Domov Zdravie Potraviny, ktoré sú pre psa jedom

Potraviny, ktoré sú pre psa jedom

0
0

Vďaka pravidelným štúdiám vieme, ktoré potraviny by sme mali jesť, a ktoré nám naopak škodia. Menej pozornosti sa však venuje našim domácim miláčikom, ktorých kŕmime my, a mali by sme preto vedieť, ktoré potraviny by sme im v žiadnom prípade nemali dávať.

Psíky, s ktorými sa delíme o domácnosť, sú náchylné na rôzne ochorenia. Preto im venujeme zvýšenú starostlivosť a doprajeme im len to najlepšie.

Popri krmivách a dobrotách, ktoré sú určené práve pre nich, sa však často stane, že im prihodíme aj niečo na viac z nášho stola.

Stačí jeden pohľad nevinnými psími očami a psíkovi sa ujde aj kúsok z nášho jedla. Keďže chlpáč netuší, ktoré potraviny sú pre neho vhodné, a ktoré môžu byť naopak jedom, zje všetko, čo mu chutí.

Poznať potraviny, ktoré sú pre psov nebezpečné, by však mal každý ich majiteľ. Toto sú tie najnebezpečnejšie z nich.

Čokoláda

Kým pre ľudí je čokoláda zdrojom energie a aj nejakých tých kalórií, pre psov je mimoriadne nebezpečnou, ba až toxickou potravinou. Organizmus psa totiž nie je schopný vstrebať a vylúčiť teobromín, ktorý sa v čokoláde nachádza.

Už jeho menšie množstvo v žalúdku psa môže znamenať otravu, ktorá sa prejavuje hnačkou či zvracaním. Pri vyšších množstvách sa zvyšuje rýchlosť srdcovej činnosti, dochádza k triaške, svalovým kŕčom, zrýchlenému dýchaniu, zlyhávaniu srdca a v najhoršom prípade môže nastať aj smrť.

Tu tiež treba povedať, že nie každá čokoláda je pre psa rovnako nebezpečná. Platí tu jednoduché pravidlo, ktoré znie, čím je čokoláda tmavšia, tým obsahuje  viac teobromínu a teda je pre psa nebezpečnejšia.

To ale neznamená, že je mliečna čokoláda pre psíka bezpečná. Najlepšie spravíte, ak tomu vášmu nepodáte žiadny výrobok z kakaa a budete ich pred ním starostlivo schovávať.

Paradajky

Paradajky sú u ľudí veľmi obľúbené a vďaka vysokému obsahu vitamínov sú pre organizmus aj zdravé. Okrem vitamínov však obsahujú aj zlúčeninu s názvom solanín, ktorá je pre psy nebezpečná.

Dobrou správou ale je, že obsah solanínu v paradajkách klesá počas procesu dozrievania. Znamená to teda, že nebezpečné pre psíky sú len tie paradajky, ktoré nie sú celkom dozreté. Zrelé paradajky nepredstavujú pre našich domácich miláčikov žiadne riziko.

Avokádo

Napriek tomu, že avokádo si získava u ľudí stále väčšiu priazeň, málokto vie, že psy by sa mu mali oblúkom vyhýbať. Obsahuje totiž látku s názvom persin, ktorá je pre štvornohých miláčikov jedovatá.

Poškodzuje u nich srdce, pľúca, spôsobuje žalúdočné ťažkosti a môže tiež spôsobiť zápal pankreasu. Toxikácia avokádom sa u psíka môže prejaviť zvracaním, hnačkou, dýchacími problémami alebo nafúknutím brucha v dôsledku zadržiavania tekutín.

Nie je presne známe, aké množstvo avokáda pre psa znamená riziko. Preto spravíte najlepšie, ak ich vzájomnému kontaktu úplne zamedzíte.

Hrozno a sušené hrozienka

Väčší pozor treba dávať na to, aby váš pes nezjedol hrozno. Aj toto napohľad nevinné ovocie je pre psa toxickou potravinou. Jeho konzumáciou môže u psa nastať zlyhanie obličiek, ktoré sa prejaví do niekoľkých hodín zvracaním, hnačkou a dehydratáciou.

V takomto prípade psík stále pýta vodu, pričom však prestáva mať schopnosť tvorby moču. Psíkovi sa následne zvyšuje krvný tlak a upadáva do kómy.

Vyhľadať veterinára by ste mali okamžite, ako si nie ste istý, či váš psík hrozno zjedol, keďže jedom je pre neho už menšia dávka.

Ešte nebezpečnejšie je pre psíka sušené hrozno, v ktorom sa nachádza vyššie množstvo toxickej látky, avšak stále nie je celkom jasné, ktorá zlyhávanie obličiek u psa spôsobuje.

Cibuľa, cesnak a pažítka

V asi každom rebríčku najzdravších druhov zeleniny sa nachádza cibuľa a cesnak. Ich účinky na ľudský organizmus sú skutočne zázračné.

To ale neplatí o organizme psa, ktorý je na ich konzumáciu náchylný. Po ich požití, či už v surovom alebo uvarenom stave nastávajú u psa problémy, ktoré sú dôsledkom rozpadu červených krviniek.

Medzi ne patria dýchavičnosť, slabosť, únava či zvracanie. Najviac nebezpečná je cibuľa, ktorá obsahuje najväčšie množstvo látky, ktorá je pre psa škodlivou.

Jej menšie množstvo sa nachádza v cesnaku, s ktorým by však pes aj tak nemal prísť do kontaktu. To isté platí aj pre pažítku, ktorá by sa rovnako v psom jedálničku nemala nachádzať.

Kysnuté cesto

Psík by nemal prísť do blízkeho kontaktu ani s pečivom a inými výrobkami z kysnutého cesta. Po ich konzumácii totiž v žalúdku psa nastáva proces množenia kvasiniek.

U psa sa to následne prejavuje zväčšením žalúdka, kŕčmi, zvracaním, hnačkou či dýchacími ťažkosťami. Navyše množiace sa kvasinky produkujú alkohol, ktorý je pre psa rovnako nebezpečný.

Nastať môže u psíka zlá koordinácia, dezorientácia a v najhoršom prípade môže pes upadnúť do kómy, prípadne zomrieť. Preto je najlepšie už pri prvých prejavoch navštíviť veterinára, ktorý vie, ako psíkovi treba pomôcť.

Žuvačky a mentolky

Asi žiadnemu majiteľovi psíka nenapadne, dať svojmu chlpáčovi mentolku či žuvačku. Stať sa však môže, že psík ich niekde nájde a skonzumuje.

Obe tieto potraviny však obsahujú látku xylitol, ktorá je pre psa jednou z najjedovatejších. Pre jej vysoký obsah sú dokonca mentolky a žuvačky pre psí organizmus omnoho toxickejšie ako čokoláda.

Už pri menšom množstve sa môže prejaviť strata koordinácie či triaška. To je prejavom zníženia hladiny cukru v krvi, ktorý môže viesť až ku akútnemu zlyhaniu pečene. Preto by ste tieto potraviny mali pred vaším domácim miláčikom poriadne ukrývať.

puma, foto: depositphotos, shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…