Domov História Zo svadby sa stal najväčší pivný festival na svete

Zo svadby sa stal najväčší pivný festival na svete

0
0

Nemecký Mníchov je už vyše dve storočia dejiskom najväčšieho pivného festivalu na svete. Oktoberfest sa stal udalosťou, ktorá ročne priláka milióny milovníkov piva, tradičnej bavorskej atmosféry a zvedavcov, ktorí chcú toto jedinečné podujatie zažiť na vlastnej koži.

Od prvého ročníka slávneho festivalu Oktoberfest uplynulo 210 rokov. Počas svojej dlhej histórie si však prešiel vojnovými rokmi, počas ktorých sa jeho brány neotvorili.

Podobný osud ho stihol tento rok, tentokrát je to však vinou pandémie koronavírusu, pre ktorú sa ho rozhodli organizátori zrušiť.

Pripomeňme si v skratke jeho históriu, dôležité ročníky festivalu a tiež zaujímavosti, ktoré robia z týchto pivných slávností jeden z najobľúbenejších a najväčších svetových festivalov.

Prvé ročníky festivalu

Pri pohľade na festival dnes by asi nik nepovedal, že túto obrovskú slávnosť piva odštartovala svadba. Išlo o svadbu bavorského korunného princa Ľudovíta s princeznou Theresou.

Pri tejto príležitosti sa konali veľké dostihy, ktoré sa neskôr konali každoročne. V roku 1813 boli ale slávnosti zrušené, keďže Bavorsko, podobne ako Európa, čelilo napoleonským vojnám.

Po zrušenom ročníku sa však festival už začal poriadne rozrastať. Lezecké steny, kolotoče či bowlingové dráhy ročne prilákali viac a viac ľudí. To čo Oktoberfest robí Oktoberfestom sa začalo črtať až v roku 1880.

Vtedy sa na tomto slávnom festivale objavilo konečne pivo. Jeho spotreba sa zvyšovala z roka na rok. Pri príležitosti 100. výročia založenia festivalu v roku 1910 bolo dokonca vypitých 12 tisíc hektolitrov piva.

Už čoskoro však musel Oktoberfest čeliť politickým zmenám, ktoré ho neobišli. Počas 1. svetovej vojny sa festival nekonal vôbec. Ovplyvnila ho aj ekonomická kríza v 30-tych rokoch 20. storočia, kedy bol buď oklieštený, prípadne úplne zrušený.

Počas obdobia národného socializmu bol zas Oktoberfest akousi propagandou, no vstup naň bol povolený len nežidovskému obyvateľstvu. Obdobie vojny opäť znamenalo, že sa brány festivalu neotvorili.

Prvý povojnový Oktoberfest sa konal až v roku 1949. Potom sa už začal rozrastať a pripomínať veselé miesto, akým je dnes.

Terorizmus je stále hrozbou

Výnimkou bol však rok 1980, ktorý predstavuje pre Oktoberfest ten najtragickejší. 26. septembra vo večerných hodinách vybuchla pri hlavnom vchode bomba. Tá sa stala osudnou pre 13 návštevníkov a ďalších 200 ľudí bolo zranených.

Hrozba terorizmu pretrváva aj dnes, čo si organizátori festivalu uvedomujú a snažia sa pre návštevníkov zabezpečiť najprísnejšie opatrenia, ktoré by ich pred potenciálnym útokom ochránili. Predsa len ide o masovú akciu, ktorú navštevujú ľudia z celého sveta.

Októberfest v číslach

Zaujímavosťou je, že až 30 percent ročnej produkcie piva, ktoré vyrobia mníchovské pivovary sa vypije práve počas 16 dní, kedy sa festival koná. Návštevníci festivalu totiž priemerne vypijú asi 8 miliónov litrov piva.

Rozloha areálu, na ktorom sa festival koná je 40 hektárov, na ktorých je rozmiestnených 14 veľkých a ďalších 21 menších stanov a tiež takmer stovka stravovacích zariadení.

Pri týchto číslach treba povedať, že cena piva rok čo rok rekordne rastie. Cena za liter piva minulý rok atakovala hranicu 12 €. Ani táto pre Slovákov vysoká cena piva však návštevnosť a atmosféru na festivale nijak neovplyvnila.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…