Domov Slovensko Nová 76-tka nebude, Slovensko čakajú predčasné voľby

Nová 76-tka nebude, Slovensko čakajú predčasné voľby

0
0

Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) považuje všetky snahy o vznik novej väčšiny 76 poslancov za uzavreté. Uviedol to po rokovaniach s predstaviteľmi bývalých koaličných strán. Teraz chce diskutovať o predčasných voľbách, ako najreálnejší vidí jesenný termín.

„Vzhľadom na to, že na vznik novej 76-ky chýbajú hlasy strany SaS, diskusia o predčasných voľbách je namieste,“ uviedol Heger v stanovisku Úradu vlády SR.

Pripomenul, že s iniciatívou na vznik 76-ky mal prísť práve šéf SaS Richard Sulík deň po odhlasovaní nedôvery vláde. Dodal, že ho kontaktovali niekoľkí poslanci z klubu SaS s tým, že by si vedeli predstaviť podporu novej 76-ky.

Bývalá koaličná a dnes už opozičná SaS ešte predtým odmietla diskusiu o novej väčšine 76 poslancov. Jej hľadanie považuje za stratu času. Ako kompromisné riešenie považuje septembrový termín predčasných volieb.

SaS argumentovala, že s Hegerom nemá o čom rokovať, keďže novú väčšinu nie sú ochotní podporiť ani všetci poslanci OĽANO a ani Sme rodina. Šéfka Za ľudí Veronika Remišová reagovala, že úsilie Hegera o dohodu stroskotalo na strane Sulíka. SaS sa podľa nej ukázala ako nepoužiteľný partner.

Dohodli sa na zmene ústavy i termíne predčasných volieb

Minulú nedeľu, 22. januára, informoval Heger o tom, že predstavitelia bývalej koalície sa dohodli na texte zmeny Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami.

Skrátenie voleného obdobia parlamentu by malo byť možné prijatím uznesenia, na čo bude potrebných 90 hlasov poslancov. Zároveň sa mali dohodnúť na termíne predčasných volieb 30. septembra.

S touto dohodou podľa jeho slov súhlasí klub OĽANO aj Občiansko-demokratická platforma, ktorá z neho odišla, Sme rodina a SaS. „V takomto prípade by počty mali sedieť,“ uviedol Heger.

Ozrejmil, že súčasťou návrhu je aj to, že zmeniť volebný systém bude možné len 90 hlasmi poslancov, nie 76.

„Teraz je dôležité, aby demokratické strany ukázali zodpovednosť,“ podčiarkol s tým, že termín volieb je známy a ak chcú demokratické strany získať dôveru občanov, musia im ukázať, že vedia spolu vládnuť a vychádzať.

Predseda SaS Richard Sulík taktiež potvrdil túto dohodu. SaS si podľa jeho slov nekládla podmienky a s kompromisným termínom volieb 30. septembra vie žiť. „Skorší termín nebol v hre tak, aby ho celá koalícia dokázala odsúhlasiť,“ povedal.

Nie je dôvod na odkladanie volieb

Opozícia na druhej strane, so septembrovým termínom nesúhlasí. Podľa mimoparlamentnej strany Hlas-SD na odkladanie predčasných parlamentných volieb do septembra nie je žiaden racionálny dôvod.

„Vyzývame vládne strany, aby namiesto svojich vlastných politických záujmov uprednostnili záujem Slovenska a dohodli sa na termíne volieb najneskôr do konca júna,“ uviedol v stanovisku líder Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Vláda podľa neho nemá dôveru parlamentu a ani všetky svoje právomoci. „Nikdy v slovenskej histórii sa nestalo, aby takáto vláda bez akéhokoľvek mandátu vládla ešte deväť mesiacov po svojom páde a nikdy nebola potreba zodpovednej a kompetentnej vlády väčšia ako dnes,“ dodal.

Rozhodnutie o predčasných voľbách alebo úradnícka vláda

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v reakcii na ukončenie diskusií o možnom vzniku parlamentnej väčšiny 76 poslancov oznámila, že ak Národná rada SR do konca januára neprijme rozhodnutia smerujúce k predčasným parlamentným voľbám, je pripravená postupovať podľa svojich ústavných kompetencií.

„Po dnešku je zrejmé, že snaha Eduarda Hegera o novú väčšinu v parlamente definitívne nenašla podporu. Všetko úsilie by teda malo smerovať k jedinému rozumnému riešeniu v tejto situácii,“ dodala prezidentka s tým, že keď sa tak nestane do 30. januára, vymenuje úradnícku vládu.

Prvý krok k umožneniu predčasných volieb už parlament urobil. Tak ako Eduard Heger avizoval, poslanci Národnej rady SR na stredajšej schôdzi zmenu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami schválili 92 hlasmi.

Skrátiť volebné obdobie parlamentu tak bude možné uznesením, na ktorého schválenie bude potrebných aspoň 90 hlasov poslancov.

ano, TASR, foto: TASR/Pavel Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…