Domov Slovensko PRIESKUM: Záujem o účasť na lokálnych a župných voľbách 2022

PRIESKUM: Záujem o účasť na lokálnych a župných voľbách 2022

0
0

Voľby do orgánov územnej samosprávy sa na Slovensku uskutočnia 29. októbra 2022. V rovnaký deň sa po prvýkrát uskutočnia voľby do orgánov samosprávy obcí, ako aj voľby do orgánov samosprávnych krajov.

Na úvod si pripomeňme, že v posledných komunálnych voľbách, ktoré sa na Slovensku konali na jeseň 2018, bola priemerná účasť na úrovni 49 % oprávnených voličov.

Na približne tejto úrovni sa účasť v komunálnych voľbách pohybuje už od roku 2002, keďže pätoro posledných komunálnych volieb malo účasť v rozmedzí 47,65 % až 49,69 %.

Vo voľbách do VÚC bývala účasť podstatne nižšia. Posledné župné voľby sa na Slovensku konali v roku 2017. Priemerná účasť v nich bola na úrovni 30 %.

V roku 2017 sa po prvýkrát konali voľby do VÚC ako jednokolové voľby, pred tým to boli voľby dvojkolové.

Očakáva sa, že spojené voľby do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávnych krajov prinesú vyššiu účasť v župných voľbách. Samotné spojenie volieb však pravdepodobne neprinesie zvýšenú účasť v komunálnych voľbách.

Výsledky prieskumu

Reprezentatívnej vzorke obyvateľov Slovenska sme položili otázku, v ktorej sme zisťovali, ako pevne sú dnes rozhodnutí sa na týchto spojených voľbách zúčastniť.

Pevnosť rozhodnutia vyjadrovali na škále od 0 % (určite sa nezúčastním) po 100 % (určite sa zúčastním), pričom stupnica bola rozdelená po desiatich percentách.

Celkovo takmer desatina opýtaných (9 %) deklarovala, že sa určite na týchto voľbách nezúčastní (uviedli 0 % záujem o účasť na voľbách).

Nízku pravdepodobnosť účasti (od 10 % do 40 %) uviedla ďalšia viac ako desatina opýtaných (12 %). Viac ako desatina (14 %) respondentov uviedla, že sú tak pol na pol (na 50 %) rozhodnutí sa volieb zúčastniť, respektíve nezúčastniť.

Vyššiu pravdepodobnosť účasti na voľbách (od 60 % do 80 %) uviedlo 26 % opýtaných. Vysokú mieru pravdepodobnosti (od 90 % do 100 %) deklarovalo 39 % oslovených.

Pri otázkach podobného charakteru, ktoré merajú ochotu ľudí zúčastniť sa na nejakej aktivite v budúcnosti, však väčšinou dochádza k nadhodnoteniu záujmu účasti ľudí na tejto aktivite.

Inak povedané, oslovení respondenti deklarujú vyššiu mieru záujmu o účasť na voľbách, ale nakoniec sa ich reálne zúčastní len časť z nich.

Záujem podľa volebných preferencií

Pozrime sa teraz na to, ako sú na tom voliči jednotlivých politických strán z hľadiska ich deklarovaného záujmu o účasť na voľbách.

Budeme sledovať len percento voličov jednotlivých politických strán, ktorí deklarovali vysokú mieru ochoty sa na voľbách zúčastniť.

Z tabuľky vidieť, že najvyšší záujem o účasť na voľbách deklarovali voliči Progresívneho Slovenska. Približne 6 z 10 voličov (62 %) tejto strany deklarovalo vysokú mieru záujmu o účasť na spojených voľbách.

Nasledujú voliči strán SMER-SD a HLAS-SD (58 % respektíve 57 % voličov týchto strán deklarovalo vysokú mieru záujmu). Za nimi nasledujú voliči hnutia Republika (51 %) a KDH (49 %).

Na druhej strane rebríčka s nižším záujmom o účasť na spojených voľbách sú voliči vládnych strán SaS, OĽANO a SME RODINA.

Martin Slosiarik, zdroj: FOCUS, foto: shutterstock  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…