Domov História Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Ako kedysi vyzerali úmrtné oznámenia

Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Ako kedysi vyzerali úmrtné oznámenia

0
0

Historické povedomie ľudstva sa neskladá len z dátumov vojen, mien kráľov, či prezidentov, alebo slávnych umelcov a vynálezcov. Tvoria ho aj témy z minulosti každodenného života. Jeho súčasťou vždy bola a aj vždy bude smrť. Dnes o konci života človeka informuje pohrebné oznámenie. Kedysi to boli tzv. motruáriá – pohrebné erby, avšak len v prípade panovníkov, šľachticov, či vysokých cirkevných hodnostárov.

Spočiatku boli erbami označované miesta ich posledného odpočinku. Neraz v kostoloch, kate­drálach, alebo podzemných priestoroch hradov, zámkov a palácov.

Keďže pohreby významných osôb bývali vždy veľkými až pompéznymi udalosťami a zúčastňovali sa ich sprievody mnohých trúchliacich hostí, symboly späté so zomrelým sa pripomínali aj tam.

Využívali sa na to pohrebné zástavy, ale aj drevené, alebo kovové štíty, ktoré niesli na sebe, okrem informácií a iných symbolov zo života zomrelého, najmä príslušný erb. Z toho pramenil názov – pohrebný erb.

Neskôr začali byť vyrábané aj z textilu a papiera a umiestňované na verejné miesta pred pohrebom, pričom tam nejaký čas potom ešte zotrvávali. Bývali aj vystavené ako súčasť pohrebnej výzdoby v chráme počas obradu a rozdávané trúchliacim, podobne ako dnes.

Bývali maľované, alebo vyšívané, výnimočne aj zlátené. Vyrábali sa na papieri, plátne, niekedy aj na hodvábe i brokáte. Vždy podľa spoločenskej dôležitosti.

Mortuáriá z dnešného pohľadu možno považovať aj za akúsi oslavu života po jeho konci. Pre ich umeleckú, estetickú a informačnú hodnotu bývali častokrát predmetom zberateľských aktivít, hlavne u šľachticov.

Najväčšiu zbierku takýchto artefaktov na Slovensku a jednu z „naj“ v Európe opatruje vo svojich depozitoch Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici. Z ich odborného spracovania vydalo aj veľkú atraktívnu a jedinečnú monografiu, ktorá sa stále dá získať v jeho expozíciách, alebo na dobierku.

Aj zbierka z tohto múzea bola pôvodne súkromnou a patrila slávnemu a významnému šľachtickému rodu Radvanských. Tí mali z nich na pamiatku (najmä) svojich blízkych dokonca trvalo vyzdobené steny niektorých siení vo svojich kaštieľoch. Nuž, aj takéto podoby má história…

Nabudúce krátko a zaujímavo o tom, kto bol sv. Mikuláš.

Marcel Pecník, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…