Domov Zaujímavosti Zaujímavosti o spisovateľke a o seriáli Anna zo Zeleného domu, o ktorých ste (možno) doteraz nevedeli

Zaujímavosti o spisovateľke a o seriáli Anna zo Zeleného domu, o ktorých ste (možno) doteraz nevedeli

0
0

Príbehy o malej sirote Anne si získali nielen knižných čitateľov, ale aj televíznych divákov. Autorkou príbehov o Anne zo Zeleného domu je kanadská spisovateľka Lucy Maud Montgomeryová. Pripravili sme si článok, v ktorom sa dozviete nejednu zaujímavosť nielen o spisovateľke, ale aj o samotnom seriáli.

#1

„Anne of Green Gables“ (Anna zo Zeleného domu) je registrovaná ochranná známka, ktorú spoločne vlastnia provincia Ostrov princa Eduarda a dediči spisovateľky Lucy M. Montgomeryovej.

Výrobcovia výrobkov, ktoré sa spájajú s Annou, musia dokonca platiť rodine istú sumu. Vedeli ste o tom?

#2

Spisovateľka dostala nápad napísať príbehy o Anne pri listovaní starých novín. Montgomery totiž narazila na titulok „Starší manželský pár sa sťažuje na sirotský azyl pre chlapcov. Omylom im poslali dievča“.

Začala tak písať príbeh o osirelom dievčatku s ryšavými vlasmi, ktorý chcela pôvodne predložiť ako miniseriál pre noviny. Namiesto toho sa však rozpísala a vznikol tak jeden z najobľúbenejších dievčenských románov vôbec.

#3

Montgomery v roku 1905 rozoslala svoj rukopis „Anne of Green Gables“ niekoľkým vydavateľom, no všetci jej knihu odmietli. Bola z toho veľmi znechutená a rukopis odložila do krabice na klobúky.

O dva roky neskôr naň narazila, trošku ho upravila a opäť rozposlala do vydavateľstiev. Po krátkom čase spoločnosť LC Page & Company v Bostone s vydaním románu súhlasila.

Román bol vydaný v roku 1908 a stal sa okamžite bestsellerom, v prvých piatich mesiacoch sa predalo neuveriteľných 19 tisíc kópií.

#4

Pri podpise zmluvy s vydavateľstvom sa spisovateľka zaviazala k tomu, že napíše pokračovanie v prípade, že prvá kniha bude mať úspech.

Úspech prišiel skôr akoby čakala, a tak pokračovanie príbehov o Anne vzniklo. Aj keď spočiatku s tým samotná spisovateľka nebola stotožnená, pretože nad pokračovaním vôbec neuvažovala.

#5

Prvé vydanie kanadského klasického románu predala spoločnosť Sotheby’s New York v decembri 2009 na aukcii za neuveriteľných 37 500 dolárov. Len pre zaujímavosť, román sa pôvodne predával za 1,50 dolára.

#6

Hlavnú úlohu v legendárnom seriáli si zahrala vtedy len 17-ročná Megan Follows. Postavu 13-ročnej Anny získala okamžite a na konkurze nedala žiadnej inej uchádzačke vôbec šancu.

Mladá Kanaďanka dala pri nakrúcaní zabrať aj maskérom a kaderníkom. Vlasy nebojácnej siroty mali byť totiž ryšavé, tie Meganine však boli hnedé.

Herečka sa dodnes venuje filmom, dokonca si viackrát vyskúšala aj prácu v zákulisí ako režisérka.

#7

Americká herečka Schuyler Grant sa preslávila vďaka postave čiernovlasej Diany, ktorá bola vždy po boku hlavnej hrdinky Anny a spoločne tak zažívali nejedno dobrodružstvo.

Dnes sa však už herectvu vôbec nevenuje. Grant zmenila svoj životný štýl a začala sa naplno venovať joge.

#8

Postavu Gilberta stvárnil kanadský herec Jonathan Crombie. Herec sa aj po skončení tohto legendárneho seriálu venoval herectvu.

V roku 2015 však všetkých fanúšikov zasiahla smutná správa, pretože vo veku 48 rokov zomrel na krvácanie do mozgu.

Radoslav Hoppej, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…