Domov Ekonomika Z únie dostaneme menej peňazí

Z únie dostaneme menej peňazí

0
0

Pre vyšší ekonomický rast nám únia pošle do národného rozpočtu o 68 miliónov eur menej. Podľa experta z prostredia rezortu dopravy je to zanedbateľná čiastka oproti tomu, čo sa vyhadzuje na zbytočné projekty v sektore ciest a železníc.

Slovensko dostane z únie menej eurofondov ako bol plán. Dôvodom je, že naša ekonomika rastie rýchlejšie ako sa predpokladalo.

Dotácie zo spoločného rozpočtu sa totiž poskytujú okrem iného aj na základe vyspelosti toho‑ktorého regiónu a tá sa meria úrovňou hrubého domáceho produktu, teda celkovou produkciou tovarov a služieb v krajine alebo sa tomu bežne hovorí aj ekonomika.

Mínus 68, plus 138

Pre vyšší ekonomický rast prídeme v programovom období 2014 – 2020 o 68 miliónov eur. „Ekonomika je výkonnejšia, ako sa predpokladalo zo strany Európskej komisie, keď sa prepočítavalo, koľko by Slovensko malo dostať v programovom období 2014 až 2020,“ povedal pre TASR podpredseda vlády Peter Pellegrini.

Rast výrazne predčil predpoklady komisie spred piatich rokov, a to najmä v rokoch 2014 a 2015. Očakáva sa, že prognózy budú prelomené aj v ďalších rokoch.

Napriek tomu, že nejde o malú sumu, veď v prepočte na bývalú menu sú to dve miliardy korún, v porovnaní s tým, čo z únie dostaneme, to nie je ani pol percenta.

Celkovo máme v rokoch 2014 až 2020 zinkasovať z Bruselu 15,5 miliardy eur. Navyše, v minulom rozpočtovom období sme pre horší ako očakávaný ekonomický rast dostali oproti plánu navyše 138 milióna eur.

Pre plytvanie prídeme o oveľa viac

Ani podľa experta na eurofondy, ktorý si neželal byť menovaný, to nie je žiadna tragédia. „Väčším problémom je, že v eurofondoch je veľká korupcia a financujú sa z nich častokrát projekty, ktoré vôbec nie sú potrebné.

Len v roku 2015 sme vyhodili na nové zvodidlá na diaľniciach, ktoré ani nebolo treba, zhruba 80 miliónov eur, pretože sme pre neschopnosť Národnej diaľničnej spoločnosti nedokázali čerpať peniaze na dôležité diaľničné úseky pri Žiline či Ružomberku,“ povedal zdroj z prostredia
rezortu dopravy.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…