskoro pomi…