Domov Cestovanie 11 jedinečných miest na Srí Lanke, ktoré sa oplatí vidieť a navštíviť

11 jedinečných miest na Srí Lanke, ktoré sa oplatí vidieť a navštíviť

1
0

Srí Lanka je ostrovný štát nachádzajúci sa v Indickom oceáne. Ide o jeden z najkrajších ostrovov na svete a hoci ide o malý štát, tak je plný histórie a krásnej prírody. V článku nájdete 11 jedinečných miest na Srí Lanke, ktoré sa oplatí vidieť a navštíviť.

Sigiriya

Sigiriya je skalná pevnosť a palác nachádzajúci sa v okrese Matale, známy je aj ako Lion’s Rock. Turistov toto miesto láka aj kvôli tomu, že starobylé ruiny sú  obklopené záhradami, rybníkmi a vidieť sa tam dajú aj nádherné fresky. Z vrchu vás dostanú výhľady na susedné kopce, vrchy a tiež na džungľu.

Dambulla

Toto veľké mesto má najväčší a najzachovalejší komplex jaskynných chrámov na celej Srí Lanke a má päť jaskýň, ktoré obsahujú obrovskú zbierku srílanskej budhistickej umeleckej tvorby, vrátane sôch svätých a rôznych nástenných malieb.

Vidieť tam môžete aj obrazy a sochy, ktoré rozprávajú príbehy z Buddhovho života. Ďalšími predmetmi sú aj sochy viacerých kráľov, bohov a bohýň Srí Lanky.

Kandy

Toto veľké mesto sa nachádza na náhornej plošine, ktorá je obklopená centrálnymi horami. Kandy, miesto svetového dedičstva, je miestom, kde si môžete vychutnať chuť Sinhálskej kultúry.

Počas leta sa tam pravidelne koná festival Esala Perahera. Nevynechajte ani chrám zo 4. storočia, v ktorom sa nachádza posvätný buddhovský zub.

Nuwara Eliya

Ďalšie mesto obklopené horami je Nuwara Eliya, tiež známa ako Little England, pre svoje staré britské koloniálne budovy, ako je Queen’s Cottage a General’s House.

V tejto oblasti sa nachádzajú mnohé prírodné krásy, ako sú vodopády, kopce, čajové plantáže a vysoká Pidurutalagala, najvyššia hora na Srí Lanke.

Toto mesto je jednou z mnohých oblastí čajových plantáží na Srí Lanke, ale je považované za najdôležitejšie miesto pre výrobu čaju v krajine. Nezabudnite si počas návštevy tohto mesta vychutnať aj niektorý z ich čajov.

Bentota

Toto pobrežné mesto má nádherné pláže a luxusné hotely. Bentota je vyhľadávanou turistickou lokalitou, takže si budete môcť vyskúšať výlet vrtuľníkom či viaceré vodné športy.

Aj v tomto meste nájdete viacero budhistických chrámov, medzi jeden z najznámejších patrí Galapatha Raja Maha Vihara.

Arugam Bay

Arugam Bay sa nachádza na juhovýchodnom pobreží Srí Lanky a toto vzdialené mesto priťahuje surfistov z celého sveta. Pláž je ideálnym miestom na strávenie relaxačného dňa, tiež je najlepším miestom na surfovanie.

Keď potrebujete prestávku od slnka a morského vzduchu, navštívte historické chrámy mesta alebo neďaleký národný park Kumana.

Galle

Toto mesto je plné očarujúcich viliek z holandskej éry a nádherných výhľadov na more. Navštívte pevnosť Galle, holandskú pevnosť, ktorá je dnes miestom svetového dedičstva a najväčšou morskou pevnosťou v Ázii postavenou európskymi okupantmi.

Medzi ďalšie zaujímavé zastávky patrí miestny prístav, Katedrála sv. Márie a medzinárodný štadión Galle, ktorý je všeobecne považovaný za najkrajšie kriketové ihrisko.

Polonnaruwa

Pozrite sa na jemné príklady starovekého Sinhalského umenia a architektúry v Polonnaruwa. V meste sa nachádzajú početné zachované zrúcaniny hrobov, chrámov, sôch a ďalších archeologických nálezísk.

Pred sto rokmi bol Polonnaruwa hlavným mestom ostrova, ako aj rušným obchodným a náboženským centrom. Nenechajte si ujsť historické poklady, ktoré ponúka toto miesto svetového dedičstva.

Adam’s Peak

Adam’s Peak je vysoká špicatá hora na Srí Lanke. Výstup na túto horu je bežnou pútnickou cestou v budhistickom náboženstve, pretože sa hovorí, že aj sám Buddha tam chodieval. Cieľom je prísť na vrchol hory okolo úsvitu, aby ste videli nezabudnuteľný východ slnka.

Národný park Yala

Národný park Yala je miestom s najvyššou koncentráciou leopardov na svete a je tiež dôležitou svätyňou slonov a vodných vtákov na Srí Lanke.

Opice, krokodíly a ďalšie zvieratá prechádzajú okolo trávnatých plání a lesných plôch v parku. Park sa nachádza na juhovýchodnom pobreží ostrova.

Pinnawala Elephant Orphanage

Ak máte radi slony, tak toto miesto sa oplatí vidieť tiež. Bol tam totiž v 1975 postavený sirotský dom na kŕmenie a ošetrovanie voľne žijúcich osirelých slonov nájdených v lesoch Srí Lanky. Toto miesto patrí k tým najkrajším na celej Srí Lanke.

Radoslav Hoppej, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Jeden komentár

  1. Kristi Blackwelder

    30. septembra 2021 at 1:55

    It is with humble pride that we inform you that we have as many ancient historical sites as Sigiriya and fascinating places in Sri Lanka that will delight your mind. Accordingly, I am happy to inform you that after you visit Sigiriya, it will also cover the various places in Sri Lanka that you can reach from Sigiriya. So, now let’s go around Sri Lanka from Sigiriya

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…