Domov Zdravie Zdravá jeseň na tanieri

Zdravá jeseň na tanieri

0
0

Leto sa s nami pomaly, ale isto lúči. Počasie sa postupne začne ochladzovať, dni sa budú skracovať a naša imunita potrebuje posilniť. Netreba na to žiadne drahé výživové doplnky. Stačí sa len poobzerať po tom, čo nám na jeseň ponúka príroda.

Tekvicu si doprajte bez výčitiek

Jedným zo symbolov jesene je tekvica, ktorá sa vyskytuje v rôznych podobách. V kuchyni ide o veľmi univerzálnu potravinu. Používa sa v polievkach, prívarkoch, koláčoch, nátierkach a rôznych iných chutných pokrmoch.

Nielen, že jedlám dodáva skvelú chuť, ale je aj zdrojom rôznych zdraviu prospešných látok. Obsahuje vitamíny A, C a E, ktoré podporujú imunitný systém a pomáhajú organizmu bojovať proti infekciám.

Zastúpené sú v nej aj ďalšie dôležité látky ako draslík, zinok, vápnik, horčík a železo. Po jej konzumácii sa navyše nemusíte báť pocitu plnosti, keďže zároveň obsahuje aj veľké množstvo vlákniny, ktorá podporuje trávenie a z tela pomáha vylúčiť toxíny.

Práve preto je tekvica ideálnou potravinou aj v procese detoxikácie. Ak si dávate pozor na to, aby ste príliš nepribrali, aj na to môžete v prípade tekvice zabudnúť.

Dopriať si ju môžete bez výčitiek, keďže v sebe ukrýva až 90 percent vody. Ak ste si stále nie istý, či by ste po tekvici mali siahnuť, možno by vás presvedčilo, že boli preukázané aj jej protirakovinové účinky.

Zázrak z lesa

Často sa stáva, že tie najvzácnejšie veci prehliadame. To sa stáva aj v prípade húb, ktoré pri prechádzke jesenným lesom zvykneme obísť. Oplatí sa ale zohnúť po ne a vymyslieť spôsob ich zužitkovania v kuchyni.

Huby sú totiž zdrojom veľkého množstva vitamínov a minerálov. Vďaka nim priaznivo pôsobia na organizmus. Vedecké výskumy tiež preukázali, že niekoľkonásobne zvyšujú schopnosť protirakovinových buniek a zabraňujú rastu nádorov.

Dôležitou súčasťou húb sú látky s názvom glukány, ktoré majú schopnosť aktivovať imunitu organizmu. Pri ich zbere ale netreba zabúdať na to, že nie všetky z nich sú jedlé.

Niektoré sú dokonca jedovaté a práve preto sa pred ich konzumáciou presvedčte, že ste si istý, ktorú z nich si dáte na tanier.

Zdravé trávenie vďaka jablkám

Jedným z najzdravších druhov ovocia, ktoré si v najčerstvejšej podobe môžete dopriať práve na jeseň, je jablko. Jablká sa skutočne v prechodnom období oplatí zaradiť do jedálnička. Keď je naše telo vystavované rôznym vírusom, práve jablká vďaka vysokému obsahu vitamínov proti nim dokážu účinne bojovať.

Je v nich početne zastúpený vitamín C, ktorý posilňuje imunitu, čím bojuje proti chrípke, prechladnutiu a ochoreniam horných dýchacích ciest. Zároveň jablká podporujú činnosť srdca, znižujú hladinu cholesterolu, pomáhajú pri chudnutí, či dokonca zabraňujú tvorbe žlčníkových a obličkových kameňov.

Zároveň majú pozitívny vplyv na zdravé trávenie. To vďaka vláknine, ktorá pomáha pri hnačke aj zápche. Napriek ich chutnej sladkej chuti, sa ich konzumácie nemusia báť ani diabetici.

Jablká majú nízky glykemický index a cukry, ktoré obsahujú, im nespôsobia žiadne zdravotné problémy. Ak v nich ale chcete ponechať všetky tieto pozitívne vlastnosti, mali by ste vedieť, že pred ich konzumáciou by ste nemali odstraňovať šupku.

Práve v nej sa nachádza najväčšie množstvo spomínanej vlákniny a ostatných zdraviu prospešných látok.

Vlašské orechy potešia mozog

Ďalším jesenným pokladom sú orechy. Nech už zvolíte ktorýkoľvek druh, máte istotu, že organizmus sa vám za to odvďačí. V našom prostredí sa najviac vyskytujú vlašské orechy.

Pravdou síce je, že na rozdiel od tekvice či jabĺk obsahujú viac tukov, no spomedzi nich je väčšina tých kvalitných. Tými sú omega-3 mastné kyseliny. Tie majú na organizmus hneď niekoľko mimoriadne priaznivých účinkov.

Znižujú riziko srdcovo-cievnych ochorení a cukrovky, podporujú spaľovanie tukov, podporujú rast svalov a sú prevenciou pred nežiaducim priberaním.

Pri pohľade na ne si väčšina predstaví veľmi dôležitý orgán nášho tela. Tým je mozog, na ktorý majú mimoriadne pozitívny vplyv.

Zlepšujú náladu, podporujú kognitívne funkcie a zdravé fungovanie mozgu. Pôsobia tiež ako prevencia pred mozgovou mŕtvicou. Okrem týchto látok ale vlašské orechy obsahujú aj veľké množstvo vitamínov A a E či minerálov ako vápnik, horčík, železo a zinok.

Hrozno nielen v pohári

Posledné dni pred začiatkom jesene sa práca začína aj vo vinohradoch, kde sa zberá hrozno, ktoré ďalej poputuje do sudov. Následne sa z neho tešia milovníci vína.

Napriek tomu, že medzi nich patríte možno aj vy, zopár strapcov by ste si mali ponechať na priamu konzumáciu. Hrozno má totiž nespočetné množstvo pozitívnych vlastností. Vďaka prírodným cukrom dopĺňa energiu a je doslova energetickou bombou pre mozog.

Aj v prípade hrozna je ale potrebné spomenúť, že hrozno by ste mali konzumovať v celku, teda spolu so šupkou. V šupke sa nachádza dôležitý antioxidant s názvom resveratrol, ktorý spomaľuje rast nádorov.

Má zároveň silné protizápalové účinky a podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému. Navyše hrozno zlepšuje imunitu, pomáha pri zápche a je ideálnou potravinou pri detoxikačnej kúre.

Hrozno sa vo výraznej miere používa aj v kozmetickom priemysle, keďže má omladzujúce účinky.

Kyslý poklad zo suda

Keď sa povie jeseň a superpotravina, určite nemôžeme zabúdať na kyslú kapustu, o ktorej priaznivých účinkoch na telo nemožno pochybovať. Kyslá kapusta má mimoriadne vysoký obsah vitamínov, ktoré imunitný systém doslova nakopnú.

Podporuje činnosť tráviaceho systému, čo oceníte najmä ak sa snažíte schudnúť. Pravidelnou konzumáciou kyslej kapusty sa môžete vyhnúť častým infekciám tráviaceho traktu aj horných dýchacích ciest.

Blahodarne pôsobí aj na nervovú sústavu, kardiovaskulárny systém, aj na činnosť svalov. Keby sme chceli vymenovať všetky pozitívne vlastnosti kyslej kapusty na organizmus, zabralo by to skutočne veľa miesta.

Lepšie preto raz vyskúšať, ako stokrát počuť či čítať. Skúste sa teda inšpirovať a ochutnajte jeseň v jej najzdravšej podobe. ν

puma, foto: shutterstock, depositphotos Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…