Domov Zdravie Zásady správneho používania rúška

Zásady správneho používania rúška

0
0

V poslednom období riešime problémy, o ktorých sme doposiaľ ani len neuvažovali. Jedným z nich je, ako účinne chrániť seba a iných pred novým koronavírusom. Dôležitú úlohu v tomto prípade zohráva rúško, ktoré sa už stalo našou neoddeliteľnou súčasťou.

Odkedy na Slovensko prenikla pandémia koronavírusu, Slováci disciplinovane siahli po rúškach a ich nosenie sa dokonca stalo našou povinnosťou.

Odporúčanie krízového štábu znelo jednoznačne: rúško musel mať na sebe každý, kto sa pohyboval mimo svojho bydliska. 21. apríla vošlo do platnosti niekoľko zmien ohľadom ich nosenia.

Nosenie rúška malo od tohto dňa niekoľko výnimiek. Rúško už dnes nemusia používať deti do dvoch rokov a osoby trpiace autizmom. Výnimkou sú aj prípady, kedy sa osoby nachádzajú v uzavretom vozidle v prípade, že tieto osoby spolu žijú v jednej domácnosti.

Povinnosť nosiť rúška odpadla aj vodičom verejnej dopravy, ktorí sa nachádzajú v uzavretej kabíne, osobám pohybujúcim sa v prírode, pričom tieto musia bývať v spoločnej domácnosti a od ostatných musí byť vzdialenosť minimálne 20 metrov a tiež osobám pohybujúcim sa v prírode nežijúcim v spoločnej domácnosti, ak je ich vzájomná vzdialenosť aspoň 20 metrov.

V súvislosti s nosením rúška nie je dôležité len to, kto a kedy by ho mal nosiť, ale tiež to, ako ho správne nosiť, aby bolo účinné. Mnohí totiž používajú viacnásobné bavlnené rúško, u ktorého treba dbať na dôležité zásady jeho správneho nosenia a údržby.

Ak máte rúško klasické jednorazové, dôležitou zásadou je, určite ho použiť len raz a hneď potom ho vyhodiť.

Pri tom viacrazovom zas platí logické pravidlo: jeho účinnosť sa pri dlhšom nosení znižuje. Preto sa oň treba správne starať. Na čo teda v tomto prípade určite netreba zabudnúť?

Najvhodnejší materiál viacrazového rúška

Keďže sme pri začiatkoch vypuknutia pandémie riešili problémy súvisiace s nedostatkom ochranných pomôcok v lekárňach, ľudia nezúfali a okamžite sa pustili do ich výroby.

Na internete sa objavilo viacero videí, ktoré sú návodom, ako si aj sami jednoducho môžete vyrobiť účinné rúško. Keďže sme však na zatvorenie textilných galantérií neboli včas pripravení, problémom bolo zohnať vhodný materiál.

V prípade viacrazového rúška odborníci jednoznačne odporúčajú použiť bavlnu, prípadne akúkoľvek husto tkanú látku. Ak takú doma nemáte, možnosť je aj naskladať na seba viacero vrstiev látky.

Na prichytenie je možné použiť buď gumičku alebo šnúrky, ktoré zabezpečia, že rúško nebude padať. Na rovnaký účel slúži aj kus drôtiku, ktorý sa dá prispôsobiť tvári a takisto zabezpečí pohodlné nosenie rúška.

Rúška sa stávajú módnym doplnkom.

Správna sterilizácia rúška

Pred prvým, ale aj opakovaným použitím rúška, je ho nutné vysterilizovať. Na to sa odporúča oprať ho v práčke pri teplote aspoň 60 stupňov Celzia, prípadne ho aspoň na 5 minút vyvariť vo vriacej vode.

Ak na takéto ošetrenie rúška nemáte dostatok času, rúško aspoň pod parou dôkladne vyžehlite, čím z neho odstránite baktérie.

Rúška sa nedotýkajte

Zásady správneho používania rúška súvisia aj s jeho zakladaním či skladaním. Pred jeho založením si najskôr dôkladne umyte ruky, prípadne si ich vydezinfikujte dezinfekčným gélom.

Čistými rukami sa čistého rúška následne môžete dotknúť a založiť si ho tak, aby ste mali kovový pásik, prípadne drôtik na vrchu. Následne si gumičky založíte za uši, prípadne si zaviažete šnúrky.

Dôležité je tiež skontrolovať, či rúško prilieha na tvár a či máte zakryté ústa aj nos. Počas toho, ako máte rúško na sebe, dávajte pozor na to, aby ste sa ho nedotýkali.

Na vonkajšej strane rúška môžu byť totiž zachytené baktérie. Ak sa následne dotknete očí, tieto môžu ľahko preniknúť do organizmu.

Hoci to nie je najpríjemnejšie mať rúško dlhú dobu na tvári, v žiadnom prípade sa neodporúča jeho opakované skladanie a zakladanie, keďže v takomto prípade si len ťažko dáte záležať na tom, aby ste sa nedotkli inej časti rúška, ako šnúrky či gumičky.

Na túto dôležitú zásadu je nutné myslieť práve pri skladaní rúška z tváre. Najvhodnejším postupom je mierne sa pri jeho skladaní predkloniť, aby ste zabránili tomu, že sa vaše oči dostanú do kontaktu s jeho vonkajšou stranou.

Následne rúško uchopte do rúk za spomínané gumičky či šnúrku a opatrne ho zložte z tváre. Následne rúško umiestnite do uzavretej nádoby kým ho vydezinfikujete. Po manipulácii s ním si dôkladne očistite ruky vodou a mydlom, prípadne dezinfekčným gélom.

Aká je jeho účinnosť

Nosenie rúška sa v súvislosti so šírením koronavírusu najmä v iných krajinách spochybňuje. Aj obyčajné bavlnené rúško však dokáže zachytiť približne 70 percent vydychovaných kvapôčiek, v ktorých sa môžu nachádzať nebezpečné baktérie.

Odhaduje sa, že ak máte rúško a stretnete nakazeného človeka, ktorý má na tvári takisto rúško, znižujete pravdepodobnosť nakazenia až o 90 percent.

To ale nie je samozrejmosť. Rúško stráca účinnosť, ak ho máte na tvári dlhšie ako 8 hodín. Jeho účinnosť ale ohrozuje aj vlhkosť.

Po jeho zvlhčení sa preto odporúča rúško vymeniť. Najmä v letných mesiacoch teda spravíte dobre, ak budete mať po ruke náhradné rúško.

Ľudia si na nosenie rúšok zvykli.

Následky nosenia rúška

Keď sme už spomenuli letné mesiace, viacerí sa ich kvôli noseniu rúšok obávajú. To nesúvisí len s opálením tváre s efektom trvalého rúška, ale hlavne horúcim počasím.

Mnohí majú totiž problém zvládnuť vysoké teploty aj bez toho, aby im v dýchaní bránilo rúško. Jeho nosenie môže spôsobiť závraty či bolesti hlavy.

Ak sa vám stane, že sa vám kvôli nedostatku vzduchu zatočí hlava a rúško si musíte dať dole, dôležité je zachovať pokoj a dodržať niekoľko pravidiel.

V prvom rade sa posaďte a pokúste sa v pokoji dýchať. Najlepšie je v tomto prípade dýchať plytko a pomaly, pokým nepocítite úľavu. Ak sa ale nachádzate v kolektíve, kde si rúško nemôžete dať dole, opäť sa posaďte a skúste jednoduché cvičenie.

To spočíva v dýchaní nosom, pričom nadychovanie aj vydychovanie by malo trvať 5 sekúnd. Aj v tomto prípade je cieľom spomalenie dýchania a upokojenie organizmu.

Keďže nik nevie, ako dlho sa rúška stanú našou súčasťou, dobré je, tieto rady si radšej osvojiť. Nosením rúška totiž nechránime seba, ale predovšetkým iných. Keď si to však uvedomí každý, chránený bude každý jeden z nás.

puma, foto: depositphotos, SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…