Domov Zahraničie Českým prezidentom bude Pavel alebo Babiš

Českým prezidentom bude Pavel alebo Babiš

0
0

Prvé kolo prezidentských volieb v Českej republike, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 13. – 14. januára, vyhral armádny generál vo výslužbe Petr Pavel. V druhom kole prezidentských volieb sa proti nemu postaví bývalý český premiér Andrej Babiš, ktorý zaostal o pol percenta. Svojho nového prezidenta si Česi zvolia už tento týždeň.

Výsledok prvého kola volieb bol veľmi tesný, pričom Pavel predbehol Babiša až tesne pred koncom prezidentského súboja po sčítaní hlasov z veľkých miest.

Pavel napokon vyhral prvé kolo so ziskom 35,4 percenta hlasov a získal iba o 22 843 hlasov viac ako Babiš, ktorému odovzdalo hlas 34,99 percenta voličov.

Pavel získal najviac hlasov v hlavnom meste Praha, v Stredočeskom, Libereckom, Královohradeckom a Juhomoravskom kraji. V ostatných českých krajoch vyhral prvé kolo jeho súper Andrej Babiš.

Na treťom mieste sa umiestnila vysokoškolská pedagogička a ekonómka Danuše Nerudová so ziskom 13,92 percenta hlasov. Štvrtý bol Pavel Fischer so 6,75 percentami hlasov, za ktorým nasledovali Jaroslav Bašta (4,45 percent hlasov), Marek Hilšer (2,56 percent hlasov), Karol Diviš (1,35 percent hlasov) a Tomáš Zima (0,55 percent hlasov).

Volebná účasť v prvom kole volieb dosiahla 68,24 percenta hlasov, čo je viac ako v predchádzajúcich voľbách v roku 2018, keď v prvom kole volieb svoj hlas odovzdalo 61,92 percenta voličov.

Druhé kolo českých prezidentských volieb, v ktorom sa proti sebe postavia Pavel a Babiš, sa uskutoční už tento týždeň, a to v piatok 27. a sobotu 28. januára.

„Komunistický rozviedčik“ prezidentom?

Andrej Babiš zhodnotil prvé kolo krátko po spočítaní takmer všetkých hlasov ako veľmi úspešné. „Mám obrovskú radosť. Ako kandidát hnutia ANO sme dosiahli famózny výsledok.

Dostal som o viac než 500 000 hlasov viac ako hnutie ANO vo voľbách do snemovne v roku 2021,“ uviedol Babiš na tlačovej konferencii. Poďakoval voličom, svojej manželke a deťom, hnutiu ANO a svojmu tímu.

Zároveň zagratuloval „provládnemu kandidátovi“ Petrovi Pavlovi i Danuši Nerudovej. Babiš však nerozumie, prečo ho Nerudová označila za zlo. „Ja som venoval našej krajine viac ako desať rokov svojho života.

Nemusel som ísť do politiky. Korupciu, proti ktorej som bojoval a prečo som založil hnutie, neznášam. Za našej vlády žiadna korupcia nebola,“ uviedol.

Ďalej povedal, že má signály, že pred druhým kolom voľby sa na neho údajne chystá podraz od „spriaznených novinárov“ Pavla, ktorí ho chcú spájať so sovietskou tajnou službou KGB.

V súvislosti s Pavlovou minulosťou uviedol, že zatiaľ jediným prezidentom v Európe, ktorý bol „komunistickým rozviedčikom“, je ruský prezident Vladimir Putin.

Sám sebou

Víťaz prvého kola chce pred druhým kolom ostať najmä sám sebou. „Myslím si, že ak sa budem držať svojho a budem ponúkať jasné riešenia, môže to voličov osloviť,“ povedal Pavel.

Ako dodal, z volebného výsledku má napriek svojmu pevnému výrazu radosť, ale zároveň si uvedomuje, čo ho ešte čaká. Reagoval tiež na slová Andreja Babiša z jeho povolebnej tlačovej konferencie.

Na jeho obvinenia reagoval slovami, že Babiš toho už narozprával veľa a mnohé z toho nebola pravda. „Hoci prehral o tri desatiny (percenta), tak dnes stratil hlavu.

Nielen obsah, ale aj forma jeho tlačovej konferencie dáva jasne tušiť, na čo sa asi máme pripraviť v tej druhej časti kampane,“ komentoval Babišovu reakciu na výsledky volieb.

„Ja som nikdy na nikoho žiadne kompro nepripravoval, nie je to môj štýl. A ak sa nejaké fakty na Andreja Babiša dajú použiť, tak sú to len tie fakty, ktoré sám zanechal na svojej ceste nielen počas budovania svojho obchodného impéria, ale tiež počas svojej politickej kariéry,“ doplnil Pavel.

Favoritom je Pavel

Podľa predvolebných prieskumov by mal druhé kolo českých prezidentských volieb vyhrať Petr Pavel. Volilo by ho 46 % opýtaných, ďalších sedem percent jeho voľbu zvažuje.

Predsedovi ANO Andrejovi Babišovi by dalo hlas 29 percent opýtaných, ďalších deväť percent respondentov jeho voľbu zvažuje. Zvyšných deväť percent opýtaných nie je rozhodnutých.

Podľa prieskumu sa plánuje na druhom kole prezidentských volieb zúčastniť 84 percent respondentov, určite chce hlasovať 71 percent. Naopak deväť percent respondentov voliť určite nepôjde, ďalších šesť percent skôr nepôjde.

ms, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…