Domov Zahraničie Zomrel prvý líder nezávislého Zimbabwe

Zomrel prvý líder nezávislého Zimbabwe

0
0

Minulý týždeň skonal vo veku 95 rokov bývalý povstalecký líder, následný premiér a neskôr aj prezident Zimbabwe Robert Mugabe, ktorého pozostatky pochovajú tento týždeň v nedeľu.

Pôvodný vodca za nezávislosť, ktorý viedol krajinu ako premiér a tiež aj ako prezident, zomrel vo veku 95 rokov v Singapure.

Mugabeho úmrtie prišlo nečakane, aj keď v minulosti sa už objavili zvesti o jeho zhoršujúcom sa zdravotnom stave, keď bol hospitalizovaný v nemocnici v Singapure ešte začiatkom tohto roka, kam chodil na pravidelné zdravotné prehliadky.

Tentoraz tam zostal dlhšie ako plánoval. Singapurské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že v priebehu budúceho týždňa Mugabeho telo vrátia do krajiny, kde ho čaká štátny pohreb na konci tohto týždňa.

Robert Mugabe

Robert Gabriel Mugabe sa narodil v roku 1924 vo vtedajšej britskej kolónii Rodézii, súčasnom Zimbabwe. Vyštudoval právo a tiež aj filozofiu a ekonomiku, po štúdiách pôsobil ako učiteľ.

Keď v roku 1960 vstúpil do politiky, kedy sa podieľal na založení Afrického ľudového zväzu, bol dokonca za svoju politickú činnosť aj väznený.

Následne sa už stal symbolom povstalcov a postupne ovládol krajinu, ktorú riadil až do roku 2017, kedy ho odstavil od moci až armádny puč.

Politická kariéra Mugabeho

Politická kariéra Roberta Mugabeho bola v skutku zaujímavá. Začala ako povstalecká epizóda, keď v 80. rokoch minulého storočia vzišiel ako líder po dlhotrvajúcej občianskej vojne a nakoniec sa ujal moci vo vtedajšej Rodézii, bývalej britskej kolónii.

V roku 1987 zrušil úrad premiéra a nahradil ho prezidentským. V roku 2017 bol zo svojej funkcie odstránený. Vojenský puč v krajine ho prinútil rezignovať.

Na jeho miesto sa dostal Emmerson Mnangagwa, ktorý predtým pôsobil ako Mugabeho viceprezident. Týmto aktom zvrhol jedného z najstarších a najdlhšie vládnucich diktátorov vo svete.

Mugabe s kráľovnou Alžbetou II. v roku 1991.

Uzurpovanie moci v krajine

Na začiatku svojej kariéry sľúbil pragmatizmus a zmierenie, no po sľubnom začiatku sa krajina zmenila na nočnú moru pre svojich obyvateľov, kde rástla nezamestnanosť, inflácia, hlad a choroby.

Zo začiatku bol oceňovaný za dobrý prístup k utláčanému černošskému obyvateľstvu, no to sa neskôr zmenilo a počas svojej politickej vlády ničil svojich politických oponentov a nakoniec si uzurpoval moc v nezávislom Zimbabwe. Jeho vládu sprevádzala korupcia a tiež porušovanie ľudských práv.

Kontroverzný diktátor

Po ukončení občianskej vojny bol považovaný za obnoviteľa krajiny, kedy priniesol politiku zmierenia medzi belošským a černošským obyvateľstvom v krajine. Neskôr sa však jeho politika zmenila a najviac kritizovaná bola konfiškácia belošských fariem.

Postupne sa prvotné schvaľovanie jeho politiky zmierenia západnými mocnosťami zmenilo na kritiku jeho pozemkovej politiky a v podstate postupnej premeny na diktátora, ktorá priniesla aj porušovanie ľudských práv a doviedla krajinu do ekonomickej biedy.

Na jednej strane bol považovaný za tvorcu samostatného štátu, kde zaviedol demokratické inštitúcie a priniesol rast krajiny, no za jeho neskorší prechod k diktátorskému spôsobu vedenia krajiny a za ekonomickú devalváciu krajiny bol následne veľmi kritizovaný. Stal sa tak pre jedných osloboditeľom, ale pre druhých diktátorom.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…