Domov Cestovanie Zaujímavosti o najvýznamnejšom katolíckom štáte – Vatikáne

Zaujímavosti o najvýznamnejšom katolíckom štáte – Vatikáne

0
0

Vatikán je známy predovšetkým ako sídlo katolíckej cirkvi, no vedeli ste o tom, že pápeži tam začali žiť až od 14. storočia? Vybrali sme 8 zaujímavostí o Vatikáne, o ktorých ste možno doteraz ešte nepočuli a niektoré z týchto informácií vás určite aj prekvapia.

Vatikán je jednou z najmenších krajín na svete

Vatikán je nezávislý mestský štát, je riadený ako absolútna monarchia s pápežom na čele a funguje ako každý iný štát. Má vlastnú menu, vydáva pečiatky, má vlastné poznávacie značky, prevádzkuje médiá a tiež má vlastnú vlajku a hymnu.

Jedna funkcia vlády, ktorá tam chýba je zdaňovanie. Príjmy Vatikánu tvoria a prinášajú poplatky za vstupné do múzeí, predaj suvenírov a rôzne príspevky od ľudí z celého sveta. Veľkosťou je možné prirovnať ho k jednej osmine Central Parku v New Yorku.

Bazilika sv. Petra je postavená na Vrchole mŕtvych, kde je aj hrobka sv. Petra

Cisár Nero na tomto mieste popravil veľké množstvo kresťanov, medzi ktorými bol aj sv. Peter. Ten bol vodcom apoštolov a prvým rímskym biskupom, ktorý bol údajne pochovaný v jednom z hrobov na tomto vrchu.

V štvrtom storočí, kedy bolo oficiálne uznané kresťanské náboženstvo v Ríme dal cisár Konštantín postaviť pôvodnú baziliku na vrchole starobylého pohrebiska s tým, že v jeho strede sa nachádza hrob sv. Petra.

Dnes tam stojí bazilika, ktorá bola postavená v roku 1500 a je najväčšou náboženskou stavbou na svete.

Obelisk, ktorý stojí na Námestí svätého Petra

Obelisk, ktorý je vyrobený z jedného kusu červenej žuly a má hmotnosť viac ako 350 ton, bol postavený pre egyptského faraóna pred viac ako 3 000 rokmi.

Približne v polovici 16. storočia bol presunutý na Námestie sv. Petra, kde plní funkciu obrovských slnečných hodín.

Benito Mussolini dovolil samostatnú existenciu Vatikánu

Spor medzi talianskou vládou a katolíckou cirkvou sa skončil v roku 1929 podpisom Lateránskych paktov, ktoré dovolili Vatikánu existovať ako suverénny a nezávislý štát.

V tom čase cirkev dostala viac ako 1 miliardu dolárov (v dnešnom prepočte). Tieto peniaze Vatikán použil ako počiatočný kapitál na rozbeh krajiny.

Anjelsky hrad.

Švajčiarska garda bola najatá ako žoldnierska

Švajčiarska garda, rozpoznateľná svojimi panciermi a farebnými uniformami z obdobia renesancie, chráni pápeža už od začiatku 16. storočia. Pápež Július II. si v tom období najal jednu zo švajčiarskych žoldnierskych síl ako svojho osobného ochrancu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Neodolateľné a romantické Benátky

Úloha švajčiarskej gardy vo Vatikáne je prísne chrániť bezpečnosť pápeža. Napriek tomu, že ide o najmenšiu stálu armádu sveta, tak jej vojaci sú vysoko vyškolení a vysoko kvalifikovaní strelci. A áno, táto sila je zložená výhradne zo švajčiarskych občanov.

Viackrát počas Vatikánskej histórie unikli pápeži tajným chodníkom

V roku 1277 bol vybudovaný 5-minútový vyvýšený krytý priechod Passetto di Borgo (malá pasáž), ktorý spojil Vatikán s opevneným hradom Sant‘ Angelo (Anjelsky hrad) na brehu rieky Tiber. Slúžil ako úniková cesta pre pápežov.

Tajný chodník.

Aký je počet obyvateľov vo Vatikáne?

Vatikán patrí k tým najmenším štátom sveta, a preto ani počet obyvateľov nie je vysoký. Obyvateľstvo Vatikánu tvoria väčšinou kňazi a príslušníci osobnej stráže pápeža – švajčiarskej gardy, ktorých je v súčasnosti dohromady 110.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: 10 miest, kde si poviete svoje ÁNO

Vatikánske observatórium vlastní ďalekohľad v Arizone

Vatikán sa nezameriava výlučne na náboženstvo, ale podporuje napríklad aj výskum vesmíru. Dokonca má svoj vlastný rozmerný teleskop, ktorý sa nachádza v Spojených štátoch amerických.

Jeho názov znie Vatican Advanced Technology Telescope a nachádza sa neďaleko mestečka Safford v americkom štáte Arizona.

Spojenie Vatikánu s astronómiou pritom nie je žiadnym prekvapením, keďže cirkev sa o vesmír a všetko, čo je s ním spojené, zaujímala už v minulosti. Aj samotný gregoriánsky kalendár bol zostavený na základe astronomických údajov.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…