Domov Zahraničie Za vraždu maltskej novinárky si odsedia 40 rokov

Za vraždu maltskej novinárky si odsedia 40 rokov

0
0

Na Malte si v nedeľu pietnym zhromaždením pripomenuli piate výročie vraždy investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej (†53), ktorú usmrtila bomba nastražená v jej aute. Demonštrácia sa konala dva dni po tom, ako sa k vražde novinárky priznala dvojica bratov, ktorých následne odsúdili na 40 rokov väzenia.

Viacerí z účastníkov nedeľného zhromaždenia skandovali heslá ako „Daphne mala pravdu“ či „Chceme úplnú spravodlivosť“. Na zhromaždení sa zúčastnila aj predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová, ktorá pochádza z Malty.

Metsolová položila kvety k miestu neďaleko domu novinárky, kde došlo k výbuchu, ktorý ju usmrtil. Sprevádzali ju príbuzní Caruanovej Galiziovej – jej traja synovia a manžel – a tiež Maria Falconeová, sestra známeho talianskeho prokurátora Giovanniho Falconeho, ktorý viedol boj proti organizovanému zločinu a zomrel pri atentáte.

Predsedníčka EP prisľúbila, že bude aj naďalej podporovať nezávislú žurnalistiku. Zdôraznila, že povinnosťou Malťanov je zasadzovať sa za hodnoty, ktorým novinárka zasvätila svoju prácu.

Temná kapitola Malty

Nezávislé vyšetrovanie kauzy dospelo k záveru, že maltský štát nesie zodpovednosť za vytvorenie atmosféry beztrestnosti v krajine, ktorá vraždu novinárky umožnila.

Maltský premiér Robert Abela označil pred časom zavraždenie novinárky za temnú kapitolu, z ktorej sa Malta musí poučiť. Predstavitelia vlády sa však na nedeľnom zhromaždení nezúčastnili.

Popredná novinárka Galiziová mala webovú stránku „Running Commentary“, na ktorej písala o podozreniach z korupcie v politických a podnikateľských kruhoch na Malte, ktorá je lákavým finančným a daňovým rajom.

Medzi terčmi jej investigatívnej práce boli ľudia z vnútorného kruhu vtedajšieho premiéra Josepha Muscata, ktorých obvinila, že vlastnia firmy v daňových rajoch, čo sa uvádzalo aj v uniknutých dokumentoch nazývaných Panama Papers. Zameriavala sa však aj na opozíciu.

Keď ju zavraždili, čelila vyše 40 žalobám za ohováranie.

Kto môže za jej vraždu

Bratia George a Alfred Degiorgiovci sa v piatok počas prvého dňa súdneho procesu neočakávane priznali k šiestim hlavným bodom obžaloby vrátane úkladnej vraždy novinárky.

Bratia predtým odmietali spolupracovať s vyšetrovateľmi a od svojho prvého zatknutia v decembri 2017 strávili za mrežami takmer päť rokov. Oboch odsúdili na 40 rokov väzenia.

Ďalší podozrivý Vincent Muscat sa súdnemu procesu vyhol, pretože sa už skôr priznal k vine a účasti na vražde, za čo si odpykáva 15 rokov väzenia.

Za osnovateľa vraždy je považovaný vplyvný maltský podnikateľ Yorgen Fenech s väzbami na vtedajších vrcholných vládnych predstaviteľov. Dvojicu bratov si mal podľa prokuratúry na vraždu najať.

Podnikateľa tiež obvinili a čaká ho súdny proces. On sám vinu popiera. Zatknutie Fenecha dva roky po vražde vyvolalo sériu masových protestov v krajine, ktoré donútili okrem iných odstúpiť aj vtedajšieho premiéra Josepha Muscata.

ano, TASR, foto: TASR/AP



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…