Domov Slovensko Zelenskyj sa prihovoril poslancom a poďakoval Slovensku za pomoc

Zelenskyj sa prihovoril poslancom a poďakoval Slovensku za pomoc

0
0

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v utorok 10. mája spojil cez telemost s poslancami Národnej rady (NR) SR. V úvode spojenia ho privítal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a vyjadril podporu Ukrajine. Počas Zelenského príhovoru boli v pléne okrem poslancov aj premiér Eduard Heger (OĽANO) a väčšina jeho kabinetu. Na príhovore sa nezúčastnili nezaradení poslanci z mimoparlamentného hnutia Republika ani poslanci z ĽSNS či šéf Smeru Robert Fico.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa Slovensku poďakoval za solidaritu a pomoc, ktorú poskytujeme Ukrajine. Vo videopríhovore poslancom NR SR zároveň vyzval na pokračovanie pomoci, a to v obrannej oblasti, v téme sankcií i v podpore európskej perspektívy Ukrajiny. Vyzval Slovensko, aby bolo hlasom Ukrajiny v EÚ.

Ukrajina si podľa tamojšej hlavy štátu cení obrannú podporu od Slovenska. „Bolo by dobré, aby sa to od vás naučili aj iné krajiny Európy a sveta,“ povedal Zelenskyj s tým, že Ukrajina si cení aj našu solidaritu s Ukrajinou na úrovni EÚ.

Zelenskyj pripomenul, že krok Ruska hovorí o tom, že chce „zotrieť v prach ukrajinskú samostatnosť a Rusko začalo ísť proti celej Európe“, pričom sa to začalo Ukrajinou.

Každá krajina chce podľa neho žiť voľne a slobodne a samostatne si vyberať svoju budúcnosť, a tiež to, v akých zoskupeniach chce byť a tiež s kým chce alebo nechce obchodovať.

Vyzdvihol slovenskú pomoc

Slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) bol podľa Zelenského jeden z prvých „zahraničných priateľov,“ ktorí videli hrôzy na predmestí Kyjeva. Pripomenul masakre na civilistoch či rozstrieľané školy. Rusko označil za tyraniu, ktorá chce pokoriť nás všetkých.

„To by sme mali zastaviť my všetci v Európe,“ vyhlásil. Ak totiž podľa jeho slov nezastavíme ruské vojská pre zločiny, ktoré urobili v ukrajinskej Buči a Boroďanke, môžu prísť podľa neho aj na územie Slovenska.

„Prvý a hlavný nástroj, aby sme ich premohli, sú zbrane. Ukrajinci budú stále pamätať, ako Slovensko poskytlo to, čo sme naozaj potrebovali a je potenciál, aby sme v tom mohli pokračovať. Hovorím o lietadlách a helikoptérach,“ skonštatoval Zelenskyj.

Treba odmietnuť ruskú naftu

Súčasťou obrany sú podľa neho aj sankcie, nemali by slabnúť. Vyhlásil, že avizovaný šiesty balík sankcií je potrebný. „Potrebné sú aj energetické sankcie. Rozumieme, že je to pre vás ťažké,“ odkázal Slovensku.

Ukrajina podľa neho rozumie, že otázka ruskej nafty a náhrady je pre nás ťažká. Pripomenul, že Rusko bolo výrazným dodávateľom plynu na Ukrajinu.

„Všetko sa to končilo plynovou vojnou a nakoniec aj konečnou zmluvou, ktorá ohrozovala našu suverenitu,“ povedal. Rusi chceli dať podľa neho Ukrajine zľavy, ale bolo to len „prikrytie“ pre vydávanie ruských pasov Ukrajincom, „pre propagandu a pomalú anexiu“ a vtrhnutie na ukrajinské územie v roku 2014.

Ukrajina prešla podľa Zelenského cestou a omylmi, ktorým sa môže vyhnúť Slovensko aj Európa. „Treba odmietnuť naftu, pretože je to otázka slobody, tá sloboda má takú cenu,“ dodal s tým, že by sme nemali byť tak politicky závislí od ruského plynu.

Ukrajina chce do EÚ

Rusko sa podľa ukrajinského prezidenta pokúša vydierať EÚ. „Mali by sme vydieraniam odpovedať tak, že by sme sa mali viac integrovať a spoločne obraňovať naše hodnoty,“ vyhlásil.

„Chceme napredovať do EÚ a byť spojencami. Po viac ako dvoch mesiacoch vojny Ukrajinci spolu s našimi priateľmi tu a v celej Európe prejavili solidaritu, čo sa týka slobody a preukázali to, že Rusko nebude vedieť zopakovať rok 1968 a rozšíriť tyraniu,“ povedal Zelenskyj slovenským poslancom.

Poslanci ocenili príhovor Zelenskeho

Šéf NR SR Boris Kollár vyjadril podporu Ukrajine a nádej, že sa podarí dosiahnuť mier. „Som si vedomý toho, aké ťažké a náročné obdobie zažívate,“ uviedol Kollár s tým, že si váži vystúpenie Zelenského.

Jeho prejav bol podľa SaS silným momentom pre spolupatričnosť Slovenska s Ukrajinou. Podľa podpredsedu NR SR Milana Laurenčíka (SaS) bol prejav Zelenského jeden z najsilnejších v parlamente.

„Našou odpoveďou je ochrana slobody a pomoc ukrajinskému ľudu. Stojíme na strane mieru a na strane Ukrajiny. Ďakovné slová ukrajinského prezidenta sú jasný signál, že nie sme pre Ukrajinu len susedia, ale aj jej najbližší spojenec.

Veríme, že Ukrajina zvíťazí,“ doplnil podpredseda poslaneckého klubu SaS Roman Foltin. Poslanci OĽANO ocenili príhovor ukrajinského prezidenta v pléne NR SR.

Zároveň vyzvali kolegov, aby podporili uznesenie, ktorým má parlament odsúdiť vojnové zločiny páchané Ruskou federáciou a jej lídrom Vladimirom Putinom na Ukrajine.

Podľa slov Kristiána Čekovského (OĽANO) je toto príležitosť pre poslancov postaviť sa na správnu stranu, pričom skritizoval poslancov, ktorí zo sály odišli.

ano, TASR, foto: TASR/Pavol ZacharNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…