Domov Cestovanie Zaujímavosti o Kanade, o ktorých ste doteraz (možno) nepočuli

Zaujímavosti o Kanade, o ktorých ste doteraz (možno) nepočuli

0
0

Kanada je rozlohou druhou najväčšou krajinou na svete, iba Rusko je väčšie. Zaujímavosťou je, že napriek tomu, že je Kanada tak veľkou krajinou, tak až 90 percent územia je neobývaného. Krajina pozostáva z desiatich provincií a troch teritórií a je domovom viac ako 37 miliónov ľudí. Viac zaujímavostí o Kanade si môžete prečítať v článku.

1

Pri rozlohe Kanady ešte ostaneme. Pre lepšiu predstavu, Kanada je väčšia ako celá Európska únia, 33-krát väčšia ako Taliansko a 15-krát väčšia ako Francúzsko. Krajina je o viac ako 30 percent väčšia ako Austrália, trikrát väčšia ako celé Mexiko či India.

2

Názov Kanada (Canada) pochádza z reči prvých národov, konkrétnejšie kmeňa Huronov a znie Kanata. Do slovenčiny je možné ho preložiť ako „dediny“, „zoskupenie dedín“ alebo „osídlenia“.

V roku 1535 použili Indiáni toto slovo pre označenie osady Stadacona v rozhovore s francúzskym prieskumníkom Jacques Cartierom. Ten potom začal používať slovo pre označenie oblasti okolo svojej osady, dnes už ako časť Québec City.

Od roku 1547 sa toto označenie začalo objavovať na mapách ako označenie rozsiahlej okolitej oblasti. Pôvodné označenie, Nové Francúzsko, sa prestávalo používať a Canada bol názov územia na sever od USA a na východ od Aljašky.

3

Kanaďania sú známi napríklad aj tým, že im nerobí problém priznať si chybu a ospravedlniť sa v prípade, že je to potrebné. To však môže často viesť ku komplikovaným situáciám.

Ospravedlnenie na súde by mohli niektorí prítomní chápať ako priznanie si viny. V roku 2009 bol preto prijatý zákon o ospravedlňovaní, ktoré nie je na súde prípustné.

4

Kanada sa môže pochváliť aj najväčším počtom jazier. Nachádzajú sa tam takmer tri milióny jazier, je to viac jazier ako všetky jazerá na svete dohromady.

Veľké kanadské jazerá je skupina piatich jazier ležiacich na hraniciach Kanady s USA. Je to najväčšia skupina sladkovodných jazier na zemeguli. Jazerá sú jasne viditeľné na satelitných snímkach Severnej Ameriky.

Sú posiate asi 35 tisíc ostrovmi, vrátane ostrova Manitoulin na Hurónskom jazere, ktorý je najväčším vnútrozemským ostrovom na svete. V spojitosti s jazerami je zaujímavé aj to, že v Kanade sa nachádza až 20 percent svetovej sladkej vody.

5

Okrem prírodného bohatstva, či rozlohy krajiny, sa Kanada môže pochváliť aj tým, že kanadského pôvodu je hneď viacero známych svetových osobností.

Medzi známych Kanaďanov patria spevák Justin Bieber, herec Jim Carrey, speváčka Celine Dion, herec Ryan Gosling, herec William Shatner, spevák Drake, hokejista Wayne Gretzky či známa speváčka Shania Twain.

6

Vedeli ste, že z celkovej svetovej populácie približne 25 000 polárnych medveďov žije približne 15 000 práve v severných častiach Kanady?

Krajina je tiež domovom čiernych medveďov, medveďov grizzly a medveďov kermode. Krásna príroda a oblasť sú dokonalými biotopmi pre tieto majestátne zvieratá.

7

Keď sa povie Kanada, tak veľa ľuďom hneď napadne zima a sneh. Máte to aj vy rovnako? Priemerná najnižšia teplota počas januára je až -14,4° Celzia.

V roku 1947 bola nameraná najnižšia teplota v krajine, bolo to až neuveriteľných -63° Celzia. Teplotu namerali v malej dedine Snag. Išlo o približne rovnakú teplotu ako na povrchu Marsu.

8

Mesto Montreal je jedno z najväčších kanadských miest. Mesto je významným centrom vzdelávania so štyrmi univerzitami. V Montreale tiež sídlia, alebo majú svoje pobočky, firmy z leteckého a farmaceutického priemyslu a z odboru informačných technológií.

V meste má sídlo tiež viac ako 60 medzinárodných organizácií. Tri najväčšie mestá, v ktorých sa hovorí po francúzsky, sú Paríž, Kinshasa v Konžskej demokratickej republike a Abidjan v Pobreží Slonoviny. Na štvrtom mieste je práve Montreal.

Montreal

9

Alert, v regióne Nunavut, je najsevernejšou osadou na svete, nachádza sa na severnom cípe ostrova Ellesmere. Alert je dočasným domovom pre vojenských a vedeckých pracovníkov pracujúcich v tejto oblasti.

„Dočasný domov“ sa táto osada nazýva kvôli tomu, že ľudia tam nedokážu žiť dlhodobo. Dôvodom je fakt, že počas najteplejších mesiacov je priemerná teplota  v tejto časti krajiny len 3° Celzia a v januári, teda v najchladnejšom mesiaci, priemerná teplota klesá na -32° Celzia.

10

Vedeli ste, že Kanada má najdlhšie pobrežie na svete? Pobrežie Kanady je členité s mnohými poloostrovčekmi, zálivmi a ostrovčekmi. Veľká časť územia je pokrytá rozsiahlymi lesmi. Severná časť krajiny leží v pásme s večným mrazom.

Priaznivejšie klimatické podmienky sú na juhu a juhovýchode krajiny. Prejsť celé pobrežie by vám trvalo štyri a pol roka. Ide o jednu z najväčších zaujímavostí tejto krajiny, pretože toto pobrežie je dlhé vyše 240 tisíc kilometrov.

11

Súčasťou mesta Quebec je niečo špeciálne, vďaka čomu je jedinečné v Kanade (a dokonca aj v Spojených štátoch). Quebec je totiž jediné mesto severne od Mexika, ktoré má opevnené hradby.

Opevnenie mesta sa budovalo od 17. až do 19. storočia. Celá historická štvrť Quebecu, vrátane hradieb, bola zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Quebec

12

V Kanade je až 348 miliónov hektárov lesnej pôdy. Tieto lesy pokrývajú toľko priestoru, že by zaplnili celé Japonsko, Taliansko, Kambodžu, Nikaraguu, Francúzsko, Nemecko, Ghanu, Kamerun, Švédsko, Južnú Kóreu, Uruguaj a Veľkú Britániu.

Kanada je v spojitosti s lesným bohatstvom známa aj ako krajina veľkého počtu národných parkov. Jedným z nájznámejších národných parkov je národný park Wood Buffalo National Park.

Ten je domovom najväčšej populácie divokých bizónov v Severnej Amerike a rozlohou je väčší ako celé Švajčiarsko.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…