Domov História Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. O tom, ako sa očkovanie vyvíjalo ďalej…

Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. O tom, ako sa očkovanie vyvíjalo ďalej…

0
0

Od svojho vzniku a cez svoj vývoj si vakcinácia prešla mnohými výzvami, úspechmi, ale aj peripetiami. Tak ako dnes, aj v minulosti mala svojich podporovateľov, ale našli sa aj odporcovia.

Každopádne ostáva faktom, že žiadna medicínska metóda doposiaľ nezachránila toľko ľudských životov ako očkovanie. Kolektívna imunita doslova vymazala spomedzi nás smrteľné pandemické ochorenia.

Odmietanie očkovania

Napriek tomu už v 19. storočí vznikali iniciatívy a hnutia, ktoré vakcináciu negovali a odmietali. V Británii napr. v r. 1853 vznikla aj Liga proti očkovaniu. Odporcovia argumentovali tým, ža vakcína nefunguje, spôsobuje zdravotné problémy a lekárov obviňovali zo sprisahania s výrobcami očkovacích látok.

Nabádali ľudí, aby sa neočkovali a aby radšej vyhľadávali alternatívnu pomoc u bylinkárov a mastičkárov. Odporcov očkovania dnes ozančujeme ako antiwaxerov a Svetová zdravotnícka organizácia – WHO ich považuje za jednu z najväčších hrozieb pre verejné zdravie.

Rozvoj však nezastal. Pomohla mu aj vtedajšia doba rýchleho napredovania vedy a techniky. Medzi slávne mená, ktoré očkovanie posúvali dopredu bol aj francúzsky chemik a lekár Louis Pasteur.

Postupne k vakcíne proti kiahňam pribúdali aj očkovacie látky proti týfusu, čiernemu kašľu, tetanu, tuberkulóze, chrípke, žltej zimnici, záškrtu, detskej obrne, hemofilovým infekciám, žltačke a pod. Neskôr sa začali presadzovať aj kombinované vakcíny.

Vývoj napreduje aj u nás

Na slovenskom území, vtedy v Uhorsku, po priekopníkovi Raymanovi vývoj pokračoval tiež. Veľkým prínosom boli lekári z obdobia prelomu 18. a 19. storočia, spomenúť treba najmä Michala Schonbauera, Pavla Kolbányho a Zachariáša Huszteho. Práve doktor Huszty vakcínoval v Prešporku (Bratislava) v lete roku 1801 spolu až 63 detí, čo bolo považované na tú dobu priam za masovú aplikáciu.

Prvý zákon o povinnom očkovaní bol u nás prijatý v roku 1837. Posledný prípad pravých kiahní sa vyskytol v r. 1924. V druhej polovici XX. storočia patrilo Československo vo vakcinačnom výskume i praxi medzi svetových lídrov. V súčasnosti na Slovensku očkujeme deti povinne proti 10 chorobám a dobrovoľne proti trom.

Očkovanie je určite zaujímavou historickou témou. A história nás nielen učí, ale dáva aj možnosť poučiť sa z chýb minulosti. Aj očkovanie má svoj vývoj. A vďaka nemu sa už neopakujú strašné choroby, ktoré vo veľkom ničili ľudskú populáciu.

… nabudúce niečo zaujímavé spoza múzejných brán …

Marcel Pecník, Stredoslovenské múzeum, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…