Domov Slovensko Za slobodu a demokraciu treba stále bojovať

Za slobodu a demokraciu treba stále bojovať

0
0

Slovensko si 21. augusta pripomenulo vpád vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. Pri tejto príležitosti je potrebné uvedomiť si, že sloboda a demokracia nie sú zadarmo.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, okrem Rumunska, do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR.

Sovietske vojská sa nakoniec stiahli až v roku 1991. Táto okupácia zmarila nádeje vkladané do vtedajšieho obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti vedené prvým tajomníkom ÚV KSČ Alexandrom Dubčekom a nastúpila takzvaná politika normalizácie.

Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených. Vojská za sebou nechali zničené cesty a rozstrieľané fasády domov. Podľa odhadov vtedajšieho ministerstva financií bola výška priamych škôd 1,4 miliardy korún.

Dnes sú hrozbou sociálne siete, nie tanky

Podľa ministerky spravodlivosti Lucii Žitňanskej treba za slobodu a demokraciu stále bojovať, pretože nie sú zadarmo a nie sú samozrejmosť. „To isté sa stalo aj pred 49 rokmi, že sme mali nádej na slobodnejší a demokratickejší svet.

O túto nádej sme veľmi rýchlo prišli. Dnes asi tá hrozba nespočíva v tankoch, ale keď sa pozrieme na sociálne siete, tak vidíme, že mladá generácia si hrozby mnohokrát neuvedomuje,“ povedala ministerka pri pamätnej tabuli venovanej Petrovi Legnerovi, jednej z obetí vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.

Často práve na sociálnych sieťach zaznievajú hlasy, ktoré útočia na Severoatlantickú alianciu a Európsku úniu, a spojencov Slovenska nazývajú okupantmi.

Ako vysvetlil predseda Zahraničného výboru NR SR Šebej, táto optika je „idiotská a slepá k histórii“. Šebej ďalej pripomenul, že 21. augusta 1968 sem vtrhlo takmer pol milióna vojakov, väčšinou ruských, a obsadili krajinu.

„Zadusili akúkoľvek snahu o demokraciu a slobodu na ďalších 22 rokov,“ doplnil.

Zaplatili sme veľkú daň

Predseda vlády Robert Fico si obete okupácie uctil na cintoríne v Slávičom údolí, kde položil veniec na hrob Alexandra Dubčeka.

„Každý rok v tomto čase prichádzam na hrob človeka, Alexandra Dubčeka, ktorý zohrával dôležitú úlohu, a kladiem kyticu, lebo to považujem za najvhodnejší spôsob pripomenutia si toho, čo sa 21. augusta 1968 stalo.

Zaplatili sme veľkú daň za to, čo sa dialo, pokiaľ ide o normalizáciu v 70. rokoch. Je to pre nás obrovské ponaučenie, že sú veci, ktoré sú pre rozvoj krajiny neuveriteľne dôležité. Je to predovšetkým otázka elementárnej slobody a demokracie,“ povedal predseda vlády.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…