Domov História Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Pred 100 rokmi doznievala pandémia – omnoho strašnejšia ako dnes

Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Pred 100 rokmi doznievala pandémia – omnoho strašnejšia ako dnes

0
0

Španielska chrípka doslova „kosila“ ľudstvo v štyroch vlnách, a to plné dva roky – od januára 1918 do decembra 1920. Ochorelo odhadom vyše 500 miliónov ľudí po celom svete. Následkom podľahlo takmer 100 miliónov.

Napriek tomu, že sa choroba volala „španielska“, nevznikla v tejto krajine. Za prvého nakazeného história zatiaľ považuje amerického vojenského kuchára v tábore Fort Riley v Kansase – Alberta Gitchella.

Silnú chrípku prežil vďaka tomu, že hneď po spozorovaní príznakov – po nástupe na zmenu, ho prítomný vojenský lekár poslal domov, liečiť sa.

Dožil sa potom následne veku 78 rokov. Existujú aj menej známe a menej prijímané verzie vzniku choroby v severnej Číne, či vo Francúzsku.

Veľká časť obyvateľov celého sveta už nemala také šťastie ako Gitchell. Choroba sa rozšírila postupne aj do takých izolovaných a krajných oblastí akými boli Sibír či ostrovy v Pacifiku. Z vojenského prostredia rýchlo zachvátila aj to civilné.

Jedným z dôvodov bola končiaca veľká vojna. Vojaci sa vracali z bojísk, kde nebojovali len s nepriateľom ale aj so smrteľnou chrípkou. Ľudia sa radovali, oslavovali, objímali sa a tým dávali šíriacej sa chorobe ešte rýchlejší priebeh.

Na rozdiel od dnešnej pandémie koronavírusu, španielska chrípka bola predmetom utajovania. Médiá dlho o nej mlčali. Až keď sa masovo objavila v Španielsku, ktoré bolo vo vojne neutrálnym štátom a ochorel aj kráľ, tamojšie médiá správu zverejnili a začalo sa o nej nahlas hovoriť.

Preto aj získala svoj názov. Medzi ďalšie odlišnosti od dnešnej globálnej choroby COVID-19 patrí aj to, že španielska chrípka bola viac nebezpečná pre deti a mladých ľudí, v tej dobe bolo menej rozvinuté zdravotníctvo a preto veľmi rýchlo kriticky a plošne kolabovalo.

Počet obetí vzhľadom na to, že na svete vtedy žilo približne 1,5 miliardy ľudí bol zhruba 7 % celej populácie, čo je bez okolkov strašné číslo.

Španielska chrípka sa prejavovala silnými horúčkami, bolesťami, kožnými pigmentami a ďalšími príznakmi. Spôsobila ťažké respiračné problémy. Chorí hromadne umierali na zlyhávania pľúc, zápaly, opuchy a sekundárne infekcie, časté pritom boli krvácania zo slizníc.

Ochorenie sa nevyhýbalo ani známym osobnostiam. Spomedzi mnohých spomeňme napríklad umelcov ako Guillaume Appolinaire, Gustav Klimt, Walt Disney, ale ochoreli aj štátnici ako americký prezident Woodrow Wilson.

Pred desivou španielskou chrípkou ľudstvo podliehalo aj iným ničivým epidé­miám a pandémiám. Nabudúce krátko o tom…

Marcel Pecník, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …