Domov Zahraničie Zástanca tvrdého brexitu zasadol na premiérsku stoličku Veľkej Británie

Zástanca tvrdého brexitu zasadol na premiérsku stoličku Veľkej Británie

0
0

Veľká Británia začala nové obdobie, pod vedením nového premiéra Borisa Johnsona, ktorý nastúpil minulý týždeň do funkcie po Therese Mayovej.

Boris Johnson, ktorý vzišiel ako víťaz na predsedu po straníckom hlasovaní v Konzervatívnej strane, sa stal aj novým premiérom Veľkej Británie.

Do súboja sa dostal spoločne s Mayovej ministrom zahraničných veci Jeremym Huntom, kedy 313 poslancov v parlamente rozhodlo o týchto dvoch kandidátoch, za ktorých potom v straníckych voľbách mali možnosť hlasovať všetci členovia Konzervatívnej strany.

Bola to po dlhej dobe opäť možnosť pre členov strany voliť nielen predsedu strany, ale zároveň aj premiéra krajiny.

Počas niekoľkých týždňov hlasovania nakoniec odvolilo až 87,4 percenta členov strany a Johnson získal viac ako 92 tisíc hlasov, zatiaľ čo Hunt iba 46 tisíc hlasov.

Pred svojím novým domovom – Downing Street 10

Kto je Boris Johnson

Alexander Boris de Pfeffel Johnson sa narodil v roku 1964 v New Yorku. Jeho pôvod je zaujímavý, keďže cez svojich predkov je potomkom Fridricha I. Württemberského, čím sa dostáva do príbuzenského stavu s mnohými kráľovskými rodinami dneška, tiež má rusko-židovských predkov, odkiaľ dostal meno Boris.

V rokoch 2008-2016 bol starostom Londýna, počas riadenia mesta bol v roku 2015 zvolený aj za poslanca britského parlamentu. V rokoch 2016-2018 bol ministrom zahraničných vecí vo vláde Theresy Mayovej, odkiaľ odišiel pre nesúhlas s jej postupom pri brexite.

Patrí k hlasným kritikom Európskej únie a zástancom tvrdého brexitu, teda vystúpenia Veľkej Británie aj bez dohody s EÚ.

Rázna výmena ministrov v novej vláde

Ako Boris Johnson avizoval počas svojej kampane na post predsedu strany a premiéra, hneď po nástupe uskutočnil zásadné zmeny na postoch ministrov vlády.

Z tých, ktorí pracovali pre Theresu Mayovú vymenil viac ako polovicu. Niektorí sa rozhodli sami nepokračovať pod vedením Johnsona, ostatných odvolal on sám.

Aj jeho súper Jeremy Hunt oznámil, že nevezme ponúknuté iné ministerstvo a vráti sa naspäť do parlamentu. Viaceré indície naznačujú, že nový tím okolo Borisa Johnsona má na zreteli jeden jasný cieľ, a to pomôcť mu dodržať sľub, ktorý dal, aby krajina včas opustila Európsku úniu.

Práve zloženie novej vlády ukazuje, že Johnson je odhodlaný a ochotný prijímať rázne rozhodnutia, ktoré toľko kritizoval pri svojej predchodkyni.

To potvrdzuje aj Johnsonove rozhodnutie, že Dominic Cummings, kontroverzný riaditeľ kampane za odchod z EÚ počas referenda o brexite, bude v jeho tíme hlavným poradcom. Kritici označili Johnsonovu novú vládu za najviac pravicovú od 80. rokov minulého storočia.

Johnson na audiencii u kráľovnej Alžbety II.

Vyrieši všetko za necelých 100 dní?

Analytici upozorňujú, že nový premiér bude mať len veľmi obmedzený čas, aby splnil všetko, čo sľúbil. V priebehu niekoľkých mesiacov musí dokončiť to, čo jeho predchodkyňa v priebehu posledných rokov nedokázala zvládnuť.

Johnson už vo svojom úvodnom príhovore v parlamente naznačil, že má odhodlanie dokončiť proces vystúpenia Veľkej Británie z EÚ za každú cenu. Sľúbil, že krajina už 31. októbra nebude členom EÚ.

Trvá tiež na tom, že uzavrie novú dohodu s EÚ, bez podľa neho antidemokratickej poistky ohľadne hraníc medzi Írskom a Severným Írskom. Okrem jeho snahy o znovuotvorenie rokovaní s EÚ sa jeho ministri podujmú pripraviť nové zákony, ktoré uľahčia cestu pre tvrdý brexit.

Dosluhujúci predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker však už v spoločnom telefonáte Borisovi Johnsonovi odmietol znovuotvoriť 585-stranovú dohodu o brexite.

Podľa niektorých predstaviteľov EÚ je však možné ešte dopĺňať politický text o budúcich vzťahoch. Či to bude pre Britov dostatočné, je otázne.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…