Domov Zaujímavosti Zaujímavosti o Titanicu, o ktorých ste (možno) ešte nepočuli

Zaujímavosti o Titanicu, o ktorých ste (možno) ešte nepočuli

0
0

Titanic bol luxusný zaoceánsky parník triedy Olympic patriaci spoločnosti White Star Line. Jeho úlohou mal byť prevoz cestujúcich a pošty medzi Európou a Severnou Amerikou. Loď však stroskotala počas svojej prvej plavby a do dejín sa zapísala táto nehoda ako jedna z najväčších katastrof. Pripravili sme si článok, v ktorom sa dozviete o Titanicu nejednu zaujímavosť.

#1

Titanic bol najväčšou osobnou loďou na svete, meral 269 metrov a dlhé roky bol najväčším pohyblivým objektom na Zemi, ktorý riadil človek.

#2

Loď denne spálila okolo 600 ton uhlia. Skupina, ktorá uhlie do pecí prikladala, bola tvorená tímom 176 mužov. Každých 24 hodín bolo do mora vypustených takmer 100 ton popola.

#3

Interiéry lode boli voľne inšpirované interiérmi Hotela Ritz v Londýne. Na palube lode sa nachádzala posilňovňa, bazén, turecké kúpele či chovateľská stanica pre psov prvej triedy. Dokonca tam mali aj vlastné noviny – Atlantický denník.

#4

Na palube bolo 20 tisíc fliaš piva, 1 500 fliaš vína a 8 tisíc cigár. Všetko určené pre cestujúcich prvej triedy.

#5

Súčasťou lode bolo iba 16 drevených záchranných člnov a štyri skladacie člny, čo bolo dosť pre približne tisíc osôb, teda len pre jednu tretinu celkovej kapacity Titanicu.

#6

Počas 26-mesačnej výstavby lode v Belfaste bolo zaznamenaných 246 zranení a dve úmrtia.

#7

Na prepravu hlavnej kotvy lode bolo potrebných dvadsať koní.

#8

Cestujúcim v prvej triede bola poskytnutá hudobná kniha obsahujúca 352 piesní. Hudobníci na palube boli povinní poznať každú z nich v prípade, že by si niektorú cestujúci vybral.

#9

Posledná osoba, ktorá prežila katastrofu, Millvina Dean, zomrela 31. mája 2009 vo veku 97 rokov. V čase potopenia Titanicu mala len dva mesiace.

#10

Loď dostala počas plavby až šesť varovaní o ľadovcoch. Ten, do ktorého loď nakoniec narazila, pochádzal z ľadovca v Grónsku a medzi jeho pozorovaním a zrážkou uplynulo iba 37 sekúnd.

#11

Prvý dôstojník William Mc-Master Murdoch nariadil, aby sa loď otočila, ale bola príliš veľká na to, aby to stihla včas. Navrhlo sa teda, že loď by sa nemala potopiť, keď narazí na ľadovec. Dnes však už vieme, že ich predpoklady boli mylné.

#12

Teplota vody bola v tom čase -2 ° Celzia. Len malý počet z cestujúcich by prežil vo vode dlhšie ako 15 minút.

Charles Joughin, lodný pekár, však údajne vydržal vo vode dve hodiny a podarilo sa ho nakoniec zachrániť. Tvrdil, že necítil chlad kvôli veľkému množstvu whisky, ktorú vypil počas dňa.

#13

Mŕtvi boli prevezení do Halifaxu v Novom Škótsku. Námorné múzeum, ktoré sa tam nachádza, má vyhradenú časť, ktorá obsahuje lehátko získané z vraku lode či topánky neznámej obete.

#14

Vrak Titanicu bol objavený v roku 1985 a leží 370 míľ od pobrežia Newfoundlandu.

#15

Spoločnosť Deep Ocean Expeditions ponúkala výlety k vraku lode pomocou ponornej ponorky od Ruskej akadémie vied. Cena jedného lôžka bola 59 tisíc doloárov. Spoločnosť s touto ponukou prestala v roku 2012.

#16

O katastrofe vznikli desiatky filmov a dokumentárnych filmov, z ktorých najkontroverznejšiu verziu priniesla Joseph Goebbels v roku 1943.

Jej zápletka diskreditovala britských a amerických podnikateľov a uvádza statočných nemeckých cestujúcich.

#17

Film Jamesa Camerona z roku 1997 je nepochybne najúspešnejším spomedzi všetkých. Dosiahnutý zisk filmu boli až dve miliardy dolárov a dohromady film získal až 11 Oscarov.

#18

Hlavná tematická skladba filmu My Heart Will Go On známej speváčky Celine Dion sa stala najväčším predajným singlom roku 1998.

Radoslav Hoppej, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…