Domov Zahraničie Zomrel Husní Mubarak: skončila sa jedna éra v histórii Egypta

Zomrel Husní Mubarak: skončila sa jedna éra v histórii Egypta

0
0

Husní Mubarak vládol v Egypte takmer tri desaťročia, vniesol do krajiny mnohé pozitívne zmeny, no kritici však poukazujú na to, za akú cenu.

Až po deviatich rokoch od konca jeho vlády sa Egypťania dočkali konca jeho éry. Vo veku 91 rokov zomrel Husní Mubarak v nemocnici 25. februára tohto roka.

Bývalý prezident vládol v krajine takmer tri desaťročia a jeho vládu ukončila až Arabská jar v roku 2011. Egyptská vláda po jeho smrti vyhlásila tri dni štátneho smútku.

Husní Mubarak

Mubarak sa narodil v máji 1928, ukončil Egyptskú vojenskú akadémiu a potom študoval aj na Akadémii vzdušných síl. Následne prešiel množstvom pozícií v egyptskej armáde od stíhacieho pilota až po veliteľa základne, či náčelníka štábu letectva.

V roku 1975 si ho predchádzajúci prezident Anvara Sádáta vybral za viceprezidenta. Prezidentom Egypta sa stal keď islamskí extrémisti zabili predchádzajúceho prezidenta Sádáta, na čele krajiny bol od roku 1981 až do roku 2011, kedy ho zvrhli počas revolúcie známej ako Arabská jar.

Potom ho ale postavili pred súd za to, že počas revolúcie mal podiel na zabíjaní demonštrantov. No v roku 2012 utrpel infarkt a jeho zdravotný stav bol odvtedy nie veľmi dobrý, posledné roky života strávil prevažne v nemocniciach.

Vojenský pohreb sa nevyhol kritike

Mubarak mal pohreb s vojenskými poctami

Za prítomnosti vládnych predstaviteľov bol Husní Mubarak pochovaný počas vojenského obradu so všetkými poctami. No mnohí kritici tvrdia, že si takú poctu a vojenský pohreb nezaslúžil, pretože bol v roku 2011 odsúdený a uväznený za korupciu.

Tiež poukázali na to, že po takmer troch desaťročiach Mubarakovej vlády zanechal krajinu v zlom ekonomickom stave. Podporovatelia tvrdia, že si to zaslúžil za to, že bol prezident a tiež aj jeden z veliteľov egyptskej armády.

Odchod Mubaraka z postu prezidenta

Husní Mubarak bol donútený rezignovať po masívnych protestoch v roku 2011, počas revolúcie Arabskej jari, kedy proti jeho autokratickej vláde demonštrovali tisíce Egypťanov.

Následne však bol postavený pred súd, kedy čelil obvineniam zo zabitia viac ako 800 demonštrantov pri protestoch.

Za to bol spoločne s ďalšími odsúdený na doživotie, no neskôr ho odvolací súd zbavil obvinení. Neskôr bol odsúdený za korupciu, za ktoré dostal tri roky väzenia.

Úspechy a neúspechy Husního Mubaraka

Aj súčasný izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil jeho príspevok k zmiereniu s Izraelom. Počas jeho vlády sa tiež zvýšila medzinárodná akceptácia, bol blízkym spojencom Spojených štátov amerických, za čo mu finančne vypomáhali, vďaka čomu zlepšil ako infraštruktúru tak aj zdravotnú starostlivosť v krajine.

Kritici mu však vyčítajú vytváranie kultu osobnosti a tiež aj obmedzovanie slobody slova. Počas života prijal niekoľko zmien ústavy, ktoré mu umožnili obsadiť pozíciu prezidenta na niekoľko desaťročí a tiež získať výrazné kompetencie, jeho vláda bola sprevádzaná veľkou korupciou a tiež nedobrou ekonomickou situáciou v krajine.

Viaceré strany sa však zhodujú, že dokázal účinne a nekompromisne bojovať proti radikálnym islamistom. Týchto dokázal účinne eliminovať a postaviť pred vojenské súdy, ktoré vymeriavali doživotné tresty alebo až tresty smrti.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…