Domov Zdravie Zdravé semiačka, ktoré sa oplatí zaradiť do jedálnička

Zdravé semiačka, ktoré sa oplatí zaradiť do jedálnička

0
0

Nielen ovocie a zelenina v sebe ukrýva množstvo zdraviu prospešných látok. Vysoké koncentrácie vitamínov, minerálov, proteínov, esenciálnych olejov, či enzýmov nájdete aj v semienkach a semiačkach. Toto sú tie najzdravšie z nich.

Môže sa zdať neuveriteľné, že také malé semiačka môžu obsahovať tak veľa látok, ktoré zabezpečujú správne fungovanie organizmu. Na pohľad sú síce nenápadné, no o ich úžasných účinkoch netreba vôbec pochybovať.

Navyše pred ich konzumáciou nie je potrebná žiadna tepelná úprava a najlepším spôsobom je konzumovať ich v surovom stave. Nutné je však podotknúť, že popri všetkých dôležitých látkach obsahujú aj zvýšené množstvo tukov. Preto v ich prípade netreba prekračovať odporúčanú dennú dávku.

Chia semienka pri liečbe aj chudnutí

V posledných rokoch sa do popredia dostávajú drobné tmavé semienka, ktoré by sme mohli nazvať hotovým pokladom. Chia semienka sú bohaté na vitamíny a minerály.

Tiež sú zdrojom vlákniny, bielkovín, antioxidantov a omega-3 mastných kyselín. Po dlhodobejšej konzumácii chia semienok na sebe môžete pocítiť viacero ich skvelých účinkov.

Medzi nimi napríklad zníženie bolesti kĺbov a kostí, či zlepšenie činnosti tráviaceho traktu. Navyše majú omega-3 mastné kyseliny pozitívny vplyv na srdcovú činnosť a majú tiež protizápalové účinky.

Ich denná dávka by nemala presiahnuť 1 polievkovú lyžicu. Najvhodnejším spôsobom konzumácie je namočiť ich do vody v pomere 1:10. Možné je tiež zomlieť ich napríklad pri príprave palaciniek či lievancov.

Chia semienka sa dajú využiť aj na klíčenie. Tento proces dokonca znásobuje obsah zdraviu prospešných látok. Ideálne by malo klíčenie trvať 3 až 4 dni, počas ktorých vôbec netreba meniť vodu.

Takéto semienka je potom možné využiť v nátierkach, či šalátoch. Okrem pozitívnych účinkov na zdravie sú tieto semienka výborným pomocníkom aj pri chudnutí.

Ľanové semienka rozhýbu črevá

Popri rôznych nových druhoch semienok netreba zabúdať ani na staré známe ľanové, ktoré vynikajú svojimi pozitívnymi účinkami najmä na tráviaci trakt.

Obsahujú totiž veľké množstvo vlákniny, vďaka ktorej sa môžeme zbaviť zápchy a efektívne detoxikovať organizmus od škodlivých látok. Ľanové semienka sú nenahraditeľným pomocníkom aj pri chudnutí vďaka tomu, že znižujú chuť do jedla.

Vláknina v nich obsiahnutá totiž človeka zasýti na dlhší čas. Vďaka vitamínu E a vitamínom skupiny B ľanové semienka tiež pomáhajú pri problémoch s ekzémami či suchou pokožkou a prospievajú našim vlasom a nechtom.

Navyše tiež znižujú hladinu cholesterolu v krvi a posilňujú imunitu. Ich účinkom sa môžu tešiť najmä ženy. Tieto semienka totiž zmierňujú prejavy klimaktéria ako návaly horúčavy, či časté výkyvy nálad.

Odporúčaná denná dávka je v prípade ľanových semienok 1 až 2 čajové lyžičky, pričom ich možno pomlieť a pridať do smoothie nápojov či cereálií.

Tekvicové semienka ako kalorická bomba

Tekvicové semienka patria medzi najobľúbenejšie druhy semienok. Mnohí ich konzumujú počas dlhých večerov pred televíziou a dávajú im prednosť pred nezdravými chipsami.

To odôvodňujú tým, že majú množstvo pozitívnych vplyvov na naše zdravie. To ale platí len v prípade, že neprešvihneme ich odporúčanú dennú dávku.

Tekvicové semienka totiž obsahujú veľmi vysoké množstvo kalórií a už sto gramov tejto pochúťky sa rovná jednému priemernému obedu. Ak to ale s ich množstvom nebudete príliš preháňať, vaše zdravie sa vám môže poďakovať.

Ak máte predispozície na tvorbu obličkových kameňov, práve tekvicové semienka zabraňujú ich vzniku. Obsahujú tiež vysoké množstvo zinku, vďaka ktorému posilníme imunitu a posilníme zdravie očí, či pokožky.

Vďaka obsahu L-tryptofánu, ktorý sa mení na serotonín a melatonín, tekvicové semienka tiež zabezpečujú kvalitnejší spánok a tiež zlepšujú náladu.

Slnečnicové semienka znižujú cholesterol

Spomedzi všetkých druhov semienok vynikajú slnečnicové, ktoré majú najvyšší obsah fytosterolu. Ide o zlúčeninu, ktorá má veľmi podobnú chemickú štruktúru ako cholesterol.

Vďaka dostatočnému množstvu fytosterolu v potravinách teda môžeme zamedziť zvýšenej hladine cholesterolu v krvi, zvýšime tiež obranyschopnosť organizmu a predchádzať dokonca môžeme aj niektorým druhom rakoviny.

Vďaka dostatočnému množstvu horčíka dokonca slnečnicové semienka dokážu zmierňovať príznaky astmy, znížiť krvný tlak, či potláčať prejavy migrény.

Aj v ich prípade však platí, že menej je niekedy viac. Tieto semienka ukrývajú množstvo kalórií, ktoré zatienia všetky pozitívne účinky semiačok. Preto by sme mali dbať na to, aby sme nekonzumovali denne viac ako dve polievkové lyžice týchto semienok.

Bielkovinová bomba

V kategórii zdravých semienok by za žiadnych okolností nemali chýbať konopné, ktoré sú zdrojom bielkovín najmä pre vegánov a vegetariánov.

Okrem toho obsahujú množstvo minerálov, stopových prvkov, vitamínov a kyselín, ktoré majú na ľudský organizmus pozitívny vplyv.

O tom vedeli už naši predkovia, ktorí ich používali pri liečbe tuberkulózy a iných závažných chorobách. Konopné semienka by do jedálnička mali zaradiť najmä ľudia so zvýšeným cholesterolom, chorobami pečene, žalúdka, čriev, či žlčníka.

Odporúčaná denná dávka konopných semienok by nemala presiahnuť 1 lyžičku. Použiť sa dajú pri príprave šalátov, či iných jedál, ktoré ozvláštnia.

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…