Domov Cestovanie 10 tipov na najlepšie lyžiarske rezorty v Európe

10 tipov na najlepšie lyžiarske rezorty v Európe

0
0

Lyžovanie, sánkovanie, bežkovanie alebo len relax v obklopení kopcov posiatych snehom. Presne takto nejako môže vyzerať zimná idylka. Na Slovensku máme nepochybne kvalitné lyžiarske strediská a dovolenkové rezorty, ktoré cez zimu turistov a milovníkov zimných športov určite zasýtia. Ak ale túžite cez zimu za zážitkami vycestovať za hranice, ponúkame vám výber tých najlepších lyžiarskych rezortov v Európe. A vedzte, že za niektorými vôbec nemusíte cestovať ďaleko.

Kitzbühel (Rakúsko)

Vybrať sa smerom na západ od nášho hlavného mesta, za 4-5 hodín dorazíte do lyžiarskeho strediska na severe Rakúska v srdci regiónu Tirolsko. Alpské hory vám snehu ponúknu zaručene dostatok.

Legendárne vrchy Hahnenkamm (1 712 m n. m.) a Kitzbüheler Horn (1 996 m n. m.) sú doslova rozprávkovou panorámou a každoročne hostia aj preteky svetového pohára v alpskom lyžovaní.

Okrem toho v roku 2013 bol práve tento lyžiarsky areál vyhlásený za najlepší na svete. Ponúka viac ako 170 km udržiavaných zjazdoviek rôznych náročností.

Lákadlom pre skúsených lyžiarov je svah menom Streif (diabolská zjazdovka), ktorý miestami dosahuje sklon až 80-85 percent. V meste a jeho okolí je dostatok možností pre ubytovanie, vrátane päťhviezdičkových hotelov.

Alpe d´Huez (Francúzsko)

Mnohými označovaný za najlepší lyžiarsky rezort na svete. Prečo vlastne? K dispozícii je 250 km svahov, prekvapí vás až 70 lanoviek a nachádza sa tu aj vôbec najdlhší lyžiarsky svah na svete.

Zjazdovka menom Sarenne má viac ako 16 km. Celý areál tvorí až päť centier – La Garde, Vaujany, Villard‑Reculas, Auris en Oisans a Oz en Oisans. Pri rezervovaní si teda vyberte jedno z centier.

Lepšie si následne zarezervujete ubytovanie a zakúpite aj skipas. Najvyšším vrchom s pomedzi okolitých končiarov je Pic Blanc (3 300 m n. m.)

Zaujímavosťou je, že cez legendárne stredisko Alpe d´Huez vedie aj trasa slávnych cyklistických pretekov Tour de France. Stúpanie je pritom dlhé až 13,8 km.

Saalbach Hinterglemm (Rakúsko)

Ide o vôbec najväčší lyžiarsky areál v Rakúsku. Číslo 270 hovorí za všetko. Presne toľko kilometrov zjazdoviek totiž toto stredisko ponúka. Vždy skvele upravené svahy sú doplnené o viac ako 70 moderných vlekov a lanoviek.

Svahy sa prepletajú v nadmorských výškach od 840 až po 2 096 metrov. Pre milovníkov adrenalínu sú tu aj časti zjazdoviek určených pre freeride jazdy. Ubytovacie a stravovacie služby sú na vysokej úrovni.

Saalbach Hinterglemm nie je len lyžiarskym areálom. Ponúkne aj možnosti inej rekreácie, wellness, športové haly pre indoorvé športy, rôzne atrakcie, kultúrne podujatia alebo iba možnosť relaxu v horskej chate obklopenej snehom.

Livigno (Taliansko)

Taliansky lyžiarsky rezort má medzi Slovákmi množstvo fanúšikov. A platí to o ňom aj vo svete. Najsevernejší cíp Lombardie je veľmi obľúbeným. Stredisko je kompletne vybavené, čo sa týka ubytovania i možností stravovania.

Lákadlom sú okrem 115 km rozsiahlych zjazdoviek aj termálne pramene. Hoci by sa zdalo, že k zime to príliš nepatrí, oddýchnuť si v horúcej liečivej vode po výdatnej lyžovačke vôbec nemusí byť márny program.

Sneh v stredisku Livigno je označovaný za jeden z najkvalitnejších, no dnes ako mnohé iné strediská využívajú až 70 percent umelého snehu. To sa však týka predovšetkým nižšie položených zjazdoviek.

Nadmorská výška, v ktorej sa lyžuje, sa pohybuje od 1 816 do 2 950 metrov. Za najlepšie zjazdovky sú označované Mottolino a Carosello 3000.

Åre (Švédsko)

Zavítať do Škandinávie nie je pre každého. Mnohých odrádzajú predovšetkým vysoké ceny služieb. Na jednej strane je to pravda, no sever Európy ponúka v skutku množstvo neopakovateľných zážitkov, čo sa zimných aktivít týka, ktoré inde nezažijete.

