Domov Slovensko Referendum je neplatné, zúčastnilo sa na ňom vyše milión občanov

Referendum je neplatné, zúčastnilo sa na ňom vyše milión občanov

0
0

Minulú sobotu sa na Slovensku uskutočnilo referendum o zmene Ústavy SR. Štátna volebná komisia v nedeľu potvrdila jeho neplatnosť. Zúčastnilo sa na ňom totiž 27,26 percenta voličov (1 193 198 občanov SR), pričom na platnosť referenda je potrebná viac ako 50-percentná účasť.

Na jedinú referendovú otázku, či súhlasia občania s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR odpovedalo 97,52 percenta zúčastnených kladne. Nesúhlas vyjadrilo 1,54 percenta zúčastnených.

Predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz potvrdil, že referendum prebehlo v súlade so zákonom a že sa neobjavili žiadne skutočnosti, ktoré by výsledok spochybnili.

Orosz upozornil, že išlo o prvé referendum od nálezu Ústavného súdu SR, ktorý vyhlásil, že výsledkom referenda je bezprostredne záväzné rozhodnutie občanov s právnou silou ústavného zákona.

Najvyššiu účasť zaznamenali v Trenčianskom kraji s vyše 36 percentami voličov. Najmenej voličov prišlo na referendum v Bratislavskom kraji, odhlasovalo tam 21 percent voličov.

Medzi okresmi v účasti dominovali Kysucké Nové Mesto, Topoľčany, Turčianske Teplice, Púchov a Považská Bystrica, kde prišlo vyše 40 percent voličov. Najnižší záujem o referendum, pod 16 percent, zaevidovali v okresoch Dunajská Streda, Komárno a Bratislava 1.

Najmenej občanov v rámci obcí prišlo k urnám v košickom Luníku IX. s účasťou 0,1 percenta voličov a v Lomničke s jednopercentnou účasťou. V 288 obciach všetci zúčastnení voliči odpovedali na referendovú otázku kladne. V žiadnej nezaznamenali stopercentne negatívnu odpoveď.

Najzbytočnejšie i ohromujúce

Deviate referendum v histórii samostatnej Slovenskej republiky inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami. Aj z toho dôvodu sa ho viacerí predstavitelia bývalej koalície, na čele s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom nezúčastnili, podobne ako prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Jeho výsledky si jednotliví politici vykladali po svojom. Podľa hnutia OĽaNO sú výsledky referenda dôkazom, že v spoločnosti nie je vôľa skracovať volebné obdobie. SaS si zas uvedomuje si vôľu vyše milióna voličov, ktorí si želajú umožnenie skrátenia volebného obdobia.

„Včerajšie referendum bolo najzbytočnejšie v histórii Slovenska, čo sa potvrdilo aj na účasti. Napriek tomu, že Robert Fico viedol kampaň za referendum manipulatívne a nechutne útočil na pani prezidentku, nesmieme podceňovať názor viac ako milióna voličov.

Bohužiaľ, všetci tí, ktorí prišli včera k urnám, nastavili zrkadlo vládnutiu, ktoré bolo premrhanou príležitosťou navždy odstaviť Roberta Fica,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Robert Fico zas považuje výsledok referenda za ohromujúci. „Napriek tomu, že to bolo mediálne a zo strany koalície a prezidentky najignorovanejšie referendum v histórii Slovenska, včera došlo k referendovým urnám 1,2 milióna voličov, ktorí do referenda prišli s jasnou víziou.

Vedeli, že chcú predčasné parlamentné voľby, vedeli, že chcú zmenu,“ uviedol Fico.

ms, TASR, foto: TASR/Radovan Stoklasa  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…