Domov Cestovanie Zaujímavé a jedinečné stavby postavené na nezvyčajných miestach

Zaujímavé a jedinečné stavby postavené na nezvyčajných miestach

0
0

Každý z nás potrebuje niekde bývať a žiť. Na svete sa však nájde aj celkom veľa ľudí, ktorí nie sú úplne spokojní s mestským alebo dokonca predmestským životným štýlom. Niektorí radšej žijú od ostatných ľudí tak ďaleko, ako je to možné. Vybrali sme 11 zaujímavých a jedinečných stavieb na svete, ktoré sú postavené na naozaj nezvyčajných a niekedy aj nebezpečných miestach.

1.

V blízkosti srbského mesta Bajina Basta môžete nájsť dom, ktorý bol postavený v roku 1968. Čo je však na tomto dome zaujímavé je práve to, že je postavený na vrchole skaly uprostred rieky Drina.

2.

Medzi jeden z najzaujímavejších ostrovov sveta patrí aj ostrov známy ako Just Room Enough Island. Nachádza sa medzi hranicami USA a Kanady v rieke Saint Lawrence.

Na tomto malom ostrovčeku sa nachádza len jeden rodinný dom s trávnikom. Čo poviete, chceli by ste bývať na takomto izolovanom mieste?

3.

To, že veľa ľudí nevyhľadáva zaľudneté miesta je známe už stovky rokov. Na Islande je možné nájsť viacero čarovných ostrovov. Jedným je napríklad ostrov Elliðaey, ktorý je známy tým, že sa tam nachádza len jeden rodinný dom.

Zaujímavosťou je aj to, že to, že ostrov je obmývaný morom obyvateľom ostrova nestačilo a ešte si na ňom postavili aj plot.

4.

Niektorí ľudia preferujú osamelosť, no v trošku inom extréme, tým, že sa uzatvárajú do úzkych priestorov. Vo Varšave sa nachádza tzv. Keretov dom postavený medzi dvoma ďalšími budovami.

Je len 92 centimetrov široký v jeho najuužšom bode a 152 centimetrov v najširšom bode.

5.

Ľudia si začali stavať domy aj pod povrchom zeme už v dávnej minulosti, aj keď stále ide o nezvyčajný nápad a spôsob života.

Coober Pedy je banské mesto v Austrálii, kde sa 80 % ľudí presťahovalo do podzemia, aby uniklo horúčavám. Ľudia tam žijú už viac ako 100 rokov.

6.

V severnom Anglicku sa zas nachádzajú stromové domy, ktoré pôvodne slúžili ako forma protestu. Viac ako štyri roky sa totiž obyvatelia snažili stromy zachrániť, aby neboli vyrúbané. Tieto domy sú tam dodnes.

7.

Keď mal 26 rokov, tak vývojár softvéru Joel Allen postavil svoju vlastnú verziu stromového domu v meste Whistler v Kanade.

Jeho dizajn domu je však moderný a na prvý pohľad zaujme. Súhlasíte?

8.

V čínskej provincii Guangdong boli postavené dva domy priamo na ďalšom dome.

Napriek tomu, že ide o veľmi zaujímavý architektonický kúsok, tak podľa čínskych médií konečný produkt prekročil plány veľkosti domov, čo z technického hľadiska znamená, že ide o nezákonnú stavbu a rovnako tak vyzerá aj dosť nebezpečne.

Chceli by ste v niektorom z týchto domov bývať?

9.

Kláštor Paro Taktsang sa nachádza na skalnom výbežku v údolí Paro v Bhútáne. Postavený bol už v priebehu 17. storočia.

Mnísi, ktorí praktizujú miestnu formu budhizmu, trávia celý svoj život v tomto chráme bez toho, aby zišli niekedy do doliny.

10.

Ďaľšie miesto sa nachádza aj v Grécku, kde na vrchole pieskovcového piliera môžete vidieť komplex kláštorov známych ako Meteora.

Zaujímavosťou tohto komplexu kláštorov je okrem nezvyčajného miesta aj to, že je zapísané do svetového dedičstva UNESCO.

11.

Aj Švajčiarko sa môže pochváliť budovou, ktorá sa nachádza na veľmi nezvyčajnom mieste. Najvyššie položeným domom v krajine je Solvay Hut, ktorý sa nachádza nad oblúkom Matterhornu v Zermatte vo Švajčiarsku. Dom ponúka dokonca aj možnosť ubytovania pre turistov.

Radoslav Hoppej, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…