Domov História Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom: Matej Bel – ako ho poznáme i nepoznáme…

Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom: Matej Bel – ako ho poznáme i nepoznáme…

0
0

Rodák z Očovej, po otcovi prímením Funtík, a teda pôvodom Slovák, je dodnes označovaný za „veľkú ozdobu Uhorska“. Bol polyhistorom, pedagógom a kazateľom. Tvoril veľké diela po vzore francúzskych osvietenských encyklopedistov, akým bol napr. Denis Diderot. V našich dejinách ho môžeme smelo považovať za priekopníka modernej vedy.

Pred svojím aktívnym pôsobením študoval Matej Bel (1684 – 1749) na viacerých súkromných školách. Maturoval v Banskej Bystrici. Následne absolvoval štúdium filozofie a teológie.

Okrem venovania sa svojmu vzdelávaniu aj veľa cestoval a prejavoval pritom neskrytý záujem o históriu a súčasnosť navštevovaných miest. Potom vyučoval, vedecky skúmal a tvoril. Stal sa aj rektorom Evanjelického lýcea v Banskej Bystrici, neskôr aj v Bratislave – vtedy Prešporku.

Polyhistor

Počas svojho plodného života vydal vyše 50 diel. Boli medzi nimi veľké encyklopédie, učebnice, štúdie a úvody k vedeckým publikáciám. Z najznámejších istotne treba spomenúť Notície – Historické a zemepisné poznatky o súvekom Uhorsku.

V rokoch 1721 – 1722 sa venoval aj vydávaniu Bratislavských novín, ktoré považujeme dodnes za prvé pravidelne vychádzajúce noviny na území celej bývalej monarchie. Vo svojich encyklopédiách a publikáciách sa venoval najmä histórii, geografii, národopisu, kultúre, jazykovede, literatúre, ale aj prírodným vedám a ekonomike.

Obvinený i odsúdený

Menej známe sú niektoré peripetie jeho života. Napríklad to, že v roku 1709 bol v Banskej Bystrici odsúdený dokonca na trest smrti za buričstvo, pretože bol sympatizantom hnutia Františka II. Rákociho, ktorý viedol jedno zo stavovských protihabsburských povstaní.

Našťastie bol omilostený. Pre svoje časté výskumné a študijné cesty, z ktorých vznikali jeho veľké diela, bol v roku 1720 obvinený aj zo špionáže. Napriek tomu sa ale dostal do priazne cisára Karola VI., otca neskoršej panovníčky Márie Terézie. Ten ho uznával a stal sa aj mecenášom jeho výskumov a vydavateľskej činnosti.

Od roku 1748 bol Matej Bel na dôchodku. Dlho si ho však neužil. Už nasledujúci rok totiž podľahol náhlej mŕtvici. Dnes patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti v histórii Slovenska a slovenského národa. Sú po ňom pomenované ulice, ale aj banskobystrická univerzita či moderná slovenská encyklopédia.

Nabudúce opäť krátky zau­jímavý pohľad na niektorého z našich ďalších velikánov…

Marcel Pecník, Stredoslovenské múzeum, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …