Domov Slovensko Žilinku obvinili zo šírenia ruskej propagandy

Žilinku obvinili zo šírenia ruskej propagandy

0
0

Polícia upozornila na informácie o zničení cintorína vojakov Ruskej cárskej armády v obci Ladomirová v Prešovskom kraji, ktoré šíri ruské veľvyslanectvo na Slovensku. Označila ich za hoax, tvrdenie ako nepravdivé odmieta aj starosta. Generálny prokurátor Maroš Žilinka avizoval, že zásah do hrobových miest sa prešetrí.

Ruská ambasáda zverejnila, že hroby dal starosta obce Ladomirová Vladislav Cuper bagrom zrovnať so zemou a že preto posiela diplomatickú nótu slovenskému rezortu diplomacie.

„Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Igor Bratčikov klame ohľadom situácie na cintoríne vojakov Ruskej cárskej armády v obci Ladomirová v Prešovskom kraji.

Vďaka absolútnym klamstvám vystavil starostu obce Ladomirová vyhrážkam, ako ho niekto zavraždí,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.

Starosta to poprel

„Ide o nepravdivú informáciu. Hroby naďalej zostali na svojich miestach. Podotýkame, že pri hroboch boli betónové obrubníky, ktoré sa rozpadávali a nebola možná ich údržba.

Obec Ladomirová ako správca uvedeného cintorína robí všetko preto, aby tento cintorín skutočne vyzeral ako krásne pietne miesto pre zosnulých vojakov Ruskej federácie a návštevníkov, ktorí tento cintorín navštevujú,“ reagoval starosta Vladislav Cuper na webe obce s tým, že sa snažia aj o jeho obnovu.

Žilinka „sa chytil“

Do celej situácie sa obul aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. „K starostlivosti o stav a udržiavanie hrobov vojakov neznámy páchateľ pristúpil hanebným a neakceptovateľným spôsobom, ktorý nemôže zo strany orgánov činných v trestnom konaní ostať nepovšimnutý,“ napísal Žilinka na sociálnej sieti.

Konanie označil za hodné morálneho odsúdenia. Avizoval, že bude predmetom prešetrenia, či „bezohľadným zásahom“ do hrobových miest, v ktorých sú pochovaní vojaci, nedošlo k naplneniu znakov trestného činu hanobenia miesta posledného odpočinku.

Skritizovali Žilinku

V súvislosti s vyjadrením generálneho prokurátora sa na neho zniesla vlna kritiky za šírenie ruskej propagandy.

Poslanec Andrej Stančík (OĽANO) chce v súvislosti so Žilinkovými vyjadreniami o údajnom zničení hrobov ruských vojakov iniciovať zvolanie Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR.

„Je zarážajúce, že pán generálny prokurátor šíri v čase vojny hoaxy agresora, ktorý nás má na zozname nepriateľov.

Považujem to za neprípustné a budem iniciovať mimoriadny Zahraničný výbor NR SR, kde sa ho budem na tieto aktivity pýtať,“ uviedol v stanovisku Stančík.

Na Žilinku reagoval aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), ktorý je presvedčený, že šéf GP SR je „priamym nástrojom ruskej propagandy, ktorého kroky našej krajine veľmi ubližujú“.

Generálna prokuratúra (GP) SR sa voči týmto obvineniam zo šírenia proruskej propagandy ostro ohradila. Označila ich za nepravdivé.

ms, TASR, foto: TASR/Martin Baumann  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…