Domov Zdravie Zdravie na svahu je prvoradé

Zdravie na svahu je prvoradé

0
0

Keď biela perina pokryje krajinu, znamená to nielen radosť pre deti, ale aj pre milovníkov zimných športov. Spomedzi nich zostáva najobľúbenejším stále lyžovanie, ktoré je zdrojom relaxu a zábavy. Aby ste však lyžovačkou neohrozili svoje zdravie, je nutné na svahu dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel.

Úrazy nie sú na svahu ničím výnimočným. Často sa stáva, že na neopatrnosť doplatí nielen ten, kto sa jej dopustí, ale aj tí, ktorí sa ocitli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.

Horskí záchranári neustále upozorňujú na disciplinovanosť, ktorej ale nikdy nie je pri takomto športe dosť. Aby ste riziko spôsobenia úrazu sebe alebo iným čo najviac znížili, je nutné dodržiavať niekoľko dôležitých zásad, ktorých porušovanie sa ani náhodou nevypláca.

Na svah s triezvou hlavou

To, že alkohol nie je dobrým spoločníkom pri ktoromkoľvek športe, netreba snáď pripomínať. Často sa však stane, že práve pred lyžovačkou, či počas nej, mnohí siahnu na pohárik, ktorý má zahriať a možno aj dodať odvahu.

Vyjsť na svah pod vplyvom alkoholu ale rozhodne nie je dobrá voľba. Okrem toho, že človek stráca schopnosti, pribúda mu aj odvaha a snaha predvádzať rôzne kúsky.

Nielen, že tým môže ohroziť seba, na svahu sa môže zraziť aj s niekým iným. Výstražným prstom pre takýchto odvážlivcov, ktorým alkohol bude zistený, by malo byť to, že hoci vám lekári zranenia ošetria, všetky liečebné náklady nehradí poisťovňa, ale samotný vinník.

Alkohol teda pred lyžovačkou rozhodne vymeňte za teplý čaj či nealkoholický nápoj, s ktorým si lyžovačku užijete rovnako naplno.

Profesionálna výstroj – základ úspechu

Kvalitu lyžovania dokáže z veľkej časti ovplyvniť správna lyžiarska výstroj. Tá sa skladá z viacerých komponentov, pri kupovaní ktorých treba byť opatrný.

Jej základom sú pochopiteľne lyže, pri výbere ktorých by ste nemali pozerať len na ich pohodlnosť, ale tiež na to, či sú určené pre amatérov, skúsených alebo profesionálov.

Pri kúpe lyží sú dôležité aj ďalšie parametre ako dĺžka, vykrojenie a tiež to, na aký druh lyžovania sú určené. Keď ste si už našli tie správne lyže, pustite sa do zodpovedného výberu lyžiarok.

Aj tu podobne ako pri lyžiach treba pozerať nielen na veľkosť, ale aj na to, pre akého (ne)lyžiara sú určené. Pohodlnosť je samozrejme ďalším dôležitým ukazovateľom, ktorý vám navodí pocit ničím nerušenej lyžovačky.

Medzi ďalšie dôležité komponenty lyžiarskej výstroje patrí termo oblečenie, lyžiarske oblečenie, rukavice, chrániče, palice a v neposlednom rade aj okuliare a prilba.

Práve nosenie prilby býva často podceňované, najmä u nežnejšieho pohlavia. Práve dámy mávajú pocit, že prilba im nepristane, a preto si ju radšej odmietnu nasadiť. Horskí záchranári však hovoria o množstve prípadov, kedy sa lyžiarska prilba osvedčila a zachránila život lyžiara.

Telo najskôr zahrejte

Keďže lyžovanie patrí medzi rizikové športy, pri ktorých nie je zranenie žiadnym výnimočným javom, rozcvička pred príchodom na svah by mala byť samozrejmosťou.

Počas lyžovania sa totiž kĺby a svaly dostávajú do rôznych neprirodzených polôh, pri ktorých môže dôjsť k vyvrtnutiam, natrhnutiam či zlomeninám.

Správna rozcvička by mala pozostávať zo zahriatia celého tela pomocou niekoľkých cvikov, ktorými telo pripravíte na to, čo ho čaká.

Nepreceňujte svoje schopnosti

Rovnako ako pri výbere výstroje, aj pri voľbe zjazdovky je nutné prihliadať na svoje lyžiarske schopnosti. Tie sú totiž často preceňované a teda sa stáva, že nie celkom skúsený lyžiar sa dostane na trať, ktorá je nad jeho sily.

Aj takéto zranenia patria medzi časté a zbytočné, keďže lyžiarske strediská na Slovensku ponúkajú zjazdovky s rôznou obtiažnosťou. Tá je značená podľa farby.

V princípe je zjazdovka s najjednoduchšou obtiažnosťou značená modrou farbou a je určená pre lyžiarov začiatočníkov. Tí zdatnejší si môžu vybrať spomedzi ďalších dvoch typov obtiažností, ktoré sú značené červenou, prípadne čiernou farbou v prípade lyžiarov profesionálov.

Zjazdovky sú na to, aby sa po nich jazdilo

K zraneniam často dochádza aj preto, že lyžiari na lyžovanie nepoužívajú len svahy na to určené, ale tiež tie nevyznačené. Často však ide o nebezpečné kopce, pri ktorých je opatrnosť obzvlášť dôležitou súčasťou výstroje.

Lyžiari, ktorí na takéto svahy vyrazia, často riskujú nielen svoje zdravie, ale aj svoje životy. Na takýchto miestach býva zvýšené aj lavínové nebezpečenstvo, ktoré sa už nejednému odvážlivcovi stalo osudným.

Ohľaduplnosť na prvom mieste

Byť ohľaduplný sa v dnešnom svete príliš nenosí. Práve na svahu však dochádza k rôznym situáciám, pri ktorých je práve neohľaduplnosť príčinou rôznych zranení.

V prvom rade treba myslieť na to, že aj keď ste dobrým lyžiarom, nie všetci ostatní na svahu sú dostatočne skúsení. Ohroziť ich môžete manévrom, ktorý sa vám môže zdať úplne neškodný.

Berte ohľad najmä na deti, ktoré na takéto situácie doplácajú najviac. Obzvlášť opatrní buďte v kritických miestach zjazdovky, ktorými sú zákruty či horizonty.

Ďalším príkladom neohľaduplnosti lyžiarov býva aj oddych uprostred svahu. Ak si potrebujete oddýchnuť počas jazdy, vždy zájdite na kraj svahu. V žiadnom prípade nestojte v strede a už vôbec nie za spomínanými zákrutami či bodmi zlomu.

Slúchadlá nechajte radšej doma

Pri lyžovaní je dôležité mať v strehu všetky zmysly. To sa týka aj sluchu, ktorý často mnohí otupia hudbou zo slúchadiel. Na preplnenom svahu je ale sluch dôležitý pre orientáciu a zistenie toho, čo sa okolo deje.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Tipy na športovanie počas zimy

Hoci sa totiž niekto môže zdať napohľad v poriadku, v skutočnosti môže volať o pomoc a vy ho kvôli burácajúcej hudbe v slúchadlách obídete.

Ak sa teda vyberiete na svahy, skúste si spomenúť na týchto pár rád. Veríme, že vám nielen pomôžu prežiť lyžovačku v zdraví, ale že si ju ešte viac užijete.

puma, foto: shutterstock, depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…