Na svoje si tu prídu skúsení lyžiari aj deti. Lyžiarske stredisko je položené vo výške 384 m n.m., no najdlhšia zjazdovka siaha tesne pod vrchol hory Åreskutan (1 420 m n. m.).

Ponúka 101 zjazdoviek o celkovej dĺžke 120 km. Åre je známe predovšetkým svahmi s hlbokým snehom. Vyskúšať si tu môžete napríklad psie záprahy či lozenie na ľadové steny.

Úroveň služieb je už tradične na vysokej úrovni. Pre bežkárov je tu doslova raj s viac ako 500 km bežeckých trás.

Val Thorens (Francúzsko)

Späť vo francúzskych Alpách. A vôbec sa dostávame do najvyššie položeného a najrozsiahlejšieho lyžiarskeho strediska na svete. Celkovo až 600 km zjazdoviek hovorí za všetko.

Drvivá väčšina svahov je v nadmorskej výške cez 2 000 metrov. Lákadlom je prirodzene prírodný sneh a kvalitne upravené zjazdovky.

Vysoká nadmorská výška však neznamená, že by tu nebolo miesto aj pre začiatočníkov či deti. Je tu osem zelených a 25 modrých zjazdoviek. Takisto je tu však osem čiernych (náročných).

Najvyšší vrch, z ktorého môžete zlyžovať sa nachádza vo výške 3 220 m n. m. a volá sa Pointe du Bouchet. Hotely, chaty, reštaurácie, kiná wellness, jazda na snežných skútroch, bežkovanie… Ponuka je nevyčerpateľná.

Davos (Švajčiarsko)

Davos je vo svete fenoménom a jednoznačne najnavštevovanejším švajčiarskym lyžiarskym strediskom. Reč je o stredisku Davos Jakobshorn či dedinke Klosters, ktorú mimochodom navštevuje aj britská kráľovská rodina.

Konkrétne princ William s manželkou Kate. Vyskúšať si môžete zjazdovku, ktorá meria až 12 kilometrov. Suma sumáru je tu 56 vlekov a lanoviek a až 320 km lyžiarskych svahov, ktoré Davos ponúka.

Aby ste si všetky svahy vyskúšali, potrebovali by ste poriadne dlhú dovolenku. Davos je však strediskom pre rodiny s deťmi. Je tu bohatá ponuka ubytovania, stravovania ale aj možnosti pre športové či relaxačné vyžitie.

Nechýbajú aj zábavné snowparky. Ako je známe na svoje si tu prídu aj milovníci nočnej zábavy.

Cervinia – Breuil (Taliansko)

Moderné lyžiarske stredisko v Údolí Aosta a pod vrcholom hory Cervino je priamo na hraniciach so Švajčiarskom. V samotnom stredisku Cervinia – Breuil je 150 km zjazdoviek, ktoré sú prepojené s jedným z najznámejších lyžiarskych stredísk vo Švajčiarsku – Zermatt.

Najdlhší svah má 20 km. Ak zlyžujte z vrcholu hory Rosa až na spomínaný Zermatt, údajne sa jedná o najkrajšiu zjazdovku sveta menom Ventina. Zábavu si tu užijú aj milovníci snowboardu.

Nachádzajú sa tu snowparky s množstvom skokov a rámp. Spolu sa tu nachádza iba 13 vlekov a lanoviek, čo sa zdá ako pomerne malé číslo, no návaly turistov stredisko zvláda dobre.

La Plagne (Francúzsko)

Raj pre milovníkov adrenalínu. Tento francúzsky ľadovec, ktorý sa tiahne až do výšky 3 250 m n. m. však ponúka atraktívne vyžitie pre začiatočníkov aj deti.

Najvyššia zjazdovka siaha až do výšky 2 100 m n. m. Nachádzajú sa tu veľké hotelové komplexy, no i menšie chatové rezorty. Stredisko býva počas zimných mesiacov enormne vyťažené, no viac ako 225 kilometrov svahov býva vždy prvotriedne upravených.

Od roku 2003 je La Plagne prepojené s rezortom Les Arcs. Nachádza sa tu aj olympijská bobová dráha. Núdza nie je ani o relax v bazénoch, saune alebo zábavu v baroch či vychutnávanie si francúzskej gastronómie v reštauráciách.

Bialka Tatranska Kotelnica (Poľsko)

Je najpopulárnejším lyžiarskym strediskom v susednom Poľsku. Hoci v európskom meradle nejde o žiadny unikát, pre Slovákov môže ísť o veľmi zaujímavú a cenovo priaznivú destináciu.

Stredisko na poľskej strane Tatier má k dispozícii 14 km zjazdoviek. Zjazdovky sú samozrejme osvetlené, upravované a k dispozícii sú až do 22:00 hodiny.

Stredisko sa postupne rozširuje a pribúdajú aj ubytovacie kapacity. Neďaleko sa nachádza ja termálny aquapark Terma Bialka.

Denis Ruščák, foto: depositphotos, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…