Domov Ekonomika Z masla sa stáva luxusná komodita

Z masla sa stáva luxusná komodita

0
0

Zhruba pred rokom sa kilo masla predávalo na európskych burzách za tri eurá, dnes je to o sto percent viac. Cena masla stúpa aj v bežných obchodoch. Na vine je nedostatok mlieka, ktorého cena tiež rastie, ale aj vyšší záujem ľudí nakupovať miesto margarínov riadne maslo.

Tradičné slovenské raňajky si mnohí ľudia u nás bez chleba s maslom ani nevedia predstaviť. Táto obľúbená kombinácia však v posledných mesiacoch dáva našim peňaženkám zabrať. Ani nie tak chlieb, ako maslo.

250 gramov za tri eurá

Kým ešte pred niekoľkými mesiacmi sme mohli klasické maslo s obsahom tuku 82 % v obchodných reťazcoch nakúpiť aj za 99 centov, dnes je už situácia iná. Podobné akcie sú nateraz minulosťou.

Ceny masla sa vydali do závratných výšok. Za klasickú 250-gramovú „kocku“ si obchodníci dnes pýtajú od 2 do 2,8 eura. Prognózy sú pochmúrne: cena bude s najväčšou pravdepodobnosťou rásť naďalej a zrejme prekoná aj hranicu troch eur.

„Dôvodom zdraženia masla je rastúca cena mlieka,“ objasnila pre Trend jeden z dôvodov vyšších cien hovorkyňa Kauflandu Lucia Langová. Pôvod drahšieho mlieka tkvie v ruských sankciách.

Ich zavedenie v roku 2014 spôsobilo prudký prepad cien mlieka a krach mnohých farmárov po celej Európe. Na trhu nastal veľký prebytok mlieka, ktoré sa predávalo výrazne podhodnotené.

„Po období prebytkov a likvidácií či znižovaní stavu dobytka na farmách produkcia klesla a nedostatok mlieka sa prejavil aj na cene,“ píše v Trende Jozef Tvardzík.

Maslo, nie margarín

Druhým vážnym dôvodom, prečo maslo dražie, je väčší záujem po ňom. „Spotrebitelia ho začali považovať za zdravšiu alternatívu k rastlinným tukom,“ povedala Jana Knechtlová z finančného webu Patria.cz.

K tomu sa pridáva aj sucho, čo podľa Tvardzíka spôsobilo, že „dojnice, ktoré ostali, vyprodukovali menej mlieka s nižším obsahom tuku. To, či ešte niekedy budeme kupovať „štvrtinku“ masla za euro alebo euro a pol je vo hviezdach.

„Aktuálne sa maslo stáva takmer luxusnou potravinou, ktorá spolu s ďalšími mliečnymi výrobkami výrazne vplýva na infláciu,“ komentoval situáciu okolo masla na finančnom webe Patria.cz analytik pražskej ČSOB Petr Dufek.

Pre veľké teplá klesol vývoz hlavných svetových exportérov masla, kam patrí EÚ, Austrália, Nový Zeland, USA a Bieloruska, skoro až o pätinu, v EÚ dokonca takmer až o 30 %. To podľa analytikov naznačuje, že návratu k cenám masla z minulého roka sa tak skoro nedočkáme.

Ján Bystriansky, foto: skutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…