Domov História Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. O zázrakoch svätého Mikuláša

Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. O zázrakoch svätého Mikuláša

0
0

Svätý Mikuláš je dnes už neodmysliteľne spojený s detským očakávaním v čarovnom adventom predvianočnom období. Prečo je tomu tak práve 6. decembra? A prečo sa práve biskup Mikuláš stal zosobnením dlhé stáročia pretrvávajúcich predstáv o zázrakoch? Začalo to celé veľmi dávno a vtedy ešte bez jeho dnešných pomocníkov – anjelov i čertov…

Mikuláš sa narodil niekedy po roku 270 po Kristovi v maloázijskom meste Patora. Bolo to v období starovekej rímskej ríše. Pochádzal zo zámožnej rodiny, preto nikdy netrpel biedou. Práve naopak. Mal toľko, že mohol rozdávať aj iným.

Po príklade jeho strýka, Biskupa z Myry, sa stal kresťanským kňazom, neskôr jeho nasledovníkom. Preto aj získal meno ako Mikuláš z Myry (dnes Demre, Turecko). Okrem vysokého kňažstva sa venoval intenzívne aj pomoci iným. Bol už vo svojej dobe známym filantropom.

Príbeh troch sestier

Osobitne silne sa s jeho životom spája príbeh o troch dievčinách, ktorých rodina veľmi schudobnela a preto, aby sa uživili, sa museli venovať prostitúcii.

Raz v noci sa k nim domov doslova prikradol Mikuláš a cez komín a okná im potajme daroval hrudky zlata. Dievčatá už netrpeli núdzou a našli si aj dobrých mužov. Vo svojej dobe pomáhal aj kresťanom prenasledovaným za ich vieru.

Ďalšie zázraky

Svedkami zázraku boli aj rímski dôstojníci, ktorí videli, ako Mikuláš vytrhol popravný meč z rúk kata, ktorý ním mal popraviť nevinného človeka. Tým ho zachránil pred nespravodlivou smrťou.

Potom, keď sa aj oni sami dostali do víru vážnej intrigy, ktorá ich doviedla až na popravisko, začali sa k nemu modliť. Mikuláš sa im zjavil a potom ich aj prepustili.

Aj istí námorníci pri dnešnom tureckom pobreží mohli zázraku v spojitosti so sv. Mikulášom ďakovať za život. Ich loď sa dostala do veľkého vlnobitia, až prepadali beznádeji.

Úpenlivo sa preto začali modliť práve k nemu. On sa zjavil, víchricu premohol, potom sa stratil a námorníci živí a zdraví doplávali s loďou do prístavu.

Mikuláš z Myry zomrel približne ako 70 ročný 6. decembra, niekedy v polovici 4. storočia po Kristovi. Podľa vzoru z príbehu troch dievčat z dávneho staroveku si dnes deti vo veľkej časti sveta dávajú s očakávaním darčekov, u nás hlavne cukroviniek, čižmu do okna.

Nabudúce krátko a verím že aj zaujímavo o tom ako vlastne vznikli peniaze…

Marcel Pecník, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